Sokféle tudás forrása
Csákvári Zsuzsa és Esze-Németh Ari a TEGYE záróvizsgája előtt állnak. A két végzős TEGYE diákkal beszélgettünk arról, hogy mit adott nekik ez az iskola, mire használhatják életükben, munkájukban az ott tanultakat.
Zsuzsa, Téged mi hozott a Természetes Gyógymódok Szabadegyetemére?
Gyógyszerek helyett
Hogyan tudod beépíteni a munkádba az itt tanultakat? Hiszen különböző emberek különböző betegségeire más és más terápia, gyógyszeres kezelés alkalmazható.
Láttam és látom a gyógyszerek mellékhatásait a pácienseimnél. Idős nénikéktől hallottam különféle gyógymódokat, amelyekkel megszüntetik fájdalmukat és gyulladásaikat. Mindez abba az irányba indított el, hogy ezeknek utána járjak. Itt az iskolában hallottam a népgyógyászatról, az ájurvédáról és a hagyományos kínai orvoslásról. Megtanultam, hogy ők miként gondolkodnak a betegségek kiváltó okairól, lefolyásukról és gyógyítási lehetőségeikről. Minden egyes alkalom, óra után zakatolt az agyam, miképp tudom ezt összeegyeztetni a korábbi tudásommal, de szép lassan összeállnak a dolgok.
Milyen tanácsokat adsz jó szívvel a hozzád fordulóknak?
A fitoterápiában például a gyógyszerek és mellékhatásaik nélküli segítség lehetőségét látom, és ma már magabiztosan tudok tanácsot adni, ha gyógyteáról, pakolásokról és immunerősítésről kérdeznek. Megtanították, hogy a táplálkozás mennyiben kiváltó oka és gyógyítója egyes bajoknak. Be tudom illeszteni az alternatív masszázs- és mozgásterápiákat a munkámba, és ha lehetőségem lesz rá, önállóan is végezném azokat.
Kiváló tanárok
Kik azok a tanárok, akik leginkább hatással voltak rád?
A teljesség igénye nélkül, szeretném megemlíteni néhányukat: Váradi Tibort, dr. Sipos Tibort, dr. Fórizs Évát , prof. Sebestény Tamást, Szántai Lajost – de hosszú lehetne még a lista.
A tanultakat a saját életedben is alkalmazod?
Nem elhanyagolható az sem, hogy megtudtam: miként kell élni ahhoz, hogy egészséges maradjak, és ezt elmondhatom a környezetemnek is. Az iskola által kinyílt egy újabb ajtó, amely mögött újabbak állnak, és elvezetnek a valóság alaposabb megismeréséhez.
Csokorba gyűjtött, sokféle ismeret
Ari, te mit gondolsz minderről, mi motivált, hogy a TEGYE-re jöttél tanulni?
Életem során mindig is vonzódtam az ezotériához és az okkult tudományokhoz, fő kedvtelésem a tradicionális asztrológia. Aztán az érdeklődési köröm szép lassan kiterjedt a természetes gyógymódok, a tudatos egészségmegőrzés, a holisztikus szemléletű gyógyítás irányába. Ezért lettem a TEGYE hallgatója, itt többek között a magyar és más nagy gyógyító kultúrák diagnosztikus és terápiás módszereit, az újkori modern medicina felfedezéseit és az akadémikus orvoslás ismereteit kaptam meg, csokorba gyűjtve.
Mire szeretnéd felhasználni az itt tanultakat?
Elsődleges célom az asztrológiai ismereteim bővítése volt oly módon, hogy az akadémikus orvoslás alapjait megtanulva – azt, hogy miképp is működik a fizikai ember –, az asztrológiának egy speciális ágával, az egészségügyi asztrológiával tudjam szintetizálni, testi-lelki, ezoterikus szinten egyaránt. Abból indultam ki, hogy ha tudom, miként működnek a részegységek, vagyis a szervek, akkor a nagy egész, azaz a test működése is jobban érthetővé válik számomra.
„Többet kaptam a vártnál”
És mivel bővíthetted még az ismereteidet?
Az iskolától jóval többet kaptam a vártnál. Olyan képzésben vehettem részt, ahol minden lehetőség megvan arra, hogy képessé váljak önmagamat és a világot holisztikus egységben látni. Így már tudatosan törekedhetem a testi-lelki harmónia elérésére, és az életviteli tanácsadásaim során a megszerzett tudásommal, az egészség helyreállításának, megőrzésének képességével használhassak más embereknek. Az alternatív módszerek és gyógymódok megismerésével ehhez is segítséget kaptam.
Mondj példákat, mi áll a legközelebb hozzád?
Többek között a számmisztika és a Bach-virágterápia keltette fel az érdeklődésemet, ezért választottam szakdolgozatom témájául is. A numerológia logikus – egy névből és születési dátumból egész jellemrajz, életút stb. olvasható ki. A Bach-virágterápia pozitív értelemben végtelenül egyszerű, a maga nemében páratlan módszer. Egyiknek sincs negatív mellékhatása, és az avatott, hozzáértő szakember egyszerű, gyors megoldásokat tud találni a felmerülő problémákra.
Az életviteli tanácsadásaidon mivel tudod segíteni a hozzád fordulókat?
A mentális, lelki problémák mellett említhetnék több fő halálokot, pl. rák, szív- és érrendszeri megbetegedések, és mindnyájunknak van több olyan ismerőse, aki ebben a betegségben szenved. Ennek többnyire az az oka, hogy a népesség folyamatosan öregszik, de köze van hozzá az egészségtelen életmódnak, a dohányzásnak és az elhízásnak is. A rák kockázatát befolyásolja például a környezet és az életmód is.
A masszázs előnyös hatásai
Úgy tudom, mozgás- és masszázsterápiát is tanultatok? Arról mi a véleményed?
Többféle masszázsterápiáról is tanultunk – mind elméletben, mind gyakorlatban. Például a svédmasszázs fizikai és neurohormonális hatása elősegíti az esetleges betegségek gyógyulását. Fokozza a vérkeringést, javítja az emésztést, fájdalmat csökkent – stresszes fejfájás –, felgyorsítja a sérülések utáni felépülést, megakadályozza a nem használatos izmok sorvadását, enyhíti az álmatlanságot, fokozza az éberséget, de mindenekelőtt elősegíti a relaxációt, és csökkenti a stressz hatását. Rengeteg felhasználási lehetőség rejlik benne – betegségmegelőzés és szinten tartás formájában is.
Milyen megoldásokat tudsz még javasolni a tudatosan élők számára?
A betegségek kockázatát csökkenteni lehet azzal, ha abbahagyjuk a dohányzást, sok friss gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk, csökkentjük az alkoholfogyasztásunkat, egészséges testsúlyt igyekszünk tartani, és óvjuk bőrünket a nap káros hatásaitól. Nagyon sok vitamin és nyomelem, étrend-kiegészítő kapható már a gyógyszertárakban és a drogériákban, tudatos életszemlélettel pedig megelőzhetők a betegségek, vagy a már kialakult problémák természetes módon, kémiai mesterséges előállított anyagok, gyógyszerek nélkül is többnyire gyógyíthatók, szinten tarthatók.
Mire gondolsz, tudnál példát mondani?
Remek gyógyulások érhetők el például apiterápiával – és túl azon, hogy a méz finom és egészséges, rengeteg felhasználási lehetőség rejlik benne. Órákig lehetne még beszélgetni a természetgyógyászat számos ágáról, de gyere inkább Te is a TEGYE-re, és ismerkedj meg velük!
További információ a TEGYE honlapján.
(x)