Gyógynövények a nyaraláshoz

A zöldség- és gyümölcsfélék közül azok a leghasznosabbak, amelyek védő antioxidánsokat tartalmaznak és karotinoidokban is gazdagok. Ilyenek: a sárgarépa, a sárga- és az őszibarack, a sárgadinnye, de a tojás sárgájában s a spenótban, a brokkoliban és a mangóban is megtalálhatók. A karotinok erősíti a bőrt, segítenek az egyenletes barnulásban, s óvják a sejtek szerkezetét. Antioxidánsként viselkednek, csökkentik a rák bizonyos fajtáinak kockázatát. Tanácsos tehát táplálkozásunkkal is tudatosan megelőzni, kivédeni a bőrünket esetleg később érő támadásokat! Már napi egy sárgarépa elfogyasztása is sokat jelenthet.

Aki nem készül fel tudatosan a nyári évszakváltásra a megelőző tavaszi szervezettisztítással, (vastagbél- és szervezettisztítás gyógynövényteával stb.), annak nehezebb lesz a dolga, hisz gyengébb az immunrendszere, és hajlamosabb lesz könnyebben megfertőződni nyilvános fürdők, strandok területén.

Óvintézkedéseink ellenére is megtörténhet a baj. Lássuk, hogy akkor mit tehetünk:

A gombás bőrgyulladás

Figyelmeztető jel az erős viszketés. A bőr felülete kicsit megfehéredhet, berepedezhet (a lábujjak között), és elszaporodhatnak a gombák is. A gombás fertőzés, ha elhanyagoljuk, a test többi területére is átterjedhet, egyre kellemetlenebb tüneteket mutatva. A gombás bőrbetegségek kezelése kitartást és napi rendszerességet igényel, akármilyen szerről legyen is szó.

Eredményesen alkalmazható gyógynövények

A DIÓFA LEVELE vagy a DIÓKOPÁNCS (JUGLANS REGIA L.), mely számos gyógytulajdonsága mellett (vértisztító, gyulladásgátló, baktériumölő, vérzéscsillapító, hasmenés elleni szer) külsőleg ülőfürdőként vagy lábfürdőként alkalmazva gombaölő hatású.

A főzethez cseppenthetünk TEAFA (Melaleuca alternifolia C.) illóolajat, valamint BABÉRLEVÉL illóolajat (Laurus nobilis L., Lauri folium), ezek fokozzák a gombaölő, antibakteriális hatást. Egy-két kanál almaecet hozzáadásával kellemes ülőfürdőt, lábfürdőt készíthetünk.

Az ülőfürdőbe tett illóolajat egy evőkanál tejbe (tejfölbe), esetleg mézbe cseppentsük, és úgy helyezzük a vízbe, így nem fog zsírszerűen kicsapódni a víz felszínén.

Bevált a népi gyógyításban az egyik leghasznosabbnak tartott KÖRÖMVIRÁG (Calendula officinalis L.) – akár krémekbe keverve, tinktúraként, akár belsőleg, teaként alkalmazva.

Ha az izzadást (például a lábon) is csökkenteni akarjuk, akkor kombinálhatjuk a cikksorozat első részében említett ORVOSI ZSÁLYA (Salvia off.), vagy IZSÓP (Hyssopus officinalis L.) hozzáadásával, az ott leírt módon (a linkje megtalálható a cikk végén).

A gombás bőrproblémák nemcsak külsőleg, belsőleg is kezelendők. Első és legfontosabb az emésztés, a belek állapotának feltérképezése, majd rendezése tisztítással, gyógynövény hatóanyagok bevonásával. Ezt követheti a gombaellenes gyógynövények keverékének belső alkalmazása. (Természetesen egyénenként, személyre szólóan szükséges kialakítani a gyógyító recepteket.)

Cikksorozatom következő részében a nyáron oly gyakori húgyúti fertőzések fitoterápiás megoldásairól kívánok írni. Személyes problémára, felmerülő kérdésre az alábbi e-mail címen szívesen válaszolok, egyéb személyes megkeresésre az esti órák alkalmasabbak.

Németh Imréné Éva
természetgyógyász, fitoterapeuta
nemeva@invitel.hu
Tel.: (24)-530-570 (lakás, du. 5 után),
(20)-974-2394 (napközben)

(Folytatjuk)