A szójából készült tofu (szójatúróból készült, nem csak a vegetáriánusoknak szánt húshelyettesítő) valaha – éveken át – a kedvenceim közé tartozott, mostanában azonban fájó szívvel, de búcsút veszek tőle. Az általam megbízható forrásnak tartott dr. Axe amerikai természetgyógyász és szakíró weboldalán megjelent alapos elemzés nyitotta fel a szememet.
tofu
Kóstoljuk meg az edamamét!
Az eredetileg Japánból származó edamamét évezredek óta termesztik és fogyasztják, Koreában éppúgy, mint Kínában és Hawaii-n. A zöld, éretlen szójabab, az edamame a hüvelyesek közé tartozik, mint a lencse, csicseriborsó és a bab, és mint ezek, gazdag növényi eredetű fehérjékben. A szójabab az izoflavonok legjelentősebb forrása, jelentős antioxidáns.
A vegetáriánus gyermek és a Spirulina
„Megfelelő készítmény lehet-e a HAWAII SPIRULINA, és ha igen, milyen adagolásban egy 9 éves kislánynak, aki nem hajlandó húst enni? Tejtermékeket és tojást is csak időnként fogyaszt. A hiányzó tápanyagokat igyekszünk hüvelyes zöldségekkel pótolni, amelyeket szeret.” Erre a – bizonyára sokakat érintő – problémára keres megoldást az egyik olvasónk.
Tofu, a húshelyettesítő
Egészséges a tofu, vagy nem? Semmi esetre sem egészségtelen, és nem csak a vegetáriánusok számára finom húshelyettesítő. A szójatúró eredetileg Kínából származik, ahol ősidők óta az alapvető élelmiszerek közé tartozik. Mára a tofu már a nyugati országokban is egyre népszerűbb, mert hozzájárul az egészséges, alacsony kalóriatartalmú étrendhez is.