Mi áll az ekcéma hátterében?
Vörös, viszkető foltok, nedvedző hólyagocskák, rohamszerű viszketési inger. Az ekcéma tünetei jelentkezhetnek már kisgyermekkorban is, a panaszok pedig sok esetben végigkísérik a beteg életét. A tünetek fellángolását akár étkezésünk is befolyásolhatja.
Atópiás és kontakt ekcéma
Az ekcéma két típusa ismert. Kontakt ekcéma esetében a panaszokat valamilyen külső tényező, sok esetben a hétköznapok során gyakran használt tárgy váltja ki. Vörös folt, kiütés jelentkezhet például valamely ékszer, kozmetikum, esetleg nadrággomb bőrrel való érintkezési helyén. Az atópiás dermatitisz genetikailag hajlamos személyeknél alakul ki. A kiváltó okok máig ismeretlenek, kialakulásában az öröklődés mellett feltehetően fontos szerepet játszik a stressz és az étkezés is. Az ekcéma és a táplálkozás kapcsolatáról tehát ez utóbbi, az atópiás dermatitisz esetében beszélhetünk.
Javulás és rosszabbodás
Az atópiás dermatitisz esetében a betegek gyakran számolnak be arról, hogy tüneteik a korábban eredményesen alkalmazott gyógykezelés ellenére, látszólag minden ok nélkül, bizonyos időszakokban intenzívebben, máskor alig észrevehetően jelentkeznek. A stressz például közismerten rontja az ekcémás betegek állapotát. Nyáron, a napfény hatására pedig sokan számolnak be tüneteik javulásáról. A panaszok bizonyos élelmiszerek fogyasztását követően is fellángolhatnak.
Kizárásos diéta
Amikor az ekcémát kiváltó élelmiszert keresik, a betegeket sajnos – alapos kivizsgálás nélkül is – gyakran tiltják el bizonyos élelmiszerek fogyasztásától, vagy egyoldalú diétát írnak elő számukra, amely hosszú időn keresztül hiánytüneteket is okozhat. A diéta összeállítása előtt ezért első lépésben mindig a panaszokat okozó élelmiszer azonosítására van szükség. Ha felmerül a gyanú, hogy az ekcémás tünetek hátterében bizonyos táplálék(ok)kal szembeni túlérzékenység áll, a kezelőorvos elvégzi a szükséges vizsgálatokat. Az IgE vizsgálattal (egy specifikus allergén által okozott allergia kimutatására alkalmazott vizsgálat – a szerk.) kimutatható az ételallergia. Kevésbé ismert, hogy a tünetek fellángolását immunmodulált ételintolerancia is okozhatja, ilyenkor szükséges az IgG szint (az ételintoleranciát kimutató) mérése is. Ez esetben az ekcémás betegek kezelésében –egyéntől függően – akár jelentős javulás is elérhető, ha a panaszokat kiváltó ételeket kizárjuk az étrendből.
A gyógyulás sikere: kontroll a betegség felett
Tapasztalatok szerint a betegeknél a legtöbb esetben csak az IgE szint mérése történik meg. Negatív lelet esetén azonban a páciens kénytelen továbbra is a gyógykezelés és a napfény jótékony hatásában bízni. Nem ritka, hogy a betegek már gyermekkoruktól kezdődően küszködnek a kiszámíthatatlan, időközönként fellángoló, olykor az elviselhetetlenségig fokozódó viszketés érzésével, így érthető módon szeretnének valamilyen magyarázatot kapni tüneteik eredetéről. Az immunmodulált ételintolerancia az egyik lehetséges ok, amely kiválthatja a panaszokat. Segítségével személyre szabott étrend állítható össze, ami esélyt nyújthat a gyógyulásra.
Az ekcéma lelki háttere
Az ekcémát fokozhatja a stressz, gyakran a rohanó életmód, a túlterheltség „égeti” ki a szervezetet. Bőrünk gyakran tükrözi a lelkünkben vagy testünk belsejében zajló folyamatokat. Az ekcéma fellángolása jelentheti azt is, hogy „fékezz!” Aki túl sokat vállal magára, vagy éppen úgy érzi, mások rakják rá a terhet, és másképpen nem tudja levezetni, hajlamosabb lehet erre a betegségre. A táplálkozás mellett tehát ajánlott felülvizsgálni az életvitelünket is. Igyekezzünk egyszerűsíteni, átszervezni a feladatainkat, hogy legyen időnk a pihenésre is. Feladataink ésszerűbbé tételével nem csak időt és több pénzt nyerhetünk, hanem sokat tehetünk egészségünk helyreállításáért, fenntartásáért is.
Ha gyermekünk szenved ettől a betegségtől, vizsgáljuk felül a napi, heti programját, iskolai életét is. Lehet, hogy néhány klub, szakkör vagy extra óra terheli túl, vagy nehezebben küzd meg a feladataival, a napi rutinnal, esetleg éppen a családi feszültséget érzi megterhelőnek. Segítsünk neki megszervezni, átszervezni az életét, hogy legyen ideje játékra, szórakozásra, pihenésre is, és otthon biztosítsunk számára nyugodt légkört. Ha a szülők, testvérek viharos élete nyomja rá a bélyegét a gyerek életére, nem árt, ha a teljes családi életet is felülvizsgáljuk.
(Forrás: Ekcéma és táplálkozás)