Érzékszerveinknek köszönhetjük, hogy folyamatosan megtapasztaljuk a külső ingereket. Szemünk az orral, a füllel, a nyelvvel és a bőrrel együtt teszi ezt lehetővé, ezek alakítják át a külső hatásokat elektromos impulzusokká, és továbbítják az agyba. Szemünk a fényingert érzékeli – de mi a jó és mi árt neki? Nézzük a legismertebb igazságokat és tévedéseket.
szem
Ne becsüld alá a szemed memóriáját!
A szemünk jóval több mindent lát, mint ami tudatosul bennünk. Az Arizonai Egyetem munkatársainak vizsgálata alapján felmerül, hogy a látómezőkben lévő objektumok anélkül is befolyásolhatják a döntés folyamatát, hogy az tudatosulna bennünk. Ez a megállapítás alapvetően forradalmasíthatja a vizuális érzékelésről és a kognitív funkciókról kialakult képünket.
Véglegesen megváltoztathatjuk szemünk színét
Azok az emberek, akik elégedetlenek szemük színével, gyakran használnak színes kontaktlencséket, ám egy sebészeti beavatkozás segítségével ma már ezt véglegesíteni is tudjuk. Ezt az operációt jelenleg a világon mindössze négy orvos tudja végrehajtani, egy mexikói, egy libanoni és egy török orvos mellett Shibu Varkey indiai szemész a negyedik, aki ezzel foglalkozik.
Tajvanon a szemgolyómasszázs a legújabb őrület
Régóta tudjuk, hogy masszázzsal hatékonyan enyhíthető az izomfájdalom, a lábfájás és a hátfájdalom. Tajvani mérnökök most olyan eszközt fejlesztettek ki, amellyel a szemgolyót lehet masszírozni. Készítői szerint a szemmasszírozó elengedhetetlen eszköze lesz mindazoknak, akik sokat használják okostelefonjukat.
Képtelenek kiolvasni a nők érzelmeit a férfiak
Az emberek közhelyként emlegetik, hogy férfiak nem értik a nőket. A legújabb kutatás most bebizonyította, hogy a férfiak valóban nehezen tudják kiolvasni a nők érzelmeit – legalábbis a szemükből. A PLOS ONE folyóiratban közzétett kutatás kimutatta, hogy a férfiak kétszer olyan nehezen tudják kiolvasni fényképről a nők szeméből az érzelmeket, mint a férfiakéból. Az érzelmekkel összefüggő agyi területek sem aktiválódtak olyan intenzíven a férfiakban, amikor a nők szemét nézték.
A szem alatti részről ismerjük föl az arcokat
„A szem a lélek tükre” – tartja a mondás, ám a Kalifornia Egyetem szakértői szerint alatta kell keresni az „igazságot”, mivel az emberek elsősorban a belső szemzug és az orrnyereg közötti régió alapján azonosítják egymást. A Proceedings of the National Academy of Sciences című szakfolyóiratban megjelent eredményekhez szemmozgás-mérést és több mint száz arcképet használtak a kutatásban résztvevőknél.
Miről árulkodnak testünk jelzései?
Bőrünk, szemünk, hajunk sokat elárul a lehetséges hiánybetegségekről. A sápadt arcszín, a törékeny körmök, a fénytelen haj hiányos táplálkozásra utalhat, a berepedt szájszöglet esetleg baktériumokra. A külső tünetek időben figyelmeztetnek arra, hogy egészségünk nem ép, ezért kell állandóan ügyelni testünk jeleire!
A száraz szem nyomában – a Sjörgren-szindróma
A Sjörgren-szindrómának nevezett betegség a nyáktermelés zavarát okozza, és a diagnózis felállításához képest 6,5 éven belül kezelhetetlenné válik. A Georgia Egészségtudományi Egyetem munkatársai a száraz szem, száj, torok, bőr, és orr okát vizsgálják, mely állapot a populáció 1-3 százalékát érinti. Dr. Rafal Pacholczyk és munkatársai arra keresték a választ, hogyan alakul ki a kóros állapot, illetve miként lehetne javítani a diagnosztikai, és a kezelési módszereken.