Gyógyulás mínusz 100 fokon
Még a gondolat is borzongató, hogy egy mínusz 100 fokos kamrában egy szál fürdőruhában álljunk percekig. Pedig a krioterápia (teljes test terápia vagy hidegterápia) során pont ezt kell tenni.
Bármennyire is irtózunk a hidegtől és a mínusz fokoktól, a nagyon hideg levegő bizonyos esetekben egészséges lehet. Így van ez a krioterápiánál is, ahol mínusz 100-110 fokban állva enyhülnek az ízületi és reumás betegségek és csökkennek a krónikus fájdalmak.
A terápia története
Már az ókori Egyiptomban felismerték, hogy a hideg levegő egészséges. Az akkori gyógyítók úgy tartották, hogy a dermesztő hideg nagyon hatékony bizonyos fájdalmak enyhítésére. Ha belegondolunk, mi is rögtön hideg borogatást teszünk az égett bőrünkre, sebünkre vagy megzúzódott bokánkra. Ebből indult ki Sebastian Kneipp tiszteletes is, akit fiatalon támadott meg az akkor még halálosnak hitt tuberkolózis. Kneipp nem adta fel, kidolgozta saját terápiáját, melynek egyik alappillére a hidroterápia. Szerinte a víz olyan természetes anyag, amely képes hatást gyakorolni az emberi szervezetre – ellenállóbbá teszi a betegségekkel szemben, növeli a vitalitást és jó hatással van a hormon- és idegrendszerre. A kúra azt bizonyítja, hogy a különböző hőmérsékletű víz alkalmazásával változatos ingereket lehet gyakorolni a szervezetre a bőrön keresztül.
A krioterápia menete
A páciensnek fürdőruhára vetkőzve kell két-három percet töltenie egy mínusz 100-110 fokra lehűtött helyiségben – természetesen az érzékenyebb testrészeket, a szájat, a füleket, a kezeket és a lábakat elfedhetjük zoknival, kesztyűvel, sapkával vagy maszkkal. A két perces fagyoskodás közben nem állhatunk mozdulatlanul, hanem egy ritmusos zenére folyamatosan mozognunk kell. Az ilyen szélsőséges hőmérsékletek beindítják a test öngyógyító és regenerációs folyamatait. A hidegkamra után szintén pár perces gimnasztika következik.
Mi történik?
A terápia során a test hőmérséklete 0,5 °C-kal, a bőr hőmérséklete pedig 2-3 °C-kal csökken, miközben a mozgásnak köszönhetően a testben felszabadulnak a gyógyító hormonok és enzimek, valamint beindulnak az öngyógyító és gyulladás gátló folyamatok. Egy ilyen helyzetet a szervezet veszélyként fog fel, felgyorsul a légzés, összeszűkülnek a bőr hajszálerei és beindul az endorfintermelés.
Milyen betegségekre hat?
A kiroterápia elsősorban a fájdalmat csökkenti, de jó hatással van a depresszióra, a stresszre, és javítja a bőr és a haj állapotát is, valamint a keringést. Ez a dermesztő hideg számtalan betegségre is enyhet ad – például az ekcémára, a derékfájásra, a gyulladásos izombetegségekre, ízületi gyulladásra, pikkelysömörre vagy a reumára, húzódásokra, ficamra. És ez még nem minden! A hidegkamrában a sportolók teljesítménye is növelhető, hiszen a szélsőséges hőmérséklet elősegíti az izmok regenerálódását és erősíti a test mozgatórendszerét.
Fontos!
Mielőtt bárki igénybe venné a hidegkamrás kezelést, részt kell vennie egy orvosi vizsgálaton. Ha a felmérés pozitívan zárul, a páciensnek fél percet egy mínusz hatvan fokos előkamrában kell tölteni, majd jöhet a terápia.
(Forrás: Anwendungen der Kältetherapie, Kryotherapie, Mit Kälte heilen, németből fordította: Takács Bíborka)