A víz mint a gyógyulás forrása
Bár a víz gyógyító ereje ősidők óta ismert, a hidroterápia a 19. században Sebastian Kneipp német lelkésznek köszönhetően tett szert nagy népszerűségre. Napjaink gyógyításában újra szerepet kaphat, hiszen kiválóan alkalmas betegségmegelőzésre és gyógyításra egyaránt.
A Kneipp-kúrák egyrészt lehetővé teszik bizonyos betegségek megelőzését az immunrendszer erősítésével, másrészt használhatók a jellegzetes időskori betegségek – mint az érrendszeri problémák, ízületi fájdalmak – kezelésére is, véli Heinz Leuchtgens, a németországi Kneipp-módszert követő orvosok szövetségének elnöke.
Miben rejlik a Kneipp-kúrák lényege és melyek az alkalmazási területei?
Fontos a víz nyomása, még fontosabb a hőmérséklete
Sebastian Kneipp hírnevét az 1886-ban megjelent könyvének (Az én vízi gyógyászatom) köszönheti, amelyben kifejti hidroterápiája lényegét: víz és más semmi. A betegségek kezelésében pusztán a víz fizikai tulajdonságaira épít; bizonyos esetekben a víz nyomása, legtöbbször azonban a hőmérsékleti ingerlés az, ami hatásos. Művében kereken 120 különböző borogatást, lemosást, fürdőt, lelocsolást, vízben való gázolást stb. sorol fel a különböző betegségekre.
Az emberi szervezet számára elengedhetetlenül fontos az állandó testhőmérséklet. A hideg és a meleg szinte az egész szervezetben erős reakciókat vált ki. A testhőmérsékletünk változatlanul tartásához megfeszülnek vagy ellazulnak az izmok, gyorsabban vagy lassabban áramlik a vér, valamint az idegrendszer és a hormontermelődés is érintett ezekben a folyamatokban.
Hatás a keringésre
Kézenfekvő, hogy a test eme reakcióit bevonjuk a szabályozásba – folytatja H. Leuchtgens. Mivel a vér keringése megváltozik a hőmérséklet csökkenésekor vagy emelkedésekor, a szív- és vérkeringési zavarok a hidroterápia legfontosabb alkalmazási területét képviselik. Hideg hatására a szövetek és az izmok összehúzódnak és szűkítik az ereket. A meleg hőhatás viszont ellazítja az izmokat és ezáltal tágítja az ereket. Célzott hőmérsékletű (hideg-meleg) váltakozó vízingerek így kiválóan alkalmasak érszűkületi megbetegedések, visszértágulatok kezelésére, ismételt alkalmazásukkal edzeni lehet a véredényeket, így azok megőrzik vagy visszanyerik rugalmasságukat. S mivel az erek állapota a vérnyomásra is hatással van, a Kneipp-kúrák szinte minden szív- és érrendszeri probléma esetén hatásosak.
A véráramlás serkentése emellett az ízületi fájdalmakat, pl. az artrózis tüneteit is csillapítja, hiszen az élénkebb keringés jobb tápanyagellátást biztosít a beteg porcoknak.
Az immunrendszer erősítése
A hidroterápia másik fontos alkalmazási területét az immunrendszer megerősítése jelenti. A jénai egyetemen krónikus hörghurutban szenvedő betegeket kezeltek 10 héten át. Heti három alkalommal hideg vízzel lelocsolták, két alkalommal pedig lemosták a betegek felsőtestét. Az eredmény: a kezelt személyek vérében 13%-kal nőtt a limfociták, vagyis azon fehérvérsejtek száma, amelyek felismerik és megsemmisítik a fertőzések kiváltóit. A jénai egyetemen és további négy intézményben végzett felmérések igazolták, hogy a rendszeres hideg vizes leöblítések az immunsejtek számának növelésével hatékonyan csökkentik a légúti megbetegedésekre való fogékonyságot. Szem előtt kell azonban tartani, hogy a kedvező hatás eléréséhez 10 hetes kezelés szükséges, aki tehát jól fel akar készülni a hideg évszakra, időben kezdje el a kúrát.
Szabályok és tippek a Kneipp-kúra otthoni alkalmazásához
A hidroterápia nagy előnye, hogy a legtöbb esetben a páciens egyedül is alkalmazhatja. Káros mellékhatásokkal nem kell számolni a kúra során, ennek ellenére a szakember azt javasolja, hogy a kúra megkezdése előtt konzultáljunk szakorvossal, tisztázzuk a panaszok okát. Bizonyos betegségek, pl. súlyos szívpanaszok, illetve pszichotikus állapot esetén nem szabad belekezdeni a terápiába. Szakorvos segítségével kell kiválasztani a megfelelő módszert, amelynek alapján akár otthon, akár gyógyfürdőben – irányítással – megvalósíthatjuk a kúrát.
A kúra otthoni kivitelezésénél a következőket vegyük figyelembe:
-
Szükséges eszközök: zuhanyozó, locsolókanna, cső, kisebb edények, tálak.
-
Időráfordítás: a kezelésre pár perc. Kezelés után fél-egy óra nyugalmi időszak. Nincs szükség ágynyugalomra, de fontos, hogy erős inger ne érje a szervezetet ez idő alatt.
-
A kiadós étkezés kerülendő közvetlenül a terápia előtt és után.
-
A hideg vizes ingerlés után a testnek melegre van szüksége. A kúra általában kellemes érzést nyújt a páciensnek. Ha azonban a kezelés kellemetlen hatású, akkor ez jelzés arra, hogy a módszer nem megfelelő vagy a kivitelezés helytelen.
-
A lemosást, borogatást, pakolást általában hetente 3-4-szer alkalmazzuk.
-
A terápia időtartama a megbetegedéstől függ. Leuchtgens szerint egy vénás megbetegedésnél akár 3-4 alkalommal végzett hideg vizes kezelés is segíthet, míg magas vérnyomásnál élethosszig tartó Kneipp-kúrára is szükség lehet.
Az egészség öt oszlopa Kneipp szerint
Bár Kneipp elsősorban „vízi doktorként” szerzett magának hírnevet, lelkészként is működött, így jól ismerte hívei életkörülményeit, fizikai és lelki megpróbáltatásait. Ennek tükrében „vízi gyógyászatát” a teljes gyógyulás céljából további négy elemmel bővítette ki: az egészséges étkezéssel, kiadós mozgással, „rendterápiával”, ami egyfajta szabályozott életvitelt jelentett, továbbá a gyógynövények alkalmazásával. Átfogó szemlélete teljességgel megfelel a modern holisztikus gyógyítási felfogásnak, fedi az egészséges életmódról vallott mai felfogásunkat.
(Forrás: www.focus.de, németből fordította Mészáros Csilla)
Nyelvtanítás, korrepetálás, fordítás bölcsész-nyelvtanárnál: (30)-587-9517 (x)