Védhet is, árthat is a napsugár

Az erős nyári napsugárzást nem kell feltétlen elkerülnünk, csak fontos ügyelnünk a mértékletességre, a helyes táplálkozásra, a jó fizikai kondíció megőrzésére. Jó tudni, hogy önmagukban még a magas faktorszámú napvédő készítmények sem nyújtanak teljes védelmet.

Amióta közismertek a nap UV-sugárzásának ártó hatásai, nyáron sokan félnek a szabadban tartózkodástól. Mások kizárólag a magas faktorszámú napozó készítményektől várják a védelmet. Dr. Nagy Zsuzsanna bőrgyógyász szakorvos mindkét véglettől óv, mert az emberi testnek szüksége van a napsugarak jótékony hatására, a különféle napvédő készítmények pedig hiába magas faktorszámúak, önmagukban nem nyújtanak elegendő védelmet.

Bőrvédő gyümölcsök

A közismert napozási alapszabályokon kívül (reggel 10 és délután 3 között kerüljük a tűző napot, víz mellett félárnyékban napozzunk) többfélére kell figyelni. Például a táplálkozásra, a testi kondícióra is. Aki friss, leginkább nyers zöldségekben, gyümölcsökben gazdag étrendet fogyaszt és jó az általános egészségi állapota, kevésbé van kitéve a leégésnek. A zöldségek, gyümölcsök közül azok a leghasznosabbak, amelyek karotinoidokban gazdagok. Ilyenek: sárgarépa, sárgadinnye, sárgabarack, sütőtök, a többségük más védőhatású antioxidánsokat is tartalmaz.

Beburkolja a DNS-t

Jó szolgálatot tehetnek a patikákban és a bioboltokban kapható, komplex karotinokat tartalmazó kapszulák. A Cassia alata nevű trópusi gyógynövény kivonatából készülő krém hatása különbözik más, napozás ellen védő krémekétől. Nem az UV-sugárzást szűri ki, hanem a bőr sejtjeinek DNS-ét védi, hatóanyaga védőburkot képez körülöttük. A nem kívánt bőrpír elkerülésére érdemes a hagyományos UV-szűrős készítményeket és a DNS-védő készítményt egyszerre használni. Az UV-szűrős készítményeket kevés naponta egy-két alkalommal felkenni, mert védőhatásuk 2 óra alatt megszűnik. Gyakorta ismételni kell a test átkenését.

Természetes gyógymód

Leégéskor jó hasznát vehetjük a népi receptnek, a hűtő, nyugtató érzést kifejtő tejfel- vagy joghurtpakolásnak, illetve a patikákban kapható, ilyen célra kifejlesztett készítményeknek. Mindig vegyük figyelembe az egyéni bőrtípust, mert a világos hajúak/bőrűek hamarább leégnek.

A kellemetlen tünetek elkerülhetők vagy mérsékelhetők a helyes ruhaviselettel is. Napon tartózkodáshoz ajánlott a fehér, természetes anyagból készült ruházat. A fejet szellős szalma- vagy vászonkalappal, világos színű vászonsapkával védhetjük a napszúrástól.

Veszélyes következmények

Az erős napsugárzás (a szolárium is) túlzásba vitt élvezete nemcsak a bőr korai öregedését, a haj kiszáradását okozza. Késői tünetként (akár 10-30 év múlva) bőrrák fejlődhet ki, amelynek fajtái közül nem egy igen veszélyes, akár halált is okozhat. Napfény nélkül persze nem élhetünk; a kevésbé erős sugárzásnak egészségvédő szerepe lehet. Segít a testben a D-vitamin felszívódásában, a sebgyógyulásban és fertőtlenít.

(lóránth)

További hasznos tanácsokat talál a Gyógymódkeresőnkben.