Régóta mondják, hogy a csokoládé nem tesz jót nekünk. De minél sötétebb a színe, annál meglepőbb jótékony hatásai lehetnek az egészségre. Egy tanulmányban a kutatók 20 ezer ember étrendjét és egészségét vizsgálták, és megállapították, hogy napi 100 g csokoládé fogyasztása összefüggésbe hozható a szívbetegségek és a stroke alacsonyabb kockázatával.
szívbetegség
A mindennapi testmozgás életet menthet
Nem kell futónak lenni vagy sportolni ahhoz, hogy érezzük a testmozgás jótékony hatását – egy brit elemzés szerint elég, ha egy élénk sétát beiktatunk a napunkba. A tanulmány szerint ha mindenki csak napi 11 percet mozogna, akkor minden 10. korai haláleset megelőzhető lenne. De a legtöbb ember még a minimálisan ajánlott heti 150 percnél is kevesebbet mozog.
Egy kis séta – a legjobb gyógyszer
Korábban írtam már a séta jótékony hatásairól, de a téma, ahogy mondani szokták, „megér még egy misét”. A séta az egyik leghatékonyabb „gyógyszer”: mérsékli a szívbetegség, a rák kockázatát, csökkenti a magas vérnyomást, a koleszterinszintet, sőt felfrissíti az emlékezőképességünket is. Az étkezés utáni rövid séta jó módszer a vércukorszint karbantartására.
Szívbetegség: tesztelje, mennyire egészséges a szíve!
Jól tudjuk, hogy az egészséges életmód jelentősen csökkentheti a szívbetegség és a szívroham kockázatát. Mindenekelőtt fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, a sok friss gyümölcs és zöldség fogyasztása, az elegendő testmozgás friss levegőn és a lehető legkevesebb stressz. Az első számú felelős mégis a dohányzás! Ellenőrizzük, mikor érdemes orvoshoz fordulni!
Szokások, amelyek ártanak a szívnek
Mindenki azt szeretné, hogy egészséges maradjon a szíve. A szív- és érrendszeri betegségek azonban nagyon sok embert érintenek, az USA-ban több mint a felnőtt lakosság egyharmadát. Néhány egyszerű szokás elsajátítása vagy megváltoztatása nagyban hozzájárulhat az egészséges életvitelünkhöz. Íme néhány rossz szokás, és az elkerülésükre szolgáló tippek.
A túl sok ülés még akkor is megbetegíthet, ha tornázunk
A túl sok ülés még akkor is növeli a krónikus megbetegedések kialakulásának és az idő előtti elhalálozás kockázatát, ha amúgy rendszeresen végzünk testmozgást. A tartós ülés növeli a szívbetegségek és azokból eredő halálesetek előfordulását, valamint a cukorbetegség és rák kialakulásának kockázatát is. Minél többet ülünk, annál rosszabbak a kilátásaink.
Jóga: valóságos csodaszer
A jóga, a jógázás remek dolog, jótékonyan hat a testi-lelki egészségre – ez egyáltalán nem újdonság számomra, hiszen lassan 2 évtizede jógázom, és folyamatosan tapasztalom ezeket az előnyös hatásokat magamon és a csoportom tagjain. Azon viszont igencsak meglepődtem, hogy a jelek szerint a hivatalos orvoslás is kezdi felismerni és elismerni a jóga előnyeit.
Szívünk és agyunk hatékony védelméért
A tenyeremben elférő, okos, otthon is remekül használható eszközt kaptam tesztelésre néhány héttel ezelőtt. Komolyan vettem a dolgot, és megmértem eddig 20-25 ember szívműködését, némelyikét többször is. Ennek alapján mondhatom: a WIWE remek magyar találmány, fontos szerepe lehet a szívbetegségek és a stroke megelőzésében és időben történő kezelésében.
Hiába akar fogyni, ha sok a stressz
Akit egy átlagos nap során komoly stresszhatások érnek, az hiába táplálkozik egészségesen, nem lesz képes lefogyni. Stresszes időszakban teljesen mindegy, hogy sovány csirkemellet fogyasztunk vagy éppen rántott húst eszünk, a stressz miatt a szívünk ugyanolyan terhelést kap, ráadásul nő a szívbetegség és a diabétesz kockázata, és a fogyás esélye is kisebb.
A deréktáji elhízás a legveszélyesebb
Az igazi veszélyt nem maga a túlsúly, hanem a derék körüli úszógumi jelenti, így akinek nagyobb a derékkörfogata, az akkor is magasabb kockázati csoportba tartozik, ha amúgy a testtömeg-indexe alapján egészséges mértékű a súlya. A túlsúlyosak körében a hasi elhízás inkább a férfiakra jellemző, a nők többsége a csípőjére vagy a fenekére hízik.