Az alvás és a sikeres fogyókúra szoros kapcsolata
Mi köze a testsúlyunknak az alváshoz?
Az amerikaiak rengeteg pénzt és energiát fordítanak a fogyásra. Évente 35 milliárd dollár értékben vásárolnak fogyókúrás termékeket, ám az amerikai felnőttkorúak 64%-a elveszíti a testzsírjával vívott csatát. Vajon miért?
A fogyásért küzdő amerikaiaknak hasonló nagyságrendű problémát okoz az alváshiány, illetve annak következményei. Felmérések szerint az amerikaiak 70-75%-ának vissza-visszatérő alvásproblémái vannak. A nem megfelelő és kevés alvás – mint fent említettük – befolyásolja az étvágyat két szabályozó hormon, a grelin és a leptin termelődését. Egy kutatás kimutatta, hogy mindössze két napig tartó alváshiány vagy rövid ideig tartó alvás már 18%-kal csökkentette a vérplazmában a leptinszintet, miközben 28%-kal növelte a grelinszintet egészséges, fiatal emberekben. A következmény: megnőtt az étvágy és az igény a szénhidrátok fogyasztására. Ez pedig nem túl jó hír annak, aki veszíteni akar a súlyából.
A krónikus alváshiány olyan további egészségi problémákhoz vezet, mint a cukorbetegséget megelőző állapot, a II. típusú diabétesz, a mellrák és a magas vérnyomás.
A melatonin és a növekedési hormon szerepe
Alvás közben a sötétség hatására a tobozmirigy melatonin hormont termel, amely szabályozza a szervezet működésének átállását a napi tevékenységről az éjszakai, gyógyító üzemmódba. Emellett az éjszaka termelődő melatonin fokozza egy másik értékes hormon, a növekedési hormon kiválasztását.
A növekedési hormon létfontosságú a gyermekek normális növekedéséhez, emellett csodálatos jótékony hatásai vannak a felnőttekre is. Többek között:
-
erősíti a csontokat,
-
új izomsejtek létrehozásával növeli az izomtömeget,
-
elősegíti a lipolízist, azt a folyamatot, amely segít az embernek megszabadulni a testzsírtól,
-
fokozza a fehérjék szintézisét, és hozzájárul valamennyi belső szerv optimális működéséhez,
-
támogatja a hasnyálmirigy inzulintermelő képességét,
-
fokozza az immunrendszer működését.
Mindent egybevetve: a növekedési hormon az embert külsőleg és belsőleg egyaránt megfiatalítja. Ez a magyarázata annak, hogy a profi testépítők és más sportolók néha még szintetikus növekedési hormon szedését is megkockáztatják.
Jó tudni, hogy létezik tehát egy olyan természetes és egyszerű módja a növekedési hormontermelés fokozásának, amellyel mindenki élhet. Ez pedig az, hogy az ember aludjon jól minden éjszaka, megfelelő időpontban és kellően hosszú ideig.
(Forrás: The More You Sleep, The Longer You Live, San Francisco Gate September 2, 2007 és dr. Mercola honlapja)