Nagy öröm a kiskert!
Az 1978-ban megjelent könyv címével indultak valaha a tavaszi reggelek a munkahelyeken. Hol a derékfájdalomról, hol a hétvégi kertben szerzett „harci sérülésekről” panaszkodtak egymásnak a kollégák. Ha nem megfelelően készülünk fel a kertművelésre, a hirtelen sok mozgásra, akkor bizony pórul járhatunk.
Az alkalmi kertészek mosolyogva nyugtázták, hogy milyen megpróbáltatásokon esnek át, amíg be nem járódnak a berozsdásodott ízületek, edzettebbé nem válnak újra a mozgásra. Aki a gereblyével, lombseprűvel közeli kapcsolatba kerül, annak bizony a válla, nyaka és a dereka izomlázzal, de akár idegbecsípődéssel is válaszolhat a terhelésre. A hagyományos módon felásott kert szépségét pedig erősen be tudja árnyékolni a fájós láb, az érzékeny visszér és a derékfájdalom.
Gyógynövények izomláz, derékfájás ellen
Mit is tehetünk, ha izomlázunk lesz, ha megfájdul a derekunk a hajlongástól, a szokatlan fizikai megterheléstől? Milyen lehetőséget nyújtanak a természetes gyógymódok?
A gyógynövények akkor segíthetnek a leghatékonyabban, ha megfelelő szakértelemmel és alkalmas időben alkalmazzuk őket, ha figyelünk arra, hogy ne hatalmasodjanak el a panaszaink.
Izomláz: a tüneteket mindenki jól ismeri. A megterhelt izomzat 12-14 órával később, vagy a mozgást követő másnap merevvé, fájdalmassá válik, esetenként megduzzad. A mozgást nemcsak fájdalom jellemzi, hanem a beszűkült mozgás és esetenként izommerevség. A tünetek arra utalnak, hogy nem tartottuk be a fokozatosság elvét, túlterheltük magunkat. Különösen igaz ez azoknál, akik mozgásszegény életmódot folytatnak, vagy napi életvitelükben egyoldalú mozgást kénytelenek végezni, tehát csak alkalomszerűen végeznek testmozgást.
A legtöbben már akkor tudják, hogy ez „sok lesz”, amikor „nekiugranak” a munkálatoknak, de befejezve a tervezett munkát, már bizonyossá válik annak következménye is. Ilyenkor még használhat, jót tehet egy soron kívül beiktatott gyógyúszás, váltott hideg-meleg vizes zuhanyozás, szaunázás és masszázs. A cél az izomzat vérkeringésének és oxigénellátásának javítása, így elkerülhető az izomláz. Segíthet még a fürdést követő, izomlazító hatású gyógynövényes krémmel végezett átmasszírozás. Ha erre nincs mód, csodát tehet az idejében végzett gyógynövényes fürdő is, megelőzheti az izmok megmerevedését, az izomlázat.
Izomláz megelőzésére, elkerülésére, a hátgerincizomzat, a szalagok lazítására elsősorban az aromás hatóanyagokat tartalmazó gyógynövények alkalmasak. Ezek a fürdő során a bőrön át alaposan felszívódnak, így fejtik ki hatásukat, ezzel az izmokban, ízületekben lazul, oldódik a görcsös állapot, a fájdalom is csökken. A görcsös, bekeményedett izomzat által leszorított idegek, erek ismét el tudják látni feladatukat, akadálytalanul működnek, így nem okozhatnak további fájdalmat.
