Az élelmiszerek megromlásáért többnyire mikroorganizmusok (baktériumok, gombák) felelősek, néha e veszélyes kórokozók súlyos ételmérgezést okoznak, mint például a legismertebb, a szalmonella. Ezek a parányi élőlények elkísérnek bennünket a mindennapi életben. Melyek a nem kívánatosak, amelyek betegséget okoznak – ezeket nézzük meg közelebbről.
penész
Veszélyforrások a lakásban (2.)
A napunk túlnyomó részét zárt terekben töltjük – a munkahelyen, vagy többnyire az otthonukban. Az egészséges életkörülmények otthon éppen ezért fontosak jólétünk és egészségünk szempontjából. Az atkák, az azbeszt, a higany, az ólom vagy a penészgombák – tehát a szennyező anyagok jelentősen befolyásolhatják a lakás minőségét és ezzel az egészséget.
Új vagy régi? A penész nem válogat
A lakóházak tervezési, kivitelezési vagy karbantartási hibáiból fakadóan penészgomba mind az új, mind a régi épületeknél előfordulhat. Az épületek tervezésénél ma az energiatakarékosság a fő vezérelv, és csak ritkán vesszük figyelembe az egészségi szempontokat. A nem megfelelő szigetelőanyagok kárt okoznak az épületben és a lakók egészségében egyaránt.
Hogyan öljünk penészt?
A téli időszakban ez a kérdés nagyon sok háztartásban elhangzik. A megoldás nem túl bonyolult, de nehéz olyan szert találni, ami igazán hatékony, és nem tesz kárt a környezetében. A penészgomba elsősorban a tartósan magas páratartalom, a falak nedvessége, alacsony hőmérséklete miatt telepszik meg. Irtsuk, mert több betegségért is felelős lehet!
Árvíz után: szárítás, penészmentesítés
Az árvizek nem csak a balesetveszély és az ivóvízbázis fertőzése révén fenyegetik az egészségünket. A levonuló ár nyomán a beázott falakon, átnedvesedett bútorokon, elpusztult növényzeten elszaporodnak a penészgombák, amelyek allergiát és asztmát okozhatnak. Hogyan védhetjük meg az egészségünket és javainkat– a megoldási lehetőségekről dr. Magyar Donát, a Budai Allergiaközpont aerobiológusa beszél.
A gyakori mosás növeli az allergének számát
A téli időszakban különösen többgyermekes családokban okoz gondot a nagy mennyiségű, frissen mosott ruha szárítása. A legfrissebb kutatások szerint a száradó ruhákból távozó pára nagymértékben növeli a lakások páratartalmát, így kedvező feltételeket biztosít a penészgomba és a poratka elszaporodásához. Mit tehetünk ellene, hogyan előzhetjük meg?
Káros az egészségre a beltéri ruhaszárítás?
A tél közeledtével egyre többen teregetik a mosott ruhákat a radiátorok közelébe ahelyett, hogy a kertben az esőt kockáztatnák. Pedig a kutatók szerint ez – különösen az asztmára, szénanáthára és egyéb allergiás megbetegedésekre hajlamos emberek esetében – egészségügyi panaszokhoz vezethet. A Glasgow-i Egyetem Mackintosh Építészmérnöki Karának kutatásából az derült ki, hogy számos otthonban túl magas a páratartalom, és ennek közel 30 százalékáért a kiteregetett ruhák a felelősek.
A penész állhat a gyerekkori asztma hátterében
Egy friss tanulmány szerint azok a csecsemők, akik bizonyok penészfajták közelségében élnek, nagyobb eséllyel lesznek asztmásak gyerekkorukban. Amint arról a tanulmányt készítő Tiina Reponen, a Cincinnati Egyetem Orvosi Karának professzora beszámolt, a lakáson belüli penész nagyban hozzájárul az asztma kialakulásához, ezért nagyon fontos, hogy a háztartásokban előforduló vizesedési problémákat – amik leggyakrabban az alacsony jövedelmű, városi családoknál jelentkeznek – minél előbb orvosoljuk.
Rejtett penész a lakásban
A mennyezeten, az ablakok vagy a bejárati ajtó sarkaiban megbúvó penész könnyen észrevehető, és igyekszünk is mihamarabb megszabadulni tőle. Ha azonban látszólag minden ok nélkül, hosszabb ideje tartó orrdugulás, köhögés gyötri a lakásban, ideje benéznie a szekrények, falvédők mögé!