A bél mikrobiom a bélrendszerben élő baktériumokból, vírusokból, gombákból és más mikroorganizmusokból áll. A rostok és az erjesztett (fermentált) élelmiszerek támogatják a bél mikrobiomot, hozzájárulva a jobb egészséghez és a vidámabb hangulathoz. Ezt hangsúlyozza cikkében Matthew Solan, az amerikai Harvard Orvosi Egyetem kiadványainak egyik szerkesztője.
rostok
Étrendi ajánlás, hogy ne legyünk cukorbetegek
A cukorbetegek számára legelőnyösebb étkezési terv hasonló az egészségesek étrendjéhez. Az Amerikai Diabétesz Szövetség (ADA) a lakosság számára kidolgozott étrendi irányelveket követi, vagyis elsősorban a gyümölcs- és zöldségfélékre, teljes kiőrlésű gabonafélékre, hüvelyesekre (borsó és bab) és alacsony zsírtartalmú tejtermékekre alapozott étrendet javasolja.
Rostok: egyen többet, de fokozatosan
A rostok nem hiányozhatnak étrendünkből. Biztosítják, hogy a széklet lágy maradjon, hatékonyan megakadályozzák a székrekedést. A felnőtteknek kb. 30 g rostot kell fogyasztaniuk naponta, pl. olyan ételekkel, mint a teljes kiőrlésű gabona, gyümölcs, zöldség. A túl sok rost azonban puffadást okoz, és az ásványianyag-háztartásban is felléphetnek problémák.
Karalábé: sütve, főzve, töltve
A karalábé tulajdonképpen káposztaféle. Általában csak a felszín alatti gumókat fogyasztjuk el, pedig a levele is egészséges. Fajtától függően lehet gömb alakú, lapos-kerek vagy ovális, fehér, sápadt vagy erős zöld, esetleg vöröses vagy lila színű. Míg a más típusú káposztafélék gyakran kellemetlen puffadást okoznak, a karalábé nyersen is fogyasztható.
Együnk chiát sokféle módon, de ne túl sokat!
A chia (azték zsálya) magok magas tápértékük, rosttartalmuk és sokoldalúságuk miatt a kiegyensúlyozott étrend ideális kiegészítői lehetnek. Ezért és az egészségre gyakorolt pozitív hatásuknak köszönhetően ezt a magot szuperételneknek is nevezik. Laktató és energiát szolgáltató hatásuk miatt Közép- és Dél-Amerikában évezredek óta fogyasztják.
A gluténmentes divatdiéta hátrányai
A gluténmentes étrend kezd népszerűvé válni olyanok között is, akik nem gluténérzékenyek. A népesség egy kis hányada nem tudja megemészteni a glutént. Egyelőre nincs arra bizonyíték, hogy a gluténfogyasztás csökkentése jót tenne az egészségnek. A glutén növényi fehérje, megtalálható a búzában, rozsban, árpában, rugalmasságot ad a kenyérnek, tésztáknak.
Rostok, mozgás a székrekedés ellen
A székletürítés gyakorisága egyénileg különböző és számos tényezőtől függ, pl. a kortól és a táplálkozástól. A napi három ugyanolyan normális, mint háromnaponta egyszer. Székrekedésről akkor beszélünk, ha a székletürítés heti 3-nál ritkább. Ritkán a széklet a vízelvonás következtében keménnyé és szárazzá válik, ami puffadást vagy hasi fájdalmat okozhat.
Sok rosttal az időskori egészségért
Nem csak az emésztésünkre van jó hatással a rostokban gazdag étkezés, hanem abban is segít, hogy „szépen öregedjünk”, vagyis elkerüljük az időskori megbetegedéseket. A szénhidrát-bevitelt, a glikémiás indexet, glikémiás terhelést és a cukorbevitelt is figyelembe véve a jelek szerint a rostbevitel az, ami a leginkább meghatározza későbbi egészségünket.
Hétköznapi, hasznos ételünk, a répa
A sárgarépa egyike a rendkívül kalóriaszegény zöldségeknek, nem hiányozhat az asztalról. Használjuk nyersen, főve, levesekben, mártásokban, köretként, salátában, sokszor nem is tudjuk, mennyire jót teszünk a szervezetünkkel. Fontos, hogy elkészítésekor tegyünk egy kis zsiradékot az ételbe, mert a karotin zsírban oldódik, így szívódik fel a szervezetben.
Sok rost – jobb bélflóra
Az Illinois Egyetem egy új kutatása kimutatta, hogy az élelmi rost megváltoztatja a bélflóra összetételét, a hasznos baktériumok javára. A tudósok úgy vélik, hogy a bélrendszerben élő mikrobák segítenek megőrizni az emésztőszervrendszer egészségét, ráadásul befolyásolják az olyan betegségekre való hajlamot is, mint a 2-es típusú cukorbetegség, az elhízás, a gyulladásos bélbetegségek, a vastagbélrák és az autoimmun betegségek.