Mézes masszázs és borterápia
A hosszú hétvégeken vagy a többnapos ünnepeken ma már Magyarországon is egyre többen választják aktív pihenésként a wellness szolgáltatásokat. Ami évtizede még sokak szerint „úri passzió” volt, mára elfogadott és egyre többek által kedvelt kikapcsolódás lett.
A kezelésekkel való kényeztetéshez már szinte mindenki hozzáférhet, hiszen a test és lélek ellazításához, jótékony megújításához elegendő egy hosszú hétvége. Nem kell külföldre utazni a drága szolgáltatásért, itthon is elérhető, mégpedig mérsékelt áron. A gombamód szaporodó wellness szállók kínálatában a laikusnak olykor nehéz eligazodnia, mert ki tudhatja pontosan, milyen is a la stone, a tibeti, a thai, a nyirok- és egyéb különleges masszázstechnika, vagy a szőlőkúra, a barrikhordós fürdő, a Sauvignon-masszázs.
A hagyományos értelemben vett, egykor inkább csak fürdőkben gyakorolt gyógy- vagy frissítő masszázs mellett ma már szinte megszámlálhatatlan féléből választhatunk. Mégpedig azt, amelyik számunkra éppen a legmegfelelőbb.
Melegített kövek a gerincen
Az Amerikából elterjedt, la stone masszázst felmelegített láva- és márványkövekkel végzik. Reumás betegségek, bélpanaszok kiegészítő kezeléseként alkalmazzák. Az ősi, több ezer éves japán technikát az 1990-es évek elején fedezte fel újra egy amerikai terapeuta. A meleg köveket leginkább a gerinc vonalára helyezik rá, így ellazítják a hátizmokat, ingerlik a reflexpontokat. A köveket hidegen leginkább sportsérülések kezelésénél alkalmazzák. Különösen ajánlott ez a fajta masszázs a stresszes életvitelűeknek, a depressziótól, lehangoltságtól szenvedőknek, az emésztési problémákkal, izomgörcsökkel küszködőknek.
A Yumeiho masszázs szintén kínai eredetű. A buddhista kolostorok harcművészeinek mozgáselemeit átvéve és továbbfejlesztve Masayuki Saionji japán mester állította össze. A masszőr több mint száz különböző fogásnemmel serkenti a test reflexpontjait. A thai masszázshoz hasonlóan nem mezítelen testet masszíroz; a vendégre speciális, vékony szálú, természetes textíliából varrt ruhát adnak. Elsősorban mozgásszervi panaszok, izomgörcs és -feszülés, műtét utáni rehabilitáció, gyomor- és vérnyomáspanaszok kiegészítő kezelésére ajánlott.
Pezsdíti a vérkeringést
A nyirokkeringést és általa a test ellenálló képességét erősíti a nyirokmasszázs, melyet a múlt század elején egy dán biológus, Emil Vodder fejlesztett ki. A gyengéd, körkörös, nyomó-simító masszázsmozdulatok serkentik a nyirokfolyadék áramlását, megszüntetik a szöveti nyirokpangást, és segítenek a méreg- és salakanyagok testből való távozásában. E kellemes masszázsforma többféle betegség kiegészítő terápiájaként ajánlott. Mint például a mellműtét utáni állapot, operációs hegek gyógyulása, akut visszérgyulladás és trombózis, cellulitis, vizenyős, táskás szemek, ízületi gyulladások, ekcéma, gyomor-bélrendszeri panaszok, idegesség, koncentrációhiány kezelésére.
Mézes kényeztetés
Különösen üdítő és nagyon kellemes élményt ad az orosz-tibeti mézes masszázs, melynek eszköze a felmelegített méz. Megszünteti a nyak- és vállfájdalmakat, a visszatérő emésztési zavarokat, segít a krónikus kimerültségben szenvedőknek és a fejfájással küszködőknek.