Az alábbi gyógynövények jöhetnek számításba:
- boróka (izomlazító, fellazítja a stresszpontokat)
- koriander (izomlazító)
- erdei fenyő (lazító, hűsítő)
- borsmenta (hűsít és csillapítja a fájdalmat)
- fodormenta (hűsít, fájdalmat csökkent)
- orbáncfű (gyulladást és feszültséget csökkent)
- levendula (old, lazít, nyugtat, csillapít)
- rozmaring (élénkít, oxigént juttat az izomszövetekbe)
- citromfű (nyugtat, izomgörcsöt old, antivirális)
- izsópfű (fájdalomcsillapító, antiszeptikus)
- csalánlevél (ásványi anyagok széles skáláját tartalmazza, vitaminpótló, antireumatikum, gyulladást csökkentő anyagokat tartalmaz)
- cickafarkfű virág és levél (fájdalomcsillapító, izomlazító, nyugtató, borogatószer)
- lándzsás útifű (gyulladásgátló, sebgyógyító, borogatószer)
- gyermekláncfű levél és gyökér (vitamin- és ásványi anyagot pótló, lazító, gyulladáscsökkentő, becsomósodott izomra akár krémbe is hatásos)
- aranyvessző (ízületek, izmok gyulladásait csökkenti)
- nyírfalevél (reuma elleni szer)
- fűzfakéreg (antireumatikum, feszültséget old, gyulladásgátló, fájdalomcsillapító)
- mezei zsálya (gyulladásgátló, antiszeptikum, sebgyógyító)
- fekete nadálytő levél és vagy gyökér (gyulladáscsökkentő, puhító, regenerálja a csontok törését, az izmokat)
- kakukkfű (fájdalmat csillapít, gyulladásgátló)
- mezei zsurló (ízületi gyulladást csökkent, ásványianyag-pótló).
Készítsünk fürdőt!
Fájdalmat enyhítő, lazító gyógynövényes fürdő készülhet az alábbiakból:
- aranyvesszőfű (10)
- borókabogyó (5)
- zsurlófű (10)
- csalánlevél (10)
- nyírfalevél (10)
- levendulavirág (5)
Elkészítése: a megadott arányban keverjük össze a gyógynövényeket. Töltsünk a keverékből 4-5 evőkanállal egy vászonzacskóba, majd szorosan kössük be a zacskót. Tegyük a fürdőkádba, majd engedjünk a kádba forró vizet, amit később hideg vízzel keverjünk kellemes hőmérsékletűre. Legalább 15-20 percig tartózkodjunk a gyógynövényes fürdővízben, folyamatosan hozzápótolva a meleg vizet. A fürdő után alaposan beburkolódzva pihenjünk le.
Illóolajos (csak hígítva!) fürdőt használat előtt mindig előzzön meg allergiapróba, amely az alkar belső felén lévő vékony és érzékeny bőrön végezhető el a leghatékonyabban. Erős bőrpír esetén ne használjuk az illóolajat. A jó minőségű illóolajak nem, vagy csak nehezen oldódnak vízben, ezért használat előtt egy-egy csepp illóolajat kevéske akácmézben, tejben, tejfölben, tejszínben elkeverve tehetünk a fürdővízbe.
Hatékony lehet a tengeri sós, különösen a Holt-tengeri sóval dúsított fürdőzés, valamint a fürdőt követő almaecetes borogatás (1liter langyos vízhez, 2 evőkanál almaecet keverünk, ezzel a keverékkel itassuk át a borogatásra szánt ruhaanyagot).
Az izomláz elmúltával az egyenletes terhelést biztosító, kíméletesebb kerti munkákat részesítsük előnyben, kissé mozgassuk át izmainkat, s ha mégis hosszabb ideig tartó megterhelésre számíthatunk, érdemes beiktatni több rövidebb szünetet, „levezető sétát”.
Együnk friss növényeket!
Táplálkozásunkkal is kövessük a tavasz rezdüléseit. Bátran vegyük fel étrendünkbe a „vitaminbombákat”. Az emberi szervezet megújulását, tisztítását, salakanyagok távozását elősegíthetjük az alábbi zöld gyógynövények fogyasztásával:
- nyírfavíz (virics) ivókúraként (méregtelenítésre, vitaminpótlásra)
- medvehagyma levél (saláták, ételek ízesítésére)
- csalánlevél (akár levesként, főzelékként, vitaminok- és ásványi anyagok pótlására)
- salátaboglárka (vegyes salátába keverve, C-vitamin pótlására)
- komlórügy (tisztításra, vitaminpótlásra)
- zsenge tormalevél (vitamin és ásványi anyag pótlására, immunerősítésre)
- gyermekláncfű levél (tavaszi tisztításra, vitaminpótlásra)
Emellett támogassuk a szervezetünket számos más, csak a természetben, a kertekben, parkokban található kincsek fogyasztásával. Elősegíthetjük, hogy izmaink a legmegfelelőbb kalcium- és magnéziumforrásból vonják ki azt a mennyiséget, amennyire a működéshez szükség van.
