Másképp hat a nőkre és a férfiakra? 1.
A nemtől független betegségek esetében a nemek sokáig semmilyen szerepet nem játszottak. Csak a legutóbbi években kezdték figyelembe venni a terápia során a nők és férfiak közti különbségeket.
A nemek közti különbségek nem csak a társadalomban elfoglalt helyzetet érintik. A gyógyászat területén is kimutatható, hogy eltérően bánnak a nőkkel, mint a férfiakkal. Vajon mire vezethető ez vissza?
Az 1990-es években elvégzett világméretű kutatások szerint általánosan az alábbi elképzelés alakult ki a két nemről:
A nők ragaszkodók, babonásak, kényeskedők, empatikusak, félénkek, locsogók, szeretetreméltók, gyengédek, gyengék, szexisek vagy alázatosak.
Ezzel szemben a férfiak agresszívek, aktívak, dominánsak, komolyak, találékonyak, racionálisak, öntudatosak, erősek, függetlenek, nyersek vagy kegyetlenek.
Ezek a sztereotípiák különböző mértékben a férfiak és nők testükhöz való viszonyát is meghatározzák.
A férfiak funkcionálisan tekintenek a testükre, kockázatvállalóbbak és kevésbé figyelnek rá. Az orvost csak sérülések esetén keresik fel, és könnyebben érvényt szereznek egészségügyi igényeiknek, mivel számos formális kapcsolattal rendelkeznek.
A nők óvatosabbak, eljárnak a szűrővizsgálatokra, kihasználják a prevenciós programokat, jobban odafigyelnek saját egészségükre, betegségeikre. A férfiaknál szívesebben beszélgetnek betegségekről, és szélesebb informális hálózattal rendelkeznek.
Az egészségügyi rendszer a férfiaknak kedvez
A fejlett országokban az egészségügy kulcsszereplői túlnyomó részben férfiak, akik egy „férfivilágot” teremtenek maguknak. A nemekre jellemző tipikus betegségektől – például a prosztatapanaszoktól és a menstruációs zavaroktól – eltekintve, a férfiakra jellemző betegségek határozzák meg az orvosi kutatásokat, a gyógyszerfejlesztéseket és az általános kórházi és háziorvosi gyakorlatot is.
Vegyük például a szív- és érrendszeri megbetegedéseket. A férfiakra inkább a szívizom-infarktus és a hirtelen szívhalál a jellemző, a nőknél gyakoribb a szélütés, az angina pectoris, az akut koronária szindróma és a szívkoszorúérben fellépő infarktus.
Kiegészítő betegségek, például a cukorbetegség, magas vérnyomás, nikotinfüggőség, is növelik a szívbetegségek kockázatát. Ezek befolyása a nőkre és férfiakra eltérő.
A statisztikákból az is meg állapítható, hogy napjainkban több nő hal meg szív- és érrendszeri betegségben, mint férfi. A korábbi vélemény, hogy a szívhalál tipikusan a férfiakra jellemző halálok, már régen nem érvényes. Ennek ellenére, a férfiaknál jobban odafigyelnek az erre utaló tünetekre.
Vannak azonban olyan betegségek is, ahol a férfiak szorulnak háttérbe. A depressziót és csontritkulást például férfiaknál sokkal kevésbé figyelik, is túl ritkán kezelik.
(Forrás: Eigene Arzneimittel für Männer und Frauen? németből fordította: H.O.)