Magas vérnyomás kezelése, gyógyításaaz indiai ájurvéda ősi módszereivel
Életmód
Az életmódban végrehajtott egyszerű változások csodálatos hatással járnak. A legfontosabb és a legegyszerűbb talán a rendszeres testmozgás, amelynek megfelelő fajtájúnak kell lennie. A vérnyomáscsökkentő hatású testgyakorlás általában valamilyen állóképességi sport űzését jelenti. Megfelel erre a célra a kocogás vagy a torna, az atlétika, amely csökkenti az úgynevezett perifériás ellenállást, így a vérnyomást is. A torna, illetve a testgyakorlás segítségével csökken a testben a zsír mennyisége, a koleszterinszint, és az összkoleszterinszinten belül nő a „jó”, vagyis a HDL-koleszterin szintje, amely megakadályozza a zsírszerű lerakódások, az úgynevezett plakkok kialakulását.
Nagyon fontos része a helyes életmódnak az, hogy a fizikai és mentális stressz lehetőleg a minimálisra csökkenjen. Bizonyított tény és minden érintettnek a saját tapasztalata is, hogy a stressz magas vérnyomást okoz. Az idegesség, a nyugtalanság mindig a vérnyomás emelkedéséhez vezet, ezzel szemben a relaxálás, a lazítás, a stressz csökkentése és oldása segíti a vérnyomás csökkentését is.
Gyakoroljuk a szeretet és a szelídség tudományát, illetve alkalmazzuk mindennapi életünkben – ez is csökkenti a vérnyomást. Mondjunk mindig igazat, már csak azért is, mert a hazugság kimondása önmagában véve is felemeli a vérnyomást. Ha átgondoljuk, mi módon szoktunk beszélni, ennek a megváltoztatása is segíthet. Aki hangosan és gyorsan beszélget embertársaival, annak már ettől is megnő a vérnyomása. Az állandó kockázatviselés, a veszélyes élet, a krónikusan fennálló harag és mérgelődés ugyancsak vérnyomásemelő hatású, komoly veszélyt jelent a szív koszorúereire, szívbetegség kialakulásához vezethet. Ezért az ájurvéda tanácsa az, hogy legyünk mindig nyugodtak, kiegyensúlyozottak; beszéljünk halkan és finoman, és kerüljük a hirtelen hangulatváltozásokat.
A nevetés az egyik legjobb gyógyszer – legalább olyan jó, mint a relaxációs módszerek. Különböző vizsgálatokban kimutatták, hogy a nevetés csökkenti az adrenalin és a kortizol termelését a mellékvesében, ily módon csökkenti a stresszt, vagyis a vérnyomás csökkentésének irányában hat.
Jóga, relaxálás, meditáció
Az elme teljes nyugalma, a meditáció, amelyet lehetőleg a jóga hullapózában – tehát hanyatt fekve, a karokat, lábakat kicsit széttárva – végezzünk, rendkívül nyugtató hatású. Fontos, hogy eközben a légzésünkre koncentráljunk, csak a levegő be- és kiáramlására koncentráljunk, és légzés közben figyeljünk a levegő hőmérsékletére. Hamarosan érzékelni fogjuk, hogy a kilélegzett levegő kicsit melegebb, mint a belélegzett levegő. Ha elménket a légzés figyelésére összpontosítjuk, kb. tíz perc alatt teljesen megnyugszunk, és a vérnyomásunk normalizálódik. Utána, aki tud és akar, nyugodtan meditálhat is.
Kutatások kimutatták, hogy a hullapóz kiváló a vérnyomás ellenőrzésére, illetve kordában tartására. Természetesen a különféle meditációs és légzőgyakorlatok ugyancsak megnyugtatják a testet és az elmét, és eközben jelentős hatást gyakorolhatnak a stresszre adott hipertenzív reflexválaszra. Segíthet még a mantrák ismételgetése, éneklése, amilyen például az om vagy aum. Ezt a világszerte ismert mantrát magunk is ismételgethetjük, énekelhetjük, illetve hallgathatjuk magnóról vagy CD-ről. Az om mantra ismételgetése akkor a leghatékonyabb, ha kora reggel és este is gyakoroljuk a mantrázást.