A sokarcú szamócalevél

Az erdei szamócának nem csupán a bogyói gyógyító hatásúak, hanem a virágai, magvai, levelei is. Ezeket egész nyáron lehet gyűjteni, és nem kell értük messzire menni. A szamócalevél teáját ihatjuk megfázáskor, a gyomor és a bélrendszer gyulladásos megbetegedései, valamint a máj és a vese betegségei esetén.

A gyógyító hatás megőrzéséért érdemes a leveleket először 3-5 órán keresztül fonnyasztani, hogy elveszítsék a nedvesség egy részét és puhává váljanak. Azután a leveleket gyúrjuk puhára a tenyerünkben, amíg nedvesek, ragadósak nem lesznek. Így tegyük kartondobozba, felülről takarjuk be nedves ruhával és hagyjuk állni 7-9 órán át, majd rakjuk szét őket tepsin, és szárítsuk meg kemencében (sütőben) vagy a napon.

A levelek így előkészítve igen finom, aromás, intenzíven festett forrázatot adnak, kellemetlen fűszag nélkül. Egy forrázatra való adag körülbelül 3 g levélből áll 0,5 l forrásban lévő vízre számítva. Hasznos tea készülhet belőle, mivel C-vitamint tartalmaz.

Az erdei szamóca levelének forrázatai és főzetei véralvasztó, erős fitocid (mikrobaölő) hatásúak, emellett csökkentik a vérnyomást, javítják a szívműködést, és használják gasztritisz, kolitisz esetében is. Össze lehet keverni 1 teáskanál zöld vagy fekete teát 1 evőkanál felaprított friss (jobb az áttelelt, pirosas) vagy 2 teáskanál száraz erdei szamóca levéllel. Tegyük a teafőzőbe, adjunk hozzá borsmenta levelet, hagyjuk állni fél órát. Teaként igyuk.

Érelmeszesedés, hipertónia, ödéma

 1 evőkanál felaprított friss erdei szamóca levelet vagy 2 teáskanál szárazat öntsünk le egy pohárnyi forró vízzel, lefedve hagyjuk állni egy órán át, szűrjük le, és a maradék leveleket nyomkodjuk ki. ¼ pohárnyi forrázatot fogyasszunk 3-4 alkalommal naponta fél órával az étkezés előtt.

Vérzések, erős menstruáció

2 evőkanál felaprított friss levelet virágokkal és zöld termésekkel együtt (vagy 3 teáskanál szárított levelet) öntsünk le egy pohárnyi forró vízzel, forraljuk fel, hűtsük és szűrjük le és nyomkodjuk ki. A nap során apró kortyokban fogyasszuk el, igyuk a vérzés abbamaradásáig.

Fogínygyulladás, szájnyálkahártya-gyulladás, mandulagyulladás

3 evőkanál felaprított friss levelet öntsünk le 0,5 l forró vízzel, tartsuk takaréklángon 3-5 percig, hagyjuk állni egy órán át, majd szűrjük le és nyomkodjuk ki a maradékot. A főzetet a szájüreg és garat öblögetésére használjuk naponta 4-5 alkalommal.

Gennyes sebek, fekélyek

Forrásban lévő, lobogó forró vízzel forrázzuk le egy marék friss vagy szárított erdei szamóca levelet és tegyük a felsértett felületre, rögzítsük kötéssel. A kötést naponta cseréljük. Lehet forrázatot is készíteni: 3 g megszárított szamócalevelet leforrázunk 400 ml forró vízzel, állni hagyjuk, és borogatásként használjuk vérző és levező sebekre, valamint öblögetésre rossz szájszag esetében.

Megfázás

1 evőkanál felaprított szamócalevelet leöntünk egy pohárnyi forró vízzel, állni hagyjuk 2 órán keresztül, leszűrjük. Vizelethajtóként is segít ez a tea ízületi megbetegedéseknél és húgykő esetében. 

A szamócalevél teájának fogyasztása ellenjavallt allergia, egyéni érzékenység esetén.

(Forrás: natural-medicine.ru, oroszból fordította: Bajkovné Erdész Mária)