Az 5 fázis tanában az egyik elem. A Hagyományos Kínai Orvoslásban a Fémhez, Földhöz, Fához, Vízhez 2-2 szerv (tehát 1-1 szervpár) tartozik, a Tűz fázishoz 4 szerv, tehát 2 szervpár. A Fém szervei a Tüdő (Jin) és a Vastagbél (Jang).
szervfázisok
Szerveink jelzőrendszere: a Fa
Az 5 fázis tanában a Fa az egyik elem. A Hagyományos Kínai Orvoslásban a Fához, Vízhez, Földhöz, Fémhez 2-2 szerv (tehát 1-1 szervpár) tartozik, a Tűz fázishoz 4 szerv, tehát 2 szervpár. A Fa szervei a Máj (Jin) és az Epehólyag (Jang).
Szerveink jelzőrendszere: a Föld
Az 5 fázis tanában az egyik elem a Föld. A Hagyományos Kínai Orvoslásban a Földhöz, Fához, Vízhez, Fémhez 2-2 szerv (tehát 1-1 szervpár) tartozik, a Tűz fázishoz 4 szerv, tehát 2 szervpár. A Föld szervei a Lép (Jin) és az Gyomor (Jang). Régen a Földet a fázisok közül középre helyezték, ez azonban az 5 fázis rendszerében nem alkalmazható elképzelés, így onnan kikerült, s a Fém, illetve a Tűz között foglalta el a helyét.
Szerveink jelzőrendszere: a Víz
Az 5 fázis tanában a Víz az egyik elem. A Hagyományos Kínai Orvoslásban a Vízhez, Földhöz, Fához, Fémhez 2-2 szerv (tehát 1-1 szervpár) tartozik, a Tűz fázishoz 4 szerv, tehát 2 szervpár. A Víz szervei a Vese (Jin) és a Húgyhólyag (Jang).
Szerveink jelzőrendszere: a Tűz
Az 5 fázis tanában a Tűz az egyik elem. A Hagyományos Kínai Orvoslásban a Földhöz, Vízhez, Fához, Fémhez 2-2 szerv (tehát 1-1 szervpár: Jin és Jang) tartozik, a Tűz fázishoz 4 szerv, tehát 2 szervpár. Ezek a Szív és a Szívburok (Jinek), valamint a Vékonybél és a Három Melegítő (Jangok).