A Natúrsziget számos látogatója csatlakozott tavalyi kezdeményezésünkhöz és aláírta a „Mentsük meg Kamillát!” petíciónkat, vagy szimpátiáját fejezte ki az aláírásgyűjtéssel kapcsolatban. Mint ismeretes, petíciónkat 2011 tavaszán eljuttattuk az ombudsmanhoz, ő pedig – a zöld ombudsman hivatalának közreműködésével – alaposan körbejárta a témát. Olvasóink számára mi is elérhetővé tesszük dr. Szabó Máténak, az alapvető jogok biztosának jelentését, és alább közreadjuk Németh Imre és Némethné Éva természetgyógyászoknak a téma kapcsán született cikkét.
petíció
Természetgyógyászat: mi jöhet még…
Az úgynevezett hőskorban, a rendszerváltás hajnalán annyira rendezetlenek voltak a viszonyok a természetgyógyászat körül, hogy kivívtuk a „népharagot”. Tombolt a „vadkapitalizmus”. Kaszáltak a hiszékenység vámszedői, a kóklerek, a rászoruló emberek bizalmával visszaélők. Eközben az igaz szándékú, képzett természetgyógyász szakemberek – akik sokszor a megfelelő természetgyógyászati szakképzés hiányában, autodidakta módon, nagy tudásra és gyakorlatra tettek szert – szerényen végezték dolgukat, gyakran hazai és nemzetközi hírnevet szereztek.
Hogyan tovább, természetgyógyászat?
Reflexiót kaptunk a Komplementer Medicina Szakmai Kollégiumi Tagozat Tanácsadó Testületétől dr. Taraczközi István „Aki nem illeszkedik be, azt kirekesztik – A természetgyógyászat végnapjai” című írására, amely az interneten terjed, portálunkon is megjelent, és kapcsolódik a természetgyógyászat védelmében indított aláírásgyűjtésünkhöz. Alább közöljük a testületi választ – azzal, hogy szívesen közzétesszük a természetgyógyászatot szívügyüknek tartó kollégák véleményét, javaslatait.
A természetgyógyászat végnapjai
Az interneten terjed dr. Taraczközi Istvánnak, a Magyar Természetgyógyászok Szövetsége elnökének – Aki nem illeszkedik be, azt kirekesztik; A természetgyógyászat végnapjai – című e-mailje, amely részleteket ismertet a készülő új természetgyógyászati rendeletből. Kiderül belőle, hogy megszüntetnének, illetve összevonnának több, eddig elismert természetgyógyászati szakmát, megszüntetnék számos gyakorló természetgyógyász eddigi munkalehetőségeit. Írójának hozzájárulásával alább közreadjuk a levelet – hozzátéve, hogy várjuk az abban megszólított Komplementer Medicina Tagozat és Tanács válaszát. Ezzel egy időben aláírásgyűjtést indítunk a természetgyógyászat védelmében. Ön is aláírja a petíciót?
A zöld ombudsman a gyógynövények jövőjéről
A Natúrsziget által a gyógynövények védelmében gyűjtött több mint 8 ezer aláírást április 1-jén adtuk át dr. Fülöp Sándornak, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosának, vagy ahogy többen ismerik, a zöld ombudsmannak. Ebből az alkalomból interjút is kértünk tőle. Az elhangzottak alapján úgy látjuk: volt értelme és várhatóan haszna is lesz az akciónknak. A beszélgetésben részt vett még az ombudsmani hivatal képviseletében dr. Zlinszky János, a hivatal Stratégiai és Tudományos Főosztályának vezetője, dr. Lányi András tudományos főmunkatárs és dr. Barta Eszter jogi referens. A Natúrsziget nevében Kürti Gábor alapító főszerkesztő, természetgyógyász, valamint dr. Bíró Endre, portálunk jogi tanácsadója tett fel kérdéseket.
Gyógynövények: átadtuk az aláírásokat
Április 1-jén az Országgyűlési Biztos Hivatalában vették át a Natúrsziget által a gyógynövények védelmében összegyűjtött több mint 8 ezer aláírást. Az állampolgári jogok biztosa, dr. Szabó Máté illetékességből átadta az ügyet dr. Fülöp Sándornak, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosának, így az utóbbinak, vagyis a zöld ombudsmannak adtuk át a petíciónkat. Ebből az alkalomból Kürti Gábor, a Natúrsziget alapító főszerkesztője és dr. Bíró Endre, portálunk jogi tanácsadója interjút is készített vele és munkatársaival.