Alvászavarok

Ha az álmatlanság idegességre vezethető vissza, segíthet Lukácsné következő teája: macskagyökér 30%, gyermekláncfű 20%, galagonya 15%, mentalevél 15%, katángkóró 10%, komló 5%, szarkaláb virág 5%. A kúrát csak néhány napig kell alkalmazni úgy, hogy a napi fél literes teaadag egyharmadát napközben iszogatjuk meg, kétharmadát pedig lefekvés előtt fogyasztjuk el. A teakeverék mellett azonnal elhagyható az addig szedett altató.

Altató hatású teakeverék még a következő: citromfű (10 g), komló (60 g), galagonyavirág (20 g), macskagyökér (10 g). Elkészítése: egy evőkanálnyi mennyiséget 5 percig főzzünk 2 dl vízben, hagyjuk 20 percig ázni, szűrjük, és lefekvés előtt fél órával, mézzel édesítve fogyasszuk el. Ha a keverék túl erős hatású, lehet az adagot felezni, ha viszont a kívántnál gyengébb, az adagot megkétszerezhetjük. (Dr. Nagy Géza)

Ugyancsak az ő receptje: levendula (30 g), kamilla (10 g), komló (30 g), macskagyökér (30 g). Elkészítése, adagolása és alkalmazása azonos az előző keverékével.

Egy további altató tea: orbáncfű (20 g), citromfűlevél (20 g), málnalevél (10 g), galagonyalevél és -virág (10 g), mentalevél (10 g), macskagyökér (5 g), golgotavirág (5 g), komlóvirág, más néven komlótoboz (5 g), levendulavirág (5 g). A keverék jó ízű, vacsorához vagy lefekvés előtt fogyasztható, gyermekek is ihatják. (Barbara és Peter Theiss)

A meleg tej, esetleg mézzel édesítve, még hatékonyabb lehet, ha egy-két teáskanálnyi macskagyökér-tinktúrát is teszünk bele.

Végül egy nyugtató-altató tea azoknak, akik nem tudják elviselni a macskagyökér szagát és ízét: angyalgyökér (80 g), komló (80 g), rozmaringlevél (40 g), levendulavirág (40 g), ezerjófű (40 g). A keserű ezerjófüvet cickafark kóróval helyettesíthetjük. Két deci vízzel forrázzunk le 2 kávéskanálnyi keveréket, hagyjuk állni néhány percig, majd szűrjük le. Reggel és este egy-egy csészényit igyunk belőle. (Dr. Oláh Andor)

Aki nem vezet autót, megpróbálkozhat a komlós bor kúrával. Adjunk 1 liter fehérborhoz 40 g komlót, tartsuk meleg helyen 14 napig, néha összerázva. Szűrés után naponta háromszor 2-2 evőkanállal fogyasszunk belőle.

Langyos fürdő, illóolajok

Elősegíti a jó alvást a néhány perces langyos fürdő. Ha a fürdővízbe komlót, kamillát, levendulát, citromfüvet vagy fenyőtűlevelet teszünk, fokozzuk jótékony hatását. A komlófürdőt a következőképpen készítsük: egy maréknyi komlóbarkát forraljunk fel 2 liter vízben, 15 percig hagyjuk állni, szűrjük meg, és a szűrletet adjuk a fürdővízhez.

Jótékony hatásúak a következő illóolajok: bazsalikom, bergamott, cickafark, citromfű, jázmin, kakukkfű, kamilla, kámfor, levendula, majoránna, mandarin, narancs, petitgrain, római kamilla, rózsa, rózsafa, szantálfa, tömjén, ilang-ilang, vetiver.

Táplálékkiegészítők

Nyugaton nagy karriert futott be a triptofán nevű aminosav, amelyből a szervezet a nyugtató hatású szerotonint állítja elő. Az utóbbi években a triptofán egyik származékát, az 5-hidroxi-triptofánt (5-HTP) alkalmazzák inkább, amely csökkenti az elalváshoz szükséges időt és az éjszakai felébredések számát. Fokozza nyugtató hatását, ha lefekvés előtt gyümölccsel vagy gyümölcslével együtt vesszük be. Egyik jellegzetessége, hogy a teljes alvásidő növekedése nélkül képes meghosszabbítani az alvás élettanilag igen fontos, gyors szemmozgásos, úgynevezett REM fázisát, és ezzel párhuzamosan a mélyalvás 3-as és 4-es fázisát is. A REM-fázisban látjuk az álomképeket, és a kipihentség, illetve a kialvatlanság érzése attól függ, hogy az alvás melyik szakaszában ébredünk fel.