Az optimizmus sok tekintetben olyan, mint egy önbeteljesítő jóslat. Ha úgy érezzük, hogy az életünk és az egészségünk nagyrészt a saját irányításunk alatt van, és hiszünk abban, hogy képesek vagyunk olyan dolgokra, mint a stresszkezelés, az egészséges étrend követése, a rendszeres mozgás, akkor valószínűbb, hogy valóban képesek leszünk megtenni ezeket.
optimizmus
A szívelégtelenség legjobb ellenszere az optimizmus
Az optimizmus csökkenti a szívelégtelenség kialakulásának esélyét az ötvenévesnél idősebb népesség körében – derül ki Harvard és a Michigani Egyetem közös tanulmányából. A kutatás során kimutatták, hogy a szívelégtelenség 73%-kal kisebb eséllyel jelenik meg azoknak az idősebb felnőtteknek a körében, akik optimistán tekintenek a világra maguk körül.
Jobban kezelik a stresszt az optimisták
Nem meglepő, hogy akiknek félig tele a pohár, azok a stresszt is jobban kezelik. A kutatóknak azonban eddig nem sikerült megbízhatóan összekapcsolniuk az optimizmust az egyén biológiai stresszválaszával. A Concordia Egyetem pszichológia tanszékének a Health Psychology szaklapban közzétett kutatása azonban kimutatta, hogy a kortizol „stresszhormon” szintje valóban stabilabb azokban, akik pozitívabb személyiséggel rendelkeznek.
Gyakorlással erősíthetőek a jó tulajdonságok
Sokkal boldogabbakká válhatunk, ha bizonyos jó tulajdonságokat erősítünk magunkban. A Zürichi Egyetem kutatói szerint ezeket a karakterisztikus vonásokat gyakorlással bárki erősítheti önmagában. A jó közérzethez, az elégedettséghez és végső soron a boldogsághoz a tulajdonságainkon keresztül vezethet az út. A kutatóknak most először sikerült bizonyítaniuk, hogy bizonyos pozitív jellemvonásbeli tulajdonságaink valóban erősíthetőek.
Megvédhet a szívbetegségektől az optimizmus
A boldog és optimista embereknél kisebb a szívbetegségek és a stroke kockázata – derült ki a Harvard Egyetem Közegészségügyi Intézetének kutatásából, amely több mint 200 tanulmányt vizsgált át. Korábbi tanulmányok már eddig is összefüggésbe hozták a stresszt és a depressziót a szívbetegségekkel, ezért az intézet kutatói nemrég úgy döntöttek, hogy megvizsgálják az orvosi adatbázisokból származó információkat, hogy lássák a lelki állapot miként befolyásolja az érrendszer egészségét.
Optimizmussal az erős szervezetért
Az optimizmustól nem csak a kedvünk lesz jobb. Egy új kutatás szerint a „félig teli pohár” hozzáállás az immunrendszert is erősíti.
Ha az élet csavart labdával kínál
Volt már, hogy az élettől csavart labdát kapott? Valami olyan történt, amit soha nem várt volna? Éppen ez az, amiért a „váratlan” dolgokat csavart labdának hívjuk. Valójában nem is maga a váratlan fordulat lep meg bennünket, hanem a csalódottság, hogy nem az elvárásaink teljesülnek.