Májbetegségek otthoni kezelése
A máj a szervezetben elsősorban felel a méregtelenítésért, és ha ezt nem képes elvégezni, előbb-utóbb kialakulnak a mérgezésre jellemző tünetek, ingerlékenyek leszünk, és gyorsan elfáradunk. Az álmatlanság, az epehólyag-gyulladás, a májfoltok egyaránt a máj működési zavaraira utalnak. Ha a gyomrunkat este túlságosan megterheljük, álmunk nem lesz zavartalan, sőt éjjel 1-3 óra között valószínűleg felébredünk. Ez akkor is bekövetkezhet, ha a májműködés zavara áll fenn. Ebben az időszakban van ugyanis a májnak a kínai szervóra szerinti energetikai csúcsideje, és ha túl sok a munkája, alvó emberen ezt nem képes elvégezni.
A májgyulladás (hepatitisz) leggyakoribb formája az A és a B típusú, mindkettőt vírus okozza, és mindkettő fertőző. A májgyulladás hirtelen vagy lassan, alattomosan fellépő tünetei: láz, gyengeség, hányinger és hányás, izomfájdalom, szédülés, fejfájás, influenzaszerű tünetek, kellemetlen alhasi (diszkomfort) érzés és gyakran sárgaság. A vizelet sötétebbé válik. A máj megnagyobbodik, nyomásra érzékeny lesz.
A fertőző hepatitisz a sárgaság megjelenése előtt 2-3 héttel és a besárgulás után egy héttel fertőz. A székletben a vírus megtalálható, ezért a májgyulladásos beteget el kell elkülöníteni. Fontos a gyakori kézmosás és ruhaváltás. A fürdőszobát és a WC-t gyakran kell fertőtleníteni (klórmész)!
Májgyulladást azonban nem csak vírus okozhat, mérgező vegyi anyagoknak a szervezetbe vagy a bőrfelületre jutása, injekció ugyancsak kiválthatja.
Étrend, életmód
Enyhébb májbetegségeknél is célszerű mellőzni a túl zsíros, túlságosan fűszeres ételeket, fel kell hagyni a szeszesitalok, a cukor fogyasztásával és a dohányzással. A betegség krónikus szakaszában az étrend tartalmazzon sok természetes alapanyagot, legyen benne kevés telített vagy oxidált zsírsav (olaj) és állati zsiradék, kevés egyszerű szénhidrát (cukor, fehér liszt, méz, gyümölcslé stb.), ugyanakkor legyen rostokban gazdag. Súlyosabb májbetegségeknél (májzsugorodás, -ciszta) lényeges a szigorú diéta, az átállás a növényi étrendre.
A sovány túró jótékonyan hat a májra. Érdemes egy hétig naponta 6 dkg sovány túrót fogyasztani, egy evőkanál lenolajjal és egy kávéskanál citromlével elkeverve. Ugyancsak jók a tapasztalatok a zöldségként vagy zöldséglé formájában elfogyasztott articsókával.
Régi házi szer máj- és epebetegségeknél a retekkivonat. Egy recept: a fekete vagy fehér retket hámozzuk vagy reszeljük meg, és zöldségprésben nyerjük ki a levét. Kezdetben naponta 1 dl-t igyunk éhgyomorra, majd fokozatosan emeljük a napi mennyiséget úgy, hogy egy hét elteltével napi 4 dl-t fogyasszunk. Ezután egy hét alatt fokozatosan csökkentsük az adagot, amíg újra el nem érjük a napi 1 dl-t.
Fekete retek kivonat – édesköményolajjal együtt – egyébként gyógyszertári készítmény formájában is kapható.
A májgyulladás akut szakaszában pótolni kell a folyadékveszteséget, zöldségleves, 50%-ban vízzel higított zöldséglevek és gyógyteák formájában.
A fertőzés heveny szakaszában a beteg feküdjön ágyban, és csak fokozatosan térjen vissza a mozgáshoz. Kerülendő a megerőltető fizikai munka.
Gyógynövények
Maria Treben a korpafüvet említi első helyen olyan gyógynövényként, amely mind a májzsugor, mind a daganatos májmegbetegedés ellen használ; azonnal megszünteti a mindkét betegségre jellemző légszomjat. A tea elkészítéséhez ¼ liter vízre egy csapott teáskanálnyi korpafüvet számítsunk. Reggel éhgyomorra, illetve este fél órával a vacsora előtt egy-egy csészényit igyunk. Emellett ajánlott meginni 6 korty kálmosgyökér teát és 2-3 csésze csalánteát.
