Nagy hőség vagy erős időjárási frontok miatt általában többen halnak meg. A hirtelen szívhalál a szívelégtelenség miatt bekövetkező, gyorsan jelentkező halált jelenti. A beteg az első tünetek megjelenése után nagyon rövid időn belül – általában egy órán belül – meghal. Milyen jelek és tünetek utalnak a hirtelen szívhalálra, és hogyan lehet megelőzni ezeket?
szívelégtelenség
Megkétszerezi a szívelégtelenség kockázatát a feldolgozott hús
Egy svéd kutatás szerint a feldolgozott húsokatt naponta fogyasztó férfiak kétszer nagyobb valószínűséggel halhatnak meg szívelégtelenség következtében, mint azok, akik ritkán esznek a szalonnát, sonkát, kolbászt vagy éppen hamburgert. A kutatásból az is kiderül, hogy a feldolgozott húsok növelik a hazánkban kb. 250 ezer embert érintő betegség kockázatát.
Az infúziók egyötöde veszélyes
Egy Angliában és Walesben végzett vizsgálat szerint az intravénás infúzióban részesülő betegek egyötödében alakulnak ki szövődmények azért, mert nem megfelelő folyadékszintet kapnak. A túl sok folyadék ugyanis szívelégtelenséget, a túl kevés pedig vesepanaszokat okozhat. A betegjogi szervezetek „megdöbbentőnek” nevezték a probléma mértékét.
Étrendi kiegészítő segíthet a szívelégtelenség kezelésében
A koenzim Q10 nevű közönséges étrendi kiegészítő szokványos dózisa mintegy felére csökkentette a krónikus szívelégtelenségben szenvedők halálozási arányát – hangzott el az Európai Kardiológus Társaság tudományos találkozóján Lisszabonban. A túlélési előnyök mellett a koenzim Q10 csökkentette a kórházi ápolás szükségességét is, mintegy a betegek 14 százaléka részesült kórházi ellátásban, szemben a placebo csoport 25 százalékával.
Leheletvizsgálattal diagnosztizálható a szívelégtelenség
Egy kísérleti leheletvizsgálat keretében, a kilélegzett levegő elemzésével rövid idő alatt diagnosztizálható lehet a szívelégtelenség, derült ki a Clevelandi Légzésklinika új kutatási eredményeiből. A kutatók hangsúlyozták, hogy a kísérleteket csak egy kis létszámú csoporton végezték el, és számos további vizsgálatra van szükség a kezdeti eredmények igazolására.
Érzékenyen érintheti az időseket az éghajlatváltozás
A bostoni Harvard Egyetem orvosi karának kutatói kimutatták, hogy az éghajlatváltozással összefüggő hőmérsékletingadozás évente több ezer emberéletet követelhet. A kutatásuk eredményei azt mutatják, hogy már a hőmérséklet enyhe ingadozásai is a halálozás megnövekedett kockázatának tehetik ki a diabéteszben, szívelégtelenségben, tüdőbetegségben és más krónikus betegségekben szenvedő idős embereket az idei nyár folyamán.
Kardiológiai kockázatot jelezhet felálláskor a szédülés
Ha felálláskor hirtelen leesik a vérnyomásunk, amitől szédülni kezdünk, a szívelégtelenség megnövekedett kockázatának lehetünk kitéve. Az orvosi szaknyelvben ortosztatikus hipotenzió néven ismert állapotban szenvedő kutatási alanyokban 54 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki szívelégtelenség, mint azokban a résztvevőkben, akiknek felálláskor nem esett le a vérnyomásuk. A kockázat 34 százalékra mérséklődött, amikor a kutatók kiszűrték azokat, akik magas vérnyomásban is szenvedtek.