A gluténmentes diéta növelheti az arzén- és higanyfelhalmozódás kockázatát. Az ilyen termékek ugyanis gyakran tartalmaznak rizslisztet. A rizsben gazdag étrend egészségre gyakorolt káros hatásáról még nem sokat tudunk. A növényben felhalmozódnak toxikus hatású fémek – pl. higany és arzén –, amelyek a műtrágyából, talajból és vízből kerülnek bele.
rizs
Rizs: kalóriaszegény, laktató
Soha ne égjen le a rizsed! – hangzik a kínai jókívánság. Ez is mutatja, hogy a rizsnek óriási jelentősége van az ázsiai régióban. Ott az összes élelmiszer mintegy 80 százaléka rizs, ezért sok helyi nyelvben az élelmiszer és a rizs szavak azonosak. Ám míg Kínában évente több mint 90 kg rizs fogyasztanak fejenként, ez Európában csak valamivel több mint 3 kg.
Jöhet az arzénszűrő rizsfőző
A rizs tízszer annyi arzént tartalmaz, mint bármely más növény, és ez egyaránt érvényes a világon valamennyi rizsre, legyen az fehér vagy barna, hosszú vagy gömbölyű. A rizs ugyanis az egyetlen főbb tápláléknövényünk, amelyet árasztásos módszerrel termesztenek, a vízzel elöntött növény pedig felszívja a szervetlen arzént, ami normálisan a talajban maradna.
Jázmin, basmati vagy barna?
A rizs az a köret és alapanyag, amelyet egyszerre magasztalnak és üldöznek az egészséges életmód követői. Vajon a rizs is szerepel azon ételek között, amelyek az elhízásért, valamint a vércukor-problémákért, fokozott étvágyért felelősek? Ajánlott-e a rizs, vagy sem? Van benne rost, kalória, szénhidrát – tehát a válasz: mint minden, mértékkel igenis jó.
Ha tisztán akar gondolkodni…
Sok táplálkozási szakember egyetért abban, hogy a gabonafélék – keményítő tartalmuk miatt – étrendünknek csak kis hányadát tegyék ki. A legjobb, ha a rizsen kívül mindent kerülünk. De ha mégis eszünk gabonát, mennyi a túl sok? Dr. Ron Rosedale úgy véli, nincs olyan, hogy „biztonságos keményítő”, ezért minden keményítő tartalmú szénhidrátot kerülni kell, ebből következően minden gabonafélét. Vagy mégsem?
Rizs – a szervezet tisztítására (2.)
Keleten a rizs nagy népszerűségnek örvend a helyi szépségek körében. Segítségével nem csak lefogyni lehet, karbantartható a húgyúti rendszer és az ízületekben lerakodó sók eltávolítására is használható. Ha mi is szeretnénk kipróbálni szervezetünk tisztítását rizzsel, nem csiszolt (barna) rizsre vagy másodosztályú („B”) rizsre lesz szükségünk.
Rizs – a hosszú élet és a diéta alapja (1.)
A japánok úgy tartják, hogy a rizsben rejlik a hosszú élet egyik titka. A rizs a racionális élelmezés alapja, melyet ki kell egészíteni más komponensekkel: zöldségekkel, vegetáriánus levesekkel, sült hallal, hússal, ahol a rizs nem csak a kenyér szerepét veszi át, hanem a köretét is.