A gyermekláncfű (gyökér és levelek) serkenti a májműködést, a belőle készített teával csak az a gond, hogy kellemetlen az íze. Ezért érdemes keverni más gyógynövényekkel, ezzel egyszersmind fokozhatjuk vértisztító, valamint máj- és epeműködést serkentő hatását. Megfelel erre a gyermekláncfűhöz kevert málnalevél, csalánlevél és nyírfalevél.
A keserű íz révén, amely a nevében is benne foglaltatik, a svédkeserű (svédcsepp) is jótékonyan hat a májműködésre. Fogyasztható gyógyteával együtt is, minden csésze teához egy teáskanálnyi elixírt adva. Egy bevált máj- és epetea a következőkből áll: gyermekláncfű gyökér és növény (35 g), máriatövis mag (15 g), málnalevél (15 g), ezerjófű (10 g), cickafarkvirág (10 g) útilapuvirág (5 g), angelikagyökér (5 g), boldolevél (5 g). A keverékből naponta legfeljebb 3-4 csészével szabad inni, nehogy túladagoljuk. Fontos az is, hogy a teát mindig étkezések előtt igyuk, mert így a keserű anyagok az üres gyomorra hatnak. (Theiss házaspár)
A máj különböző működési zavarainál egyaránt javasolt tea „a májnagyobbodástól a májzsugorodásig javít a beteg állapotán és bármely, az orvos által felírt gyógyszer mellett fogyasztható”. A recept a következő: gyermekláncfű, füstikefű, májvirág, erdei mályva és pásztortáska (15-15%-os arányban), tejoltó galaj (10%), ezerjófű, orbáncfű, kerekrepkény (mindegyik 5-5%-ban). A teát két hónapon át folyamatosan, napi fél literes adagban kell inni, később már elegendő hetente egyszer fogyasztani. (Lukácsné)
Egy másik, egyszerűbb keverék enyhe esetekben használ. Hatóanyagai: gyermekláncfű, füstikefű, májvirág, erdei mályva, pásztortáska – azonos mennyiségekben. (Lukácsné)
További két értékes keverék: rebarbara gyökér (30 g), borókabogyó (15 g), diólevél (20 g), szappangyökér (15 g) csalánlevél (40 g), medveszőlőlevél (40 g), kakukkfű (40 g), búzavirág (5 g). A másik recept: benedekfű (20 g), szagosmügefű (20 g), katángkórógyökér (25 g), katángfű (25 g), vidraeleckelevél (10 g), diólevél (10 g), szappangyökér (10 g), kakukkfű (20 g), babhéj (15 g), csalánlevél (15 g), kukoricabajusz (15 g), medveszőlőlevél (10 g), pipacsszirom (5 g), vadárvácskafű (5 g). (Dr. Völgyesi)
Szederlevél, rebarbaragyökér, kökényvirág és édeskömény, azonos mennyiségben összekeverve – ez Lajos atya tanácsa májbetegeknek. Javaslata szerint a teából reggel, éhgyomorra és este, vacsora előtt egy órával kell meginni egy-egy pohárral.
A májgyógyító növények között kitüntetett helyet érdemel a máriatövis. Úgy erősíti és javítja a máj működését, hogy megakadályozza az ott termelődő és a méregtelenítéshez nélkülözhetetlen aminosav származék, a glutation kiürülését. Ezzel egyidejűleg antioxidáns hatása is érvényesül, amely egyes források szerint még a C- és az E-vitaminénál is erősebb. Az elöregedett, elhalt májsejtek helyett segíti egészséges, új sejtek létrejöttét, még vírusos májgyulladásban és májzsugorban is hasznos. Hatásos lehet alkoholistáknál, mert a nagy mennyiségű alkohol lebontja a máj által termelt glutationt, a máriatövis viszont megakadályozza ezt a folyamatot. Gyógyszertárban ma már többféle máriatövis-kivonat kapható, közös hatóanyaguk a szilimarin.
Jók a tapasztalataim, kedvező visszajelzéseket kaptam a hozzám fordulóktól a 14-féle gyógynövényből álló, bioinformációs gyógynövény-koncentrátum, a Regalen alkalmazásáról (ebben is van szilimarin).
Májvédő hatású az édesgyökér is, amely a májgyulladás akut és krónikus szakaszában egyaránt hasznos. Serkenti az immunrendszert, fokozza az interferonnak, a szervezet saját vírusellenes és immunerősítő tényezőjének a hatását. Vigyázat: ha édesgyökeret hosszabb időn át fogyasztunk, növelnünk kell étrendünkben a káliumban gazdag ételek arányát. Emellett fontos tudni, hogy az édesgyökér vérnyomásemelő hatású.
Magyarországon is kapható ájurvédikus májvédő és májregeneráló készítmény (Livgood), amely az ősi indiai gyógyászat jól bevált gyógynövényeit tartalmazza.
A cikk még nem ért véget, kérem, lapozzon!