Zeneterápia: belépés a hangok világába

A zene kiváló kommunikációs eszköz, de nem csak arra szolgál, hogy érzelgős szerelmi vallomásokat énekeljünk az erkély alatt, vagy hogy világgá kürtöljük a politikai meggyőződésünket. A zene, a hangok által keltett rezgések az érzelmek és emlékek felébresztésére is szolgálnak, terápiás hatásuk van. Még a siketek is érzékelik a rezgéseket a testükkel.

Egészség és bölcsesség zenével

A zene nagy hatást gyakorol a lélekre és a szellemre, kimozdít a lehangoltságból, elűzi a stresszt és orvosolja a koncentrációs vagy alvászavarokat. A zene szervezetünkre tett hatása több tényezõtõl is függ, ezek közé tartozik a zenei műfaj, a hangmagasság, a ritmus, a hangszerek és természetesen a hallgató személy alkata, érzékenysége, felfogóképessége, temperamentuma vagy zenei kultúrája.

Zene és tanulás – van összefüggés

A zene nemcsak ellazít, megnyugtat, felpörget, kikapcsol, hanem – a legújabb kutatások szerint – javítja a tanulási képességeket és a nyelvérzéket is.

A stroke és a magas vérnyomás ellen

Megtapasztalhatjuk, hogy a gyors ritmusú zene hatására gyorsabb lesz a légzés, a szívverés, nő a vérnyomás. Ha a zene szünetel, csökken a légzés és a szívverés gyakorisága, a vérnyomás is – olykor az eredetinél is alacsonyabb értékre. A lassú zene lelassítja a szívverést.

Játék a zenével: terápia sérült gyermekeknek

A Gézengúz Alapítvány új zeneterápiás foglalkozásokat vezetett be a sérült kisgyermekek korai fejlesztésével foglalkozó budakalászi központjában, a Cseppek Házában. Az alapítvány krónikusan beteg, idegrendszeri sérült, mozgásszervi zavarokkal küzdő picikkel foglalkozik.

Igazi gyógyszer testnek és léleknek a zene

Ha nehezen alszunk el, szerelmi bánatunk van, szorongunk vagy szomorkodunk, akkor a jól megválasztott zene gyógyír a lelkünknek. A közelmúlt klinikai vizsgálatai azonban azt is bizonyították, hogy a zene fájdalomcsillapításra szintén kiváló eredménnyel alkalmazható.