Púposszúnyog: kis rovar fájdalmas csípéssel

A púposszúnyogok úgy néznek ki, mit apró legyek, de csípésük rendkívül fájdalmas, és súlyos duzzanatot vagy vérömlenyt okozhatnak. A csípésük különösen veszélyes, ha allergiás reakciót vagy fertőzést okoz. A szúrás gyógyulási ideje a legjobb esetben is pár nap, de akár több hétig is eltarthat. Hogyan védekezhetünk a vérszívó parazita ellen?

A sokarcú árnika

Az árnika jóváhagyott és klinikailag dokumentált adatok alapján baleseti sérülések külső kezelésére alkalmas. Ilyenek többek között a vérömlenyek, húzódások, ficamok, zúzódások, égések (beleértve a leégést), vagy reumás izom- és ízületi panaszok. Még pelenkakiütés (helyi bőrirritáció) esetén is hasznos az árnika, ezért egyre több országban termesztik is.

Hogyan kerüljük el az utazási betegségeket? (2.)

A nyaralásnak az év legszebb időszakának kellene lennie, de ha nem vigyázunk, gyorsan megbetegedhetünk, és elillan a kellemes élmény. Sőt, egy idegenben beszerzett hólyaggyulladás, hasmenés vagy leégés pokollá teheti az utazást. Nézzünk néhány tipikus utazási betegséget és panaszt és tippeket arra, hogy üdülés alatt is fittek és egészségesek maradjunk.

Ismerje meg a csodás andirobát!

Az andiroba olaj nálunk még nem túl elterjedt, de érdemes vele megismerkedni, mert rengeteg hasznos tulajdonsága van. Jó pikkelysömörre, bőrgyulladásokra, fájdalomcsillapító masszázsra. Az olaj Dél-Amerikából, az amazóniai erdőkben élő fa magjából származik. A sokszögű dió formájú mag adja az olajat, egy liter olajhoz kb. 5 kg dióra van szükség.

Veszélyes-e a darázscsípés?

A rovarcsípés-allergia az egyes rovarok csípése következtében, az egyén immunrendszerének válaszkészségétől függően kialakuló túlérzékenységi reakció. Csípést okozhat szúnyog, darázs, méh, bögöly, pók, hangya, kullancs vagy vízparti nyaraláskor a medúza és a tengeri sün is. Magyarországon a lakosság mintegy 2 százalékát veszélyezteti túlzott érzékenység a rovarcsípések miatt. A leggyakoribb allergiás reakciót okozó rovarok Európában a méhek és darazsak.

Kisgyermekesek útipatikája

Az, hogy mit készítsünk össze az útipatikába, nagymértékben függ attól, hogy a gyermek milyen egészségi állapotban indul neki az útnak, hogy hová utazunk, mennyi időt fogunk ott tölteni és hogy milyen időjárásra számíthatunk. Az itt összefoglalt információkkal abban szeretnénk Önnek segíteni, hogy melyek azok az alapvető szerek, eszközök, amelyekkel érdemes felszerelni az útipatikát. Gyermekét azonban háziorvosa ismeri a legjobban, ezért az útipatika összeállításában is érdemes kikérnie véleményét, tanácsait.

Szúnyogcsípés következményekkel

A szúnyogok a szép nyári napok elkerülhetetlen következményei. Valójában bosszantóak, de a szúnyogcsípést Európában veszélytelennek minősítik. Azonban a szúnyogcsípés allergiás reakciót válthat ki és bőrpírt, valamint duzzanatot okozhat.

Rovarcsípések ellen homeopátiával

A legkellemesebb nyári pihenést is megkeserítheti, ha szúnyog, darázs, kullancs vagy pók csíp meg bennünket. A „sima” csípés, viszketés sem jó, ha azonban a rovartámadás helye begyullad, továbbterjed, feltétlenül figyeljünk oda!

Eső után – szúnyog!

Az elmúlt hetek esővel, árvízzel, belvízzel sújtott időszaka kedvezett a szúnyogok elszaporodásának, és szinte lehetetlenné tette a lárvák irtását. Mit tehetünk szúnyogcsípés ellen?

Rovarcsípés allergia

A rovarcsípés gyakran akkor is kellemetlen, viszkető, égő érzéssel jár, ha nem vagyunk allergiásak, de allergia esetén életveszélyessé is válhat a csípés. Mi okozza az allergiát és mi a teendő, ha jelentkezik az allergiás reakció?