Férfi klimax: a tesztoszteronpótlás előnyei és kockázatai
Úgy tűnik, nem csak a nők szenvednek a hormonváltozás hatásaitól. Néhány orvos arról számolt be, hogy férfi betegeik a női klimaxra is jellemző tünetekről panaszkodtak. Jelenleg azonban orvosi körökben még vitatott, hogy a férfiak ténylegesen átesnek-e a változókoron. Az viszont tény, hogy a tesztoszteron hormonnal kezelt férfiak a tünetek enyhülését tapasztalták.
Mi is az a férfi klimax?
Épp a fent említettek miatt, mivel a férfi változókor ténye még nem bizonyított, néhány orvos az androgén (maszkulinizáló) jelleg, vagyis a tesztoszteron hormonszint csökkenésének tulajdonítja a tünetek megjelenését. A férfi hormon szintje nemcsak a kor előrehaladásával csökkenhet, hanem néhány betegség (pl. cukorbetegség) esetén is.
Bár az érintettek kimerültséget, gyengeséget, depressziót és szexuális problémákat is tapasztaltak a tesztoszteronszint csökkenésekor, az összefüggés máig vitatott. A férfi klimax nagyon lassú folyamat – ellentétben a nőknél tapasztalható, tisztán behatárolható időszakkal, amikor a hormontermelés teljesen leáll. A petefészkekkel ellentétben a herék működése nem állnak le, egy egészséges férfi még 80 éves kora körül is képes spermát termelni. Mindazonáltal bizonyos betegségek miatt akár már egy 45-50 éves férfinél is változások történhetnek a herék működésében, ami 70 év fölött tovább fokozódik.
Hogyan diagnosztizál az orvos?
Fizikai vizsgálattal és a jellemző tünetek alapján állítja fel az orvos a diagnózist. Előfordulhat, hogy egyéb vizsgálatok is szükségesek, hogy bizonyos betegségeket egyértelműen ki lehessen zárni. Ezután szükség lesz egy laborvizsgálatra, amiből a hormonszintet állapítják meg.
Kezelhető-e a férfi klimax?
Elsősorban tesztoszteronpótlással kezelhető, amitől bizonyos tünetek – libidócsökkenés, depresszió, kimerültség – enyhülése tapasztalható. Tudni kell azonban, hogy a hormonpótlás (akár nőknél, akár férfiaknál) nem veszélytelen, sőt bizonyos mellékhatásai lehetnek (jelen esetben a prosztatarák kialakulásának fokozott veszélye).
Ha Ön vagy családtagja esetleg gondolkozott már hormonpótláson, mindenképpen keresse fel orvosát, és beszéljék meg részletesen a lehetőségeket! Előfordulhat, hogy a szakember inkább életmódváltást (étrendváltoztatást, testmozgást) javasol vagy egyéb gyógyszeres kezelést ajánl a tünetek enyhítésére.
(Fordította: Vég Erzsébet)
Ha érdekli a téma, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket is: