Mikor lehet hatékony a fitoterápia?
Mitől függ a betegek gyógynövényekkel, vagyis fitoterápiával való gyógyulása? Erről írt Gillich István, a neves természetgyógyász, jógaoktató, bioenergetikus, fitoterapeuta, mozgás- és masszázsterapeuta, akit örömmel köszöntünk a Natúrsziget cikkeinek szerzői között.
Manapság sok szó esik az alternatív gyógyászat egy népszerű területéről, a fitoterápiáról. A fitoterápia szó szerint növényekkel történő gyógyítást jelent. Ebbe a fogalomkörbe tartoznak elsősorban a vadon termő és a termesztett gyógynövények, de ide sorolhatók a gyógyító hatóanyagot tartalmazó egyéb növények, növényi részek is.
Ilyenek a gyümölcsök, a zöldségfélék és egyéb kerti vetemények, a fűszernövények nagy része, de ide tartoznak a tengeri algák és a gyógyító gombák is. A fitoterápia fogalomkörébe sorolhatjuk még azokat a növényi termékeket, amelyek részben feldolgozottak, de tartalmazzák a tápanyagokon kívül a gyógyító hatóanyagokat, vitaminokat, enzimeket és ásványi elemeket, amelyeket nem iparilag állítanak elő, hanem a természet koncentrálta őket. Ide tartoznak a természetes, hígítatlan és besűrítetlen dzsúszok, gyümölcs- zöldség- és csíralevek. A biológiailag tiszta, egészséges termőhelyről származó, genetikailag nem manipulált fitoterápiás alapanyagok nem tartalmazhatnak mesterséges tartósító, ízesítő stb. szereket.
A fitoterápiát választó betegek gyógyulását az alábbi tényezők befolyásolják;
-
Megfelelő gyógynövény kiválasztása vagy szakember által összeállított keverék alkalmazása.
-
A gyógyteák készítéséhez egészséges víz használata. Ez lehet forrásvíz, tisztított, szűrt vagy optimalizált víz.
-
Jól működő emésztőrendszer, egészséges gyomor- és bélnyálkahártyák.
-
Az enzimek aktivitását gátló tényezők kizárása (lelki és fizikai okok).
-
Minden káros függés elhagyása: dohányzás, tömény alkohol, koffein, erős fekete teák, kémiai adalékok (italokban, ételekben), ipari édességek (cukor, mesterséges édesítők), túlzott állatifehérje-bevitel, gyógyszerek egy része.
Mindezek megzavarják a természetes életfolyamatokat, enziminhibitorok; gátolják sok vitamin és ásványi elem felszívódását, elsavasítják a szervezetet. -
Mozgáshiány; a szabad levegőn való mozgást, kirándulást, sportot, sétát nem pótolja a zárt térben végzett torna.
-
A szervezet sav-bázis egyensúlyának helyreállítása (lúgosító ételek fogyasztása a túlzott elsavasodás ellen).
-
Feszültségmentes élet, a stresszoldás megfelelő, természetes módszerének kiválasztása és alkalmazása.
-
A kiváltó ok megszüntetése, ami emeli a fitoterápia hatékonyságát.
-
Hit a Természet gyógyító erejében, a természet szeretete.
-
Az élet tisztelete emberben, állatban, növényben és gombában egyaránt.
-
A pozitív, természetes gondolkodás, a „nem ártás” (ahimsza) elvének megtartása.
-
A környezetünkkel és egymással való kapcsolatunk helyreállítása, harmonizálása.
A felsoroltakból látható, hogy a fitoterápia alkalmazásának hatékonysága nem csupán a gyógynövényeken és a gyógynövényt ismerő szakemberen, hanem jórészt rajtunk is múlik. A gyógyulás céljából legyen időnk önmagunkra, törődjünk többet a saját egészségünkkel, és akkor a fitoterápia sok betegség megelőzésében segítségünkre lehet.
Gillich István
természetgyógyász oktató
Tel.: (30) 316-1362