Sertésinfluenza: hogyan védekezzünk?
Cikkünkben áttekintjük a sertésinfluenza-pánik hátterét. Szólunk az új vírus felbukkanásának hátterében meghúzódó, lehetséges okokról, a betegség tüneteiről és arról, érdemes-e gyógyszert vagy oltást alkalmazni. Ismertetjük a védekezés természetes módszereit is.
Amerikában 1976-ban egyszer már kitört sertésinfluenza-pánik, miután Ft. Dixben egy katona meghalt, és rövid időn belül négy társa is megbetegedett. A hivatalos szervek akkor az 1918-as spanyolnátha-járványhoz hasonlították a helyzetet, és a szenátus 135 millió dollárt szavazott meg a járvány elleni küzdelemre. El is készült a vakcina, csakhogy az oltások beadása után hárman meghaltak, ezért a programot 9 amerikai államban leállították. Egy hónappal később a kezeltek kártérítésként már összesen 2,64 milliárd dollárt követeltek, végül a hatóságok 49 millió dollár értékű védőoltást semmisítettek meg. Ám addigra már minden negyedik lakost beoltottak…
SARS, madárinfluenza, nyugat-nílusi vírus
A hivatalos szervek mostani stratégiája nagyon hasonló ahhoz, ami 1976-ban történt: közegészségügyi szükségállapot kihirdetése, valamint annyi vírusellenes gyógyszer és oltóanyag felhalmozása, amennyire a fertőzés tömegessé válása esetén szükség lehet.
Emlékezzünk csak: nem is olyan régen a SARS vírussal, majd a madárinfluenzával és a nyugat-nílusi vírussal riogattak bennünket – utólag tudjuk, hogy gyakorlatilag alaptalanul. Az utolsó két valódi járvány, amely az Egyesült Államokat sújtotta, az ázsiai influenza (1957-58) és a hongkongi influenza (1968-69) volt. Kérdéses, hogy a mostani sertésinfluenzát mennyire kell komolyan venni…
Dr. David Williams, ismert amerikai orvos-szakíró felidézi a SARS példáját. Mivel a betegséget vírus okozta, nem létezett rá megfelelő orvosi kezelés. A fertőzött személyeket elkülönítették, vírusellenes gyógyszert (ribavarin) és szteroidokat adtak nekik. Bár a fertőzés meglehetősen súlyosnak számított, a halálesetek zöme az érintettek általános rossz egészségi állapota vagy meglévő más betegségük miatt következett be. Világméretekben több mint 2700 megbetegedést és mintegy 100 halálos áldozatot regisztráltak.
A legfontosabb tudnivalók
Lássuk először a sertésinfluenzával kapcsolatos, legfontosabb tudnivalókat, egy népszerű amerikai orvosi tanácsadó honlap, az AskDrSears.com összefoglalásában:
-
Jelenleg nem létezik az embereket érintő sertésinfluenza elleni oltás, eddig csak a sertések számára fejlesztettek ki oltóanyagot.
-
Az influenza ellen jelenleg használatos oltás nem véd a sertésinfluenzától.
-
Vannak vírusellenes gyógyszerek, amelyeket az orvosok igazolt betegség esetén egyévesnél idősebb gyerekeknél és felnőtteknél alkalmazhatnak.
-
A sertésinfluenza tünetei azonosak az ismert influenzatünetekkel. Egyelőre nem lehet tudni, mi a tényleges oka annak, hogy a Mexikóban észlelt megbetegedések a megszokottnál több halálos áldozattal jártak.
-
A jelenleg észlelt sertésinfluenza vírustörzs egyaránt tartalmazza a humán influenza, a madárinfluenza és kétféle sertésinfluenza genetikai kódját.
Az amerikai hivatalos tanácsok a következők: ha ön influenzaszerű tüneteket észlel önmagán, maradjon otthon; ha köhög vagy tüsszög, takarja el a száját, gyakran mosson kezet, és értesítse orvosát. Kérje meg, hogy végezzék el önnél is a sertésinfluenza tesztet olyan időpontban, amikor mások nem tartózkodnak a rendelőben, nehogy őket is megfertőzze.