Az öregedés kutatása: meddig élhetünk?

Az emberek ősidők óta mindent megtettek, hogy megpróbálják kicselezni a halált. De vajon napjainkban közelebb vagyunk-e élettartamunk meghosszabbításához vagy akár a halhatatlanságunkhoz? Erről beszélgetett az amerikai CNN hírtelevízió munkatársaVenki Ramakrisnan Nobel-díjas kutatóval, akinek nemrég könyve jelent meg az öregedés új tudományáról.

Öregedés: ön hány évesnek érzi magát?

„Mostanában sokat gondolkodtam az öregedésről”, mondja egy podcastban dr. Sanjay Gupta, a CNN vezető orvosi tudósítója. „Idén leszek 54 éves, tehát középkorú, amikor az ember túljutott a csúcson. De ha megkérdeznék, hány évesnek érzem magam, azt mondanám, hogy a 30-as éveim közepén járok.” Lássuk, hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet magunkból, bármilyen életkorban.

Időskorban satnyuló izmok? Tegyünk ellene

Az évek múlásával a test izomtömege általában csökken, és ezzel együtt az izomerő és a teljesítmény is kisebb lesz. A folyamat elég hamar elkezdődik. A szarkopénia – ez a kifejezés az életkorral összefüggő izomvesztést jelenti – már 35 éves kor körül jelentkezik, és évente átlagosan 1-2 százalékos mértékű. Szerencsére e folyamat visszaszorításáért sokat tehetünk.

Sminkelje magát fiatalra!

A sugárzó arc és a hibátlan megjelenés minden nő álma. Az arcon lévő egyenetlenségek, hegek vagy a pattanások korrigálhatók sminkkel, ezek biztosítják kívánt hatást. Számos kozmetikumgyártó kínál speciális sminkeket, a bőrápoló hatás mellett az uralkodó trend az öregedésgátlás. Mit jelent ez, és mi a legfontosabb az öregedésgátló sminkben?

A demencia korai figyelmeztető jelei

Minél idősebbek vagyunk, annál nagyobb a demencia kialakulásának kockázata. Németországban a 65 évesnél idősebbek több mint hét százaléka, és szinte minden harmadik 90 évnél idősebb érintett. Ezért is fontos, hogy korán felismerjük a betegség első jeleit. Nézzük meg, hogy milyen tünetek szólnak a demencia megléte mellett, de azt is, hogy melyek az ellen.

15 aranyszabály az egészséges öregedéshez

Ki ne szeretne egészségesen megöregedni? Minél idősebb az ember, annál értékesebbé válik az egészsége, és mi lenne a megérdemelt nyugállományból, ha betegek és tehetetlenek lennénk? A német Egészségügyi Szövetség kidolgozott 15 szabályt az egészséges öregedésre. Sosem késő megváltoztatni az életstílusunkat, hogy egészségessé váljunk, egészségesek maradjunk!

Miért betegít meg és tesz kövérré a kiszáradás?

Emésztési problémák, csúnya bőr, hólyag- és vesegyengeség, fáradtság, fejfájás – csak néhány a kiszáradása következményei közül. A víz ugyanolyan fontos az élethez, mint a levegő, amit belélegzünk, ezért kell komolyan venni elegendő mennyiségű víz (legalább 2 liter naponta) elfogyasztását. Nézzük az okokat, miért jobb elkerülni a kiszáradás következményeit.

Mi történik a testünkben, amikor öregszünk?

A 30. életév után minden nappal csökken fizikai tartalékunk, mindaddig, amíg a szervi funkcióink fenntartása már nem lehetséges. Európában a lakosság egyre öregszik, egyre több idős és egyre kevesebb fiatal lesz. Ezt a tényt nevezik kettős öregedésnek. A leggyorsabban a 80 évnél idősebbek száma nő – 2030-ig kb. a lakosság 6%-a lesz idősebb 80 évnél.

A sok üléstől hamarabb öregszünk

Ha túl sokat ücsörgünk, hamarabb öregszünk meg. Egy 1500 nő bevonásával készült vizsgálat kimutatta, hogy akik kevesebbet mozognak és többet ülnek, azoknak a sejtjei nyolc évvel idősebbek, mint a korukbeli többi nő sejtjei. Akik sokat ülnek ugyan, de mellette naponta legalább fél órát mozognak, azok a mozgással ellensúlyozhatják a kedvezőtlen hatást.

Így tartsuk fiatalon az agyunkat

Régen bizonyították már, hogy a rendszeres testmozgás ugyanúgy pozitív hatással van az agyunkra, mint a testünkre: csökkenti az inzulinrezisztenciát és a gyulladásokat, miközben elősegíti és megvédi az agysejtek növekedését. Újabb kutatások azt mutatják, hogy ez nem igaz bármelyik edzésre. Ahogy öregszünk, egyre inkább meg kell dolgozni az eredményért.