Bizsu vagy platina?
A fémallergia az allergiás kontakt dermatitis egyik jele. Bőrrel érintkezve többek között a nikkel, kobalt és króm is nagy valószínűséggel okozhat fenyegető reakciókat. Azok a személyek, akik ékszert hordanak, sokkal inkább kiteszik magukat a fémallergia veszélyének, mivel nyomokban a legtöbb ékszer tartalmaz nikkelt. Hasonló a helyzet a piercing viselésével is. Fémallergiás reakciókat válthat ki a talaj, a tengervíz, a cement és a bőr is.
Az allergia okai
A fent említett anyagok mellett fémallergiás reakciókat okozhatnak az alábbiak is:
- Izzadásgátlók
- Övek
- Cigaretta
- Öngyújtó
- Fogtömések
- Szempillaspirál
- Tűk
- Dísztűk
- Cipő
- Cipzár
A fémallergia tünetei általában a fémmel való érintkezés után 24 órán belül, durván 6 óra múlva jelennek meg. A reakció általában ott mutatkozik, ahol a bőr érintkezett a fémtermékkel. Amikor a test egy helyén már megjelentek a tünetek, tovább terjedhetnek más testrészekre is.
Jellemző tünetek
- Piros, viszkető, megdagadt bőr
- Hólyagok
- Varasodás és pikkelyesedés
- Bőr elsötétedése
- Kérges, repedezett bőr
Ezek a tünetek azonban, a fém(tartalmú tárgy) eltávolítása után megszűnhetnek.
A fémallergiát az orvos bőrtapasz teszttel állapítja meg. A teszt során a feltételezett fém allergénekkel átitatott tapaszt ragasztanak 1-3 napra a beteg testére. Aki fémallergiás, a tapasz helyén kiütéses vagy pattanásos lesz.
Nehéz megállapítani a nikkel és kobalt allergia közti különbséget, mivel mindenben együtt vannak. A betegek előtörténetében fontos tényező az allergia forrásának meghatározása. Ha kiderült valamelyik fémmel szembeni allergia, azzal a fémmel a beteg lehetőség szerint többet ne érintkezzen.
A káros fémek eltávolítása után rövid időn belül eltűnnek a kiütések. Az orvos esetleg felír egy kenőcsöt, mely eltűnteti a kiütéseket és gyógyulás közben csökkenti a viszketést. Minden előnyös, ami hidratálja a bőr, mert így csökken a bőr berepedezésének és hámlásának veszélye. A kiütéses bőr túlzott vakarása a bőr bakteriális elfertőződését eredményezheti.
Fémallergiás reakciók kezelése
Hordjunk műanyag bizsut, rozsdamentes acél, platina, titán vagy 18 karátos arany ékszereket, melyek nem tartalmaznak nikkelt.
Helyettesítsük a fémtermékeket fa, műanyag, papír vagy textil termékekkel.
„Cipő-dermatitisz” esetén gyakran cseréljünk cipőt és zokni.
Otthon és mindenhol máshol is viseljünk védőruházatot.
Fémmel való érintkezés esetén csak teljesen vízálló kesztyűt viseljünk.
Kerüljük a latex anyagot, mert sokak számára allergén.
A fémtárgyakat vonjuk be körömlakkal, majd védőszalaggal. Így megakadályozhatjuk, hogy a fém érintkezzen a bőrünkkel.
Ha egy általunk vásárolt (ajándékba kapott) termék fémet tartalmaz, gondosan ellenőrizzük az összetevőit.
A fémallergia tudatos odafigyeléssel kiküszöbölhető az életünkben. Ilyenkor karácsony táján, az ajándékozások idején azonban különösen fontos, hogy ne feledkezzünk meg a gondosságról.
(Forrás: Metal Allergy, angolból fordította: Harrach Orsolya)