Ma már sokkal ritkább a műtét

Jó két évtizede a gyerekek gyakori téli, felső légúti betegségére, a garat- és orrmandulák gyulladására az orvosok többsége műtétet javasolt. Azóta szigorúbbak az eltávolítás szabályai: ma már ritkábban, csak nagyon indokolt esetben választják a műtéti megoldást.

A torokban elhelyezkedő páros szervnek, a mandulának, illetve az orrmandulának (amely nem páros!) fontos szerepe van a szervezet védelmében. A nyelv tövénél elhelyezkedő nyirokszövetek és a garat falában található nyirokcsomók, a mandulák az immunrendszer fontos alkotóelemei, amelyek a betolakodó kórokozók ellen védőanyagokat termelnek. Mivel a fertőzések jelentős része a levegő közvetítésével támadja meg szervezetünket, a mandulák kapuőrnek tekinthetők. Egy-egy bakteriális vagy vírusos fertőzés hatására begyulladnak, megnagyobbodnak.

Mikor szükséges az operáció?

Az orr-, illetve garatmandulák kivételének szükségességét pontos szabályok írják elő – vélekedik Szilágyi István gyermekorvos. Az orrmandula műtéti eltávolítása akkor szükséges, ha kóros elváltozása tartósan gátolja az alvást, vagy gócként jelentkezve például állandó középfülgyulladást okoz. A garatmandulák kivételére akkor kerülhet sor, ha gyógyszeres kezeléssel már gyógyíthatatlan a gyulladás, vagy ha évente öt-hat alkalommal magas lázzal járó, tüszős mandulagyulladás lép fel. A mandulákat pusztán azért, mert erősen megduzzadtak, nem kell eltávolítani.

A kor előrehaladtával változik a helyzet; a fiatal felnőttek tüszős mandulagyulladása gyógyszeres kezeléssel rendszerint már nem gyógyítható, nekik szükségük lehet a műtéti beavatkozásra. Jó pár évvel ezelőtt a gyermekorvosok közül sokan az első néhány mandulagyulladás után melegen ajánlották azok eltávolítását, így a gyerekek többségének el is végezték a műtétet. Szilágyi doktor szerint azóta megváltozott ez a trend. Ma már ritkábban és csak nagyon indokolt esetben választják az operációt. Köszönhető ez egyrészt a korszerűbb, hatékonyabb gyógyszereknek, másrészt a szakmai felfogás és előírások változásának is.

Ha indokolt a torokmandulák eltávolítása, az orvosok általános szabályként a műtétet csak 3 éves kor után végzik el. Egyrészt azért, mert az ennél fiatalabbak szervezetét, bármilyen kicsi és rutinjellegű is a beavatkozás, sokkal jobban megviseli az operáció, mint az idősebbekét. Másrészt nagyjából 3 év kell ahhoz, hogy kialakuljon a mandulának az a kóros állapota, amely már indokolttá teheti a műtéti eltávolítást.

Az orrmandulák eltávolítása is akkor javasolt, ha kialakul a szerv megnagyobbodása, aminek következménye az orron át való, folyamatosan nehéz levegővétel, a nem múló náthás állapot. A gyerek nyitott szájon át lélegzik, ennek következtében állandó szájszárazság gyötri, éjszaka pedig horkolva veszi a levegőt. Mivel az orrlégzés kimaradásával megszűnik a belélegzett levegő tisztítása és felmelegítése, a külvilág „támadásai” egyenesen a torkot, a garatmandulákat érik, és kialakulhat a szűnni nem akaró torokgyulladás. A megnagyobbodott orrmandula elzárhatja a fülkürtöt is, emiatt pedig gyakori fertőzések, középfülgyulladás léphet fel.

Lézerrel kisebb a kockázat

Normál kórházi körülmények között a mandulák eltávolítása általában 3-4 napos bennfekvést igényel. Maga a műtét kb. 10-15 percig tart. A kórházi gyakorlat szerint a garatmandulák eltávolításával egy időben az orrmandulát is kiveszik. A beavatkozást gyermekeknél általában altatásban végzik, a felnőtteknél pedig helyi érzéstelenítést alkalmaznak.

A műtét utáni első napokban torok- és fülfájás, rossz közérzet tapasztalható, de a tünetek hamar elmúlnak. Az operáció ritkán előforduló szövődménye lehet a torok műtét utáni bevérzése, amely haladéktalan orvosi beavatkozást igényel. A folyamatosan fejlődő műtéti technikának köszönhetően a mandulaműtét ma már az egynapos sebészeti szolgáltatást nyújtó intézményekben is elvégezhető. Vagyis az operáció utáni pár órás megfigyelést követően a páciens még aznap otthonába távozhat. A hagyományos sebészeti eszközök helyett napjainkban már néhol lézerkést alkalmaznak, és az erek elkötésére is lézert használnak. Ez a módszer biztonságosabb, mert kisebb vérzéssel jár.

A műtét utáni tünetek csillapítására a rendszeres folyadékfogyasztás és fájdalomcsillapítók használata javasolt. Tilos a dohányzás, a szénsavas italok, illetve a csípős, fűszeres, forró ételek.

(lóránth)