Ünnepekkor szinte minden családban előkerül az alkohol. Van, aki csak néha iszik, de sokkal többen vannak azok, akik rendszeresen a pohárhoz nyúlnak. Az akaraterő – ha van – gyakran kevés, szükség lenne külső segítségre is. Most felcsillant a remény, hogy napi egy tabletta segítségével megszabadulhatnak káros szenvedélyüktől az alkoholisták.
szenvedélybetegség
Sport kifulladásig – fitneszfüggőség
Bűnösnek érzi magát, ha nem fut minden nap 15 km-t. Súlyokat emel az összeesésig, és kihagyja a megbeszéléseket, hogy tovább maradhasson a fitneszteremben. A hírességek negyedében, Malibuban Los Angeles mellett van egy magánklinika fitnesz-szenvedélybetegek kezelésére, és az internet is hemzseg azoktól, akik közzéteszik szenvedélytörténetüket.
A legtöbb kamasz nyáron lesz a káros szenvedélyek rabja
A vakáció hónapjaiban több tizenéves kezd inni, dohányozni és kábítószerezni, mint máskor. Amerikai szakértők azt javasolják, hogy a szülők megelőzés gyanánt segítsenek gyermekeiknek hasznos időtöltést találni. Ilyenkor naponta több mint 11 000 serdülő próbálja ki a drogot, 5 000 a cigarettát és 4 500 a marihuánát egy egyesült államokbeli felmérés szerint, amelynek eredményeit kedden közölte a szervisszaélésekkel foglalkozó egészségügyi szervezet.
Gátolja a leszokást az alkohol okozta agykárosodás
A hosszútávú és nagymértékű alkoholfogyasztás jelentős agykárosodást okoz, és gyakran olyan területek sérülnek, amelyek alapvetőek az ivászatról való leszokás szempontjából. Catherine Brawn Fortier és a Harvard Egyetem munkatársai az agykéreg vastagságából következtettek az agy állapotára: minél többet iszunk, annál inkább károsodik agyunk.
Az anorexiásnak az evés a halála
Az evési zavarok – mint az előző részben is írtuk – nem számítanak valódi szenvedélybetegségnek, sokkal inkább pszichoszomatikus betegségek, amelyek magukban foglalják a szenvedélybetegség jellemzőit is. Mi is például az anorexia, miért alakul ki és hogyan gyógyítható?
Evéskényszer: bulimia
Evés nélkül nem élhetünk, tehát az evés élet-halál kérdése. Az étel nem kábítószer, ám ha túl sokat vagy túl keveset eszünk, akkor ehhez a tényhez különleges érzések kapcsolódhatnak, amelyektől függésbe kerülhetünk. Ez azt jelenti, hogy az evéssel is vissza lehet élni.
A munkamánia
Időnként mindenkivel megesik, hogy szinte agyondolgozza magát, de fel sem merül benne, hogy munkamániás lenne. Az összes elismert, nagy karriert befutott példakép – a topmenedzserek, az élsportolók – sokat dolgozik, a munka jelenti a kulcsot a pénzhez és a sikerhez.
A játékszenvedély
Szinte mindenkivel előfordul, hogy időnként túl sokat dolgozik, netán olykor bedob néhány százast egy játékgépbe, vagy akkor is eszik, ha nem éhes. Ez a szermentes szenvedélybetegség – a kábítószeres szenvedélybetegséghez hasonlóan – veszélyes kényszeres függést jelent.