Gondolatok citromfű tea mellett
Nem feltétlenül a méregdrága tisztítószer a legalkalmasabb a karbantartására, takarításra, hiszen a növényi, természetes készítmények gyakran egészségesebbek, környezet-, ember- és állatbarát szerek. Az ablak tisztítására nagyon jó az enyhén mosogatószeres, ecetes langyos víz és a kiselejtezett pamutpólók darabjai.
Gyakran tapasztalom, hogy kisgyerekes anyukák egymás között – példaértékű módon, „hálózatot” működtetve – átadják egymásnak a kinőtt babaruhákat, a babavárás egyéb kellékeit, akár műszaki cikkeket (bébiőr, csecsemőmérleg), bababútorokat. Ezt nagyon nagyra értékelem! Keressük a „bababörzékben” rejlő lehetőségeket!
Igyunk nyírfaviricset
A természet kínálta adományokat is okosan felhasználhatjuk arra, hogy egészségesebb étrendet alakítsunk ki.
A növényvilág kezd ébredezni téli álmából. Használjuk ki, figyeljünk a természet jeleit. Amint elindul a fákban a nedvkeringés, keressük meg legkitűnőbb tavaszi italunk forrását. Ezt az ajándékot a nyírfáktól (Betula pendula) kaphatjuk.
Eszünkbe se jusson a kóla vagy más hasonló ital. A nyírfavíz elérhető. Apró sebet ejtve, vigyázva a növényre, megcsapolhatjuk a fát úgy, hogy a kicsorduló nedvet, nyírfaviricset felfogjuk egy edényben. A népgyógyászat évszázadok óta életelixírként ismeri, használja. Az ital tömény vitaminbomba, főként C-vitamin forrás, de főként ásványi anyag tartalma, gyulladáscsökkentő, antibakteriális, salaktalanító hatása teszi egyedivé. A tavaszra energiahiányban szenvedő ember számára pótolhatatlan érték.
A pitypang, mint kapribogyó
Egyik legkorábban megjelenő gyógynövény a gyermekláncfű (Taraxacum officinalis), közismert nevén pitypang. A leveleket már most gyűjtögethetjük, majd citrommal, étolajjal, minimális ételízesítővel kiváló és vitamindús salátát készíthetünk.
A kora tavaszi első bimbókat leszedve só, méz, ecet hozzáadásával „kapribogyó” helyettesítőként – párolva, de nyersen fogyasztva is – használhatjuk a konyhában. Serkenti az epetermelést, hígítja az epét, ezzel a máj munkáját megkönnyíti.
A gyermekláncfű használata népgyógyászati tapasztalatok szerint gyomorjavító, vértisztító, reumatikus és ízületi gyulladások esetén is javasolt. Vizelethajtó tulajdonságával segíti a magas vérnyomásos problémákban szenvedőket. A tavaszi növények levele – egyéb hatóanyagai mellett (taraxacin, inulin, cseranyag, illóolaj, kolin, szaponin, nyálka stb.) – nagy mennyiségű C- és B2-vitamint tartalmaz.
Mire jó a nyárfarügy?
Sétáink során megeshet, hogy a tavaszi erős szél nyárfaágat sodor elénk. Vegyük alaposan szemügyre, mert a fekete nyárfa (Populus nigra) rügyecskéi már mézillatot árasztanak, ami számos illóolaj jelenlétének a jele. A hidegben még nem, de a melegedő tavaszi napra már kibontják a rügyeiket. Az értékes tápanyagokat tartalmazó rügyeket gondosan gyűjtsük be.
A rügyecskék középbarnák, ragadós érintésük ne lepjen meg minket, ennek az oka a gyanta és számos hatóanyag (cserzőanyag, szalicil, flavonoid) jelenléte a kicsiny (1-3 cm) rügyekben. Óvatos szárítás után raktározzuk el „gyűjteményünket” sötét helyen.