Az Alzheimer-kóros betegnek felírt gyógyszer ront az állapotán
Kutatók attól tartanak, hogy az Alzheimer-kórban szenvedő betegek beszédképességének gyors romlásához nagyobb mértékben hozzájárulhatnak a számukra felírt gyógyszerek, mint maga a betegség. Az Alzheimer-kór leginkább a memóriát, a gondolkodást és a viselkedést érinti.
A szakemberek azt tapasztalták, hogy az agy működésére ható gyógyszerek (antipszichotikumok) pozitív hatása nem áll arányban a beteg állapotában bekövetkező romlással.
Az Alzheimer-betegeknél előforduló agresszív viselkedés kordában tartására az érintettek körülbelül 60%-a kap valamilyen antipszichotikumot, még a betegség korai stádiumában is. A King´s College London és az Oxford Egyetem, valamint a Newcastle Egyetem munkatársai 165, különböző gondozási központokban ápolt beteget vizsgáltak meg, figyelembe véve a gyógyszereiket is. Megállapították, hogy a gyógyszerek 6 hónap leforgása alatt számottevő állapotromlást idéztek elő, sőt a kutatók gyanítják, hogy a növekvő halálozási arányhoz is közük van.
Mit tudunk ma a betegségről?
Minél idősebb az ember, annál nagyobb a kockázata az Alzheimer-kór (AD) kialakulásának. Fontos leszögezni azonban, hogy az AD nem törvényszerűen alakul ki az öregséggel. A családban előforduló betegség azonban kockázati tényezőnek számít, csakúgy, mint:
-
A hosszú ideje fennálló magas vérnyomás.
-
A korábbi agysérülés.
-
A vérben megtalálható homociszteinnek a normálisnál magasabb értéke.
-
A női nem – mivel a nők tovább élnek, nagyobb az esélyük az AD kialakulására.
Az AD két típusáról tudunk: a korairól (ennek már 60 éves kor előtt megmutatkoznak a tünetei) és a később kialakulóról. A betegség okai ma még nem tisztázottak, de feltételezhetően genetikai és környezeti tényezők egyaránt közrejátszhatnak.
Az idegsejtek pusztulása a neurotranszmitterek (idegingerület-átvivők) számának csökkenéséhez vezet. Mivel az AD szerkezeti és kémiai változással is jár, szétválaszt olyan agyi területeket, amelyek normál esetben együttműködnek.
A tünetek alapján nehéz a diagnózis
Korai stádiumban a következő – más betegséggel könnyen összekeverhető – tünetei lehetnek az AD-nek:
-
Ugyanazon kijelentések gyakori ismétlése.
-
Tárgyak rossz helyre rakása.
-
A hétköznapi tárgyak megnevezésének nehézsége.
-
Az egyébként megszokott útvonalon való eltévedés.
-
Személyiségváltozások.
-
Érdektelenség a korábban kedvelt elfoglaltságok iránt.
-
Nehézség a gondolkodást igénylő feladatok kivitelezésében (új információ megtanulása).