Előzzük meg a gyomorégést!

Sokan kínlódnak vissza-visszatérő kellemetlen gyomorégés, illetve savas reflux miatt – ilyenkor a gyomortartalom egy része visszakerül a nyelőcsőbe, irritálva azt –, pedig étrendi és életmódbeli változtatásokkal a baj nagy részét meg lehetne előzni. Az egészségügyi probléma hátterében az idegrendszeri és hormonális szabályozás zavara húzódik meg.

Az emésztési zavar elleni tabletták növelhetik a demencia kockázatát

Azokban az idős emberekben, akik protonpumpa-gátló (PPI) gyógyszereket szednek, 44 százalékkal nagyobb a demencia kialakulásának valószínűsége, mint azokban, akik nem szednek ilyesmit. Évente sok millió üveggel, dobozzal írják fel ezeket a gyógyszereket reflux betegség és peptikus fekélyek ellen, de kaphatók recept nélkül is a gyógyszertárakban.

Hogyan függhet össze a gyomorégés és a krónikus torokfájás?

Az őszi-téli időszakban gyakori légúti megbetegedések kapcsán aligha jut eszünkbe, hogy a visszatérő panaszok hátterében gyomorégés, reflux betegség is állhat. Olykor a sav feljön a torokba, szájba, és savas, keserű szájízt okoz. A kezeletlen reflux okozhat rekedtséget, krónikus torokfájást, éjszakai-reggeli krónikus köhögést és szorító mellkasi fájdalmat is.

Asztmához vezethet a krónikus gyomorégés

Egy friss tanulmány szerint a krónikus gyomorégés az asztma egyik fő kiváltó oka a felnőttek körében, így a nyelőcsőrák mellett újabb súlyos kórkép írható a reflux néven is ismert GERD-szindróma számlájára. A gastroesophagealis reflux betegség a nyugati társadalmak egyik leggyakoribb emésztési zavara.

Gyomorégés és reflux – vegyük komolyan!

A gyomorégés és a savas reflux számos embert érintő probléma, amely főleg a túlzásba vitt evés-ivás után jelentkezik, ám a kellemetlen tünetektől eltekintve alapvetően ártalmatlan dolog. Gyakori előfordulása azonban valós orvosi problémához, az úgynevezett gastro-oesophagealis reflux betegséghez (GERD) vezethet.

Töltött olajbogyóval a gyomorégés ellen?

A töltött olajbogyó egyik összetevője jelentheti a savas reflux egy igen komoly változatának a gyógymódját. A természetes formájában a barna algában megtalálható nátrium-algináttal rendszerint a paprikát erősítik a bogyóba. Az anyag, amellett, hogy csökkenti a gyomorégést, megakadályozza, hogy sav vagy más gyomortartalom távozzon a szájba vagy az orrba, amely az úgynevezett „csendes reflux” egy tünete. A Southamptoni Egyetem kutatói 1500 betegnél fogják összehasonlítani a nátrium-alginát hatását a reflux kezelésére rendszerint alkalmazott protonpumpa-gátló gyógyszerével.

Szívszorító érzés: a gyomortáji fájdalom

Nehézlégzés, mellkasi szorítás, égő érzés a has felső részén. A felsorolt tünetek könnyen összetéveszthetők a szívinfarktus jeleivel, sok esetben mégsem kardiológiai betegség áll a panaszok hátterében. A GERD, vagy közismertebb nevén reflux a gyomor betegsége. Rossz táplálkozási szokások, dohányzás, vagy túlzott mértékű stressz is vezethet a tünetek megjelenéséhez.

Tavasszal kiújuló gyomorfekély

Tavasszal sok érintett tapasztalja, hogy kiújuló gyomorfekélye sok kellemetlenség és fájdalom forrása. De vajon miért alakul ki ez a betegség, vannak-e erre hajlamosító tényezők, illetve hogyan lehet kezelni a már meglévő gyomorfekélyt? A kérdésekre dr. Vass Éva, az Oxygen Medical gasztroenterológusa válaszolt.

Életmódváltással a reflux ellen (2.)

A reflux napjaink népbetegsége. Gyógyszerek helyett azonban érdemes alternatív módszereket keresni enyhítésére. Cikkünk előző részében a megfelelő testmozgásról beszéltünk. Most vegyük át az életmódváltásban rejlő lehetőségeket.

Életmódváltással a reflux ellen (1.)

Krónikus gyomorégésben szenvedő betegeknél a túl sok futás és ugrás savas refluxot idézhet elő. A megfelelő típusú testedzés azonban pont ellenkezőleg, javíthatja a helyzetet. A kis adagokban, hetente legalább 1-2 alkalommal végzett, mérsékelt testedzés, részben a testtömeg index csökkentése miatt, csökkentheti a GERD kockázatát.