A legalább egy órán keresztül végzendő thai masszázs technikájának kidolgozását Jivaka Kumar Bhaccha indiai orvostól eredeztetik. E technikát később a kínai akupresszúrával ötvözték. Európában elsőként egy francia diplomata, bizonyos Simon de la Loubere adott hírt erről a masszázsfajtáról. A masszázstechnika a ma oly általános egészségtelen életmód következtében kialakult testi, érzelmi és szellemi problémák orvoslásában segíthet. A masszőr ötvenféle gyakorlat végez. Alaptechnikája a lassú nyomás és húzás, a körkörös nyomkodás, mégpedig a test különböző pontjain kéztővel, könyökkel vagy sarokkal végezve. A páciens a földön fekszik egy matracon, mellette térdel a masszőr, aki a test minden izomcsoportját külön-külön kezeli. A kezelés mozgósítja a test gyógyító erejét, ellazít, javítja a fizikai teljesítményt.
Fürdő, pakolás, barlangterápia
A masszázstechnikák mellett a különféle fürdők szolgálják a relaxációt, a teljes ellazulást. A Kneipp-kúra a 19. század óta divatos. A váltott hideg-meleg vízsugaras kezelést egyes panaszokat okozó testtájakra alkalmazzák, majd aromafürdővel, gyógyfüves pakolással folytatódik. E kúra része a mezítláb, füvön vagy hóban sétálás, a jóga és tai chi gyakorlatok, továbbá a zöldséges, zöld fűszeres diéta. A Kneipp-kúra, éppen összetettsége miatt, legalább 2-3 hétig tart, akkor fejti ki jótékony hatását.
Ennél lényegesen kevesebb időt vesz igénybe az iszappakolás. A lebomlott vízinövényekből keletkezett felmelegített gyógyiszapot közvetlenül a bőrre pakolják. Hatékonyan enyhíti a reumás panaszokat, relaxáló hatású, és fokozza a vérkeringést. Speciális hatású a holttengeri iszappakolás, amely különféle bőrbetegségek gyógyítója. Alig fél óráig tart a víz alatti sugármasszázs, amelyben a forró fürdővíz és a magasnyomású sugarak testre kifejtett jótékony hatása együttesen érvényesül. A szénsavas kádfürdő ezernyi apró buborékkal lepi el a testet. A folyamatosan 35 Celsius-fokon tartott víz élénkíti a sejtek működését, lassítja a szívműködést, csökkenti a vérnyomást.
A fájdalmas izomcsomók, feszes vállövi és hátizomzat kezelésére kiváló az innoreuma krémpakolás. A fájó testrészeket speciális krémmel kenik be, és fóliába, meleg takaróba burkolják.
Borban az egészség
Valódi különlegesség, ám világszerte egyre több fürdőben alkalmazzák a különféle szőlőkúrákat, borfürdőket. A vendég egy tölgyfakádban mártózik meg a felmelegített Pinot noirban, vagy Cabernet sauvignonban, arcát, felsőtestét zúzott szőlőmagból, mézből készített pakolással borítják. A szőlőszemben, magban és borban található hasznos anyagok a bőr pórusain keresztül bejutnak a testbe, ott fejtik ki áldásos hatásukat. A terápia persze nem tartozik az olcsó szolgáltatások közé, éppen ezért általában a luxusszállodák kiváltsága.
Az asztmát sóbarlangban kezelik
A légzőszervi panaszokkal küszködők megkönnyebbülést találnak az oxigénterápia és a sóbarlangos kezelés révén. Az előbbi fokozza a szervezet oxigéntartalmát, ami jó közérzetet eredményez, serkenti a keringést, ellazít. Kúraszerűen alkalmazandó, mert jótékony hatásához legalább ötszöri kezelés kell. A sóbarlang kezelés a Holt-tengeri só és a kősó jótékony hatását használja fel. A mesterségesen felépített sóbarlangokban a légzőszervi betegek, az asztmások állapota javulhat, de a barlangi kúrák az immunrendszer erősítésére is kiválóan alkalmasak. A háromnegyed-egyórás kezelés alatt a barlangban jódban, káliumban, kalciumban, magnéziumban és szelénben gazdag levegőt keringetnek.
(lóránth)