A vasfüvet vagy verbénát csak a népi gyógyászatban alkalmazzák, többek között a felső légúti betegségek esetében, de enyhülést hoz például gyulladt nyálkahártya (hörghurut), mandulagyulladás, torokfájás, köhögés, szamárköhögés esetén is. Gyulladáscsökkentő és vizelethajtó szerként korábban is ismert volt, amolyan univerzális gyógynövénynek tartották.
vizelethajtó
Eljött a spárga ideje!
A spárga szezonja áprilisban kezdődik. Ennek a zöldségnek rendkívül alacsony a kalóriája, 100 grammonként csak 16 kcal, ugyanakkor sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, tehát gyakrabban kellene tányérra kerülnie. Vigyázzunk azonban, mert a karcsú spárga szereti a zsíros, koleszterinben dús kíséretet, pl. a vajmártást, a tojást vagy a bundás kenyeret.
A nyírfa áldásos hatásai
A közönséges nyírfát sok országban díszfaként ültetik. A levelek kivonata vízhajtó hatású, de a fának szinte minden része gyógyít: a kéreg, a levélrügyek és a kéregolaj. A nyírfa nedvét általában tavasszal gyűjtik be, ízületi gyulladásra, hajhullás ellen használatos. A nyír mágikus és gyógyító erejébe vetett hit elevenen élt a magyar paraszti hagyományban.
Csodaszer a kertből
A kapor kedvelt konyhai fűszernövényünk. Speciális aromája, szemet gyönyörködtető külleme és vitamintartalma miatt gyakran használjuk ételeinkben. Kevesebben ismerik viszont egészségvédő szerepét.
A spárga gyógyít. De hogyan?
A spárga lehet fehér, lehet zöld, mindenképpen a drága ételek közé számítjuk, mert a termesztése elég „macerás”. A vizelethajó gyógyszereknél vagy a lúgosító csodaszereknél mégis olcsóbb. Igazi szezonja a nyárelő, de nagyobb boltokban már télen is kapható. Nézzük, mire jó!