A téli bőrápoláshoz különösen fontos a nedvességtartalom biztosítása, különösen ha száraz és viszket a bőrünk. A megfelelő bőrápolók hidratálnak, és ezek télen valamivel zsírosabbak lehetnek, mint a nyári hónapokban használatosak. Fontos az is, hogy a helyiségben megfelelő legyen a levegő nedvessége, mivel a száraz meleg levegő még jobban kiszárítja a bőrt.
viszketés
Pikkelyes, korpás, viszket, ez az ichthyosis
A bőrpikkelyesedés, vagy halpikkelybőrűség olyan genetikai bőrbetegséget jelent, amelynél a bőrsejtek megújulása zavart szenved. Az ichthyosis fő jellemzője az extrém korpásodás és elszarusodás. A betegek életét a napi több órás bőrápolás jellemzi, mivel a szarusodás miatt sokan nem izzadnak. A gyakori társadalmi kirekesztés pszichológiai problémákat okoz.
Púposszúnyog: kis rovar fájdalmas csípéssel
A púposszúnyogok úgy néznek ki, mit apró legyek, de csípésük rendkívül fájdalmas, és súlyos duzzanatot vagy vérömlenyt okozhatnak. A csípésük különösen veszélyes, ha allergiás reakciót vagy fertőzést okoz. A szúrás gyógyulási ideje a legjobb esetben is pár nap, de akár több hétig is eltarthat. Hogyan védekezhetünk a vérszívó parazita ellen?
Viszkető hólyagok a kézen, lábon
Apró, folyadékkal tele hólyagok az ujjak között, a tenyéren vagy a talpon, sokszor erősen viszketnek is, és főleg a nyári hónapokban fordulnak elő. Mi lehet ez? Az okokat illetően a szakemberek véleménye eltérő. Régen azt gondolták, hogy mindez összefüggésben van a verejtékmirigyek betegségével, innen a név: diszhidrózis. (dys = hiány, hidrosis = verejték).
Segítség, allergiás a kutyám! (1.)
A tavaszi, nyári hónapokban tapasztalhatjuk, mennyire megvisel bennünket az allergia. Amennyire szinte népbetegségnek számít az emberek körében a szénanátha, olyannyira elterjedt – elsősorban kutyáknál – az ún. atópiás vagy allergiás eredetű ekcéma. Ennek legfeltűnőbb, egyben legkellemetlenebb tünete az erős viszketés, és az ebből adódó heves vakaródzás.
Rühösség: rossz higiénia
A rühösség rühatkák által okozott bőrbetegség. Tipikus tünete a kínzó viszketés, az érintettnek folyamatosan kell vakaróznia. Az emberi rühösség csak embertől kapható el. A fertőzés főként testi érintkezéssel terjed. Világszerte általában 20-25 évenként jelentkeznek járványok, nálunk az 1970-es és 1990-es években volt kimutatható az elterjedése.
A gyengéd ápolás segít az ekcémásoknak
Az ekcéma hirtelen jelentkező bőrbetegség. Kínzó viszketés, hámló és rendkívül száraz bőr jellemzi. Az ekcéma különböző formáinak kezelése mellett fontos, hogy a bőr zsír- és vízháztartása újra egyensúlyba kerüljön. Jelenleg az ekcéma nem gyógyítható, de a következetes és gyengéd ápolás javíthatja a bőr állapotát és enyhítheti a viszketést.
Ha viszket, ne vakarja!
Ugye ismerős az érzés: ha viszket egy csípés, megvakarjuk, ettől azonban az még jobban viszket. Vajon miért? A vakarózás kismértékű fájdalmat okoz a bőrben, ettől az agy több szerotonint termel a fájdalom kontrollálására. A szerotonin azonban nem csupán annyit tesz, hogy gátolja a fájdalmat, hanem neuronok aktiválásával a viszketést is súlyosbítja.
Memóriagondok? Lehet, hogy a gyógyszerek a ludasak!
Dr. Cara Tannenbaum, az Montreali Geriátriai Intézet (IUGM) kutatási elnöke szerint az álmatlanság, szorongás, viszketés és allergia kezelésére használt gyógyszerek káros hatással lehetnek a koncentrációra és memóriagondokat is okozhatnak idősebbek esetében. A 65 év felettiek közel 90 százaléka szed legalább egy receptköteles gyógyszert. Az ebben a korcsoportban lévők 18 százaléka panaszkodik rendszeresen memóriagondokra és kisebb kognitív zavarokra. A legújabb kutatások szerint akár szoros összefüggés is lehet a kettő között.
Mi okozhat viszketést?
A viszketés sokakat néha már szinte az őrületbe kerget. Oka gyakran egészen egyszerű, mint a rovarcsípés vagy a bőrszárazság, néha viszont bonyolult kivizsgálásra van szükség az ok megtalálásához. Az orvosi néven pruritusként ismert rendellenességet a bőrben lévő érzőidegek ingerlése váltja ki. Az alábbiakban Angela Epstein szakértő veszi sorra a viszketési inger lehetséges kiváltó okait.