Külső, belső segítség derékfájás ellen
A derékfájásnak sokféle oka lehet, így a tartós vagy a hirtelen fizikai megterhelés, előrehajló testhelyzet, hajlongás, szokatlanul nehéz fizikai munka, de kiválthatja a fájdalmat hirtelen mozdulat, rossz testhelyzet, hideg hatása, esetleg huzat is. A mozgás beszűkülhet, teljes mozgásképtelenség is bekövetkezhet, ez a „boszorkánylövés” néven ismert állapot, amikor az illető már nem tud kiegyenesedni a fájdalomtól.
Azok számára, akik korábban már átestek derékfájdalommal kísért betegségeken, nagy odafigyelést kíván bármely fizikai tevékenység, akár a kerti munkák megkezdése is. Figyelemmel kell lenni arra, hogy a derekat ne érje hideg és huzat, a kritikus részeket kellően fedje a ruházat. A derékizmok így az nem tudnak lehűlni, meleg állapotban működőképesek, kevésbé lehetnek sérülékenyek.
Izom- és ízületi, de reumatikus fájdalmak helyreállítására is a legalkalmasabb gyógynövények az izomláznál felsoroltakon kívül vagy azokkal kombinálva, külső felhasználásra az alábbiak:
- fűzfakéreg
- borókabogyó
- rozmaringlevél
- hegyi árnika
- feketenadály gyökér
- csípős paprika kivonatai
- ördögcsáklya (Harpagophytum procumbens).
A felsorolt gyógynövények hatóanyagait tartalmazó krémek, gyógyolajok csillapítják a fájdalmat, csökkentik a gyulladást.
A külsőleg alkalmazott gyógykrémen kívül a belsőleg használt gyógyteakeverék fogyasztásával csökkenthetjük az izmok feszülését, a fájdalmat, segíthetjük a görcsök oldását.
Teakeverék belsőleg derékfájdalomra, beszűkült, merev izomzat, mozgásszervi panaszok enyhítésére:
- borókabogyó (5) – kicsit megtörhetjük mozsárban
- aranyvesszőfű (10)
- mezei zsurló (10)
- fűzfakéreg (10)
- nyírfalevél (5)
- tarackgyökér (5)
- orbáncfű (5)
Elkészítése: a gyógyfüveket összekeverjük, majd a keverékből egy evőkanál mennyiséget 10 percig főzünk 2,5 dl vízben (az elforrt vizet pótoljuk), majd leszűrjük. Étkezések után naponta 2-3 alkalommal igyuk, mézzel édesíthetjük.
Kiegészítő kezelésként hatásos a zabszalmából készült gyógynövényes fürdő mind derékfájdalom, mind reumatikus és köszvényes problémák esetén. A zabban lévő vitaminok, ásványi anyagok, foszfor, vas, cink, mangán, szaponinok jótékony hatásúak, a zabszalmában A-vitamint, kovasavat és kalciumot is találhatunk.
Zabszalmás fürdő elkészítése: egy nagy edénybe 1 kg zabszalmát tegyünk úgy, hogy teljesen lepje el a víz. Forrástól számított 1 órán át lassú tűzön főzzük, de az elfőtt vizet nem kell pótolni. Az elkészült főzetből 1 liter zabszalma főzetet használjunk fel, a többit másnapra tegyük el. Készítsük el a fürdővizet, öntsük hozzá az 1 liter zabszalma főzetet. Legalább 15-20 percig maradjunk az így elkészített zabszalmás fürdővízben, folyamatosan pótolva a meleg vizet. Ez a fürdő enyhíti a bőrviszketést, lágyító, nyugtató hatású isiásznál, jótékonyan hat reumatikus és az ízületi fájdalmak, gyengeségével járó panaszok esetén is. Borogatásként is alkalmazhatjuk.
Nagy öröm a kiskert, ha okosan, elővigyázatosan dolgozgatunk benne. Ne csak az előttünk álló munkákra, feladatokra koncentráljuk, hanem üljünk le, pihenjünk meg kicsit, és gyönyörködjünk a természet, a kert minden szépségében. Ne felejtsük, mindez csak úgy nyújt igazi örömöt és kikapcsolódást, ha egészségesek vagyunk.
Németh Imréné Éva
fitoterapeuta, természetgyógyász
Tanácsadás