Gombás bőrbetegségek otthoni kezelése

Számos embert érintenek a gombás bőrbetegségek, elsősorban a láb gombásodása. Sokan azért tartanak a strandtól, az úszómedencéktől, mert félnek, hogy gombás bőrbetegséget kapnak. A láb fertőződése mellett gyakori a hónalj, a lágyék gombásodása, valamint a köröm gombás fertőzése. Elsősorban nőknél fordul elő sűrűn a nemi szervek és a belek gombás fertőzése. A gombás bőrbetegségek arra utalhatnak, hogy a szervezet belülről is érintett, például Candida albicans gombafertőzéssel. A gombák megjelenése egyben az immunrendszer hatékonyságának csökkenését jelzi.

A tüneteket mindenki ismeri, ezért nem részletezzük őket. Mindenesetre figyelmeztethet a gombásodás veszélyére az erős viszketés.

A megelőzés és a gyógyítás egyaránt abból indul ki, hogy a szervezetet belülről kifelé, nem pedig kívülről befelé kezeljük. Teremtsünk kedvezőtlen életfeltételeket a gombák számára, elsősorban megfelelő étkezéssel. Ugyanakkor erősítsük meg az immunrendszer működését. Jó tudni, hogy a csökkent immunfunkció miatt könnyebben alakul ki gombafertőzés az elhízott embereknél, a cukorbetegeknél és a fogamzásgátló gyógyszert szedő nőknél. Ugyancsak megnő a gombásodás veszélye hosszan tartó antibiotikum-kúra után. Az erősen izzadó emberek szintén a veszélyeztetett csoportba tartoznak.

Étrend, életmód

Mind a gombásodás megelőzése, mind a gyógyítása szempontjából belsőleg az a leglényegesebb, hogy étrendünkből zárjuk ki a finomított cukrot, az édességeket, a cukorral készített süteményt és minden cukrozott italt. Fogyasszunk inkább természetes szénhidrátokat – zöldséget (kiváló a fokhagyma!), gyümölcsöt, főzelékféléket, teljes őrlésű gabonát –, édesítésre pedig használjunk mézet. Az anyagcsere helyreállításában segít a vegetáriánus étrend, esetleg sovány tejtermékekkel kiegészítve.

Ha a szervezetünk alkalmas a radikális tisztításra, akkor tartsunk egyhetes léböjt- vagy nyerskoszt-kúrát. (Ellenjavallt ez a módszer az anyagcsere-betegségeknél, valamint hasnyálmirigy-gyulladásban.) Szelídebb módja a tisztításnak, ha minden héten egy gyümölcsnapot iktatunk be az étrendünkbe.

Érdemes sokat szellőztetni és napoztatni a lábat, hogy elkerüljük az ismételt fertőzést, és kedvezőtlen feltételeket teremtsünk a gombák szaporodásához. Az újrafertőzés megakadályozására javasolt a cipőt, csizmát formalinos vattával fertőtleníteni úgy, hogy 24 órára nejlonzacskóba zárjuk, belsejében a vattával. Szellőztetés után viseljük. (Dr. Nagy Géza)

Kerüljük a divatos antibakteriális szappant, mert felborítja az egészséges bőrflórát, teret engedve kórokozó baktériumok és gombák elszaporodásának.

Ne használjunk műanyag zoknit, harisnyát, mert gátolja a bőr párolgását, hőpangást okoz. Válasszuk inkább a 100%-os pamut- vagy gyapjúzoknit.

Gyógynövények

Farkasalma leveléből 2-3 tetézett evőkanálnyit forrázzunk le 4-5 dl vízzel, 10 percig hagyjuk állni, szűrjük, majd borogassuk vele a beteg bőrfelületet. A kezet vagy a lábfejet, a beteg testrészt fürdethetjük is benne. (Dr. Oláh Andor) Vigyázat: a farkasalma belsőleg mérgező, csak külsőleg alkalmazható!

Ecsetelőként alkalmazható szer: 2 evőkanálnyi kakukkfű virágot és levelet öntsünk le 1 dl gyógyszertárban kapható alkohollal, jól zárható üvegben hagyjuk állni egy napot, majd szűrjük le. Önmagában is használható vagy társítható a vörös áfonya termésének szeszes kivonatával. (Dr. Rácz Gábor)

További gombaellenes gyógynövények: diólevél, babérlevél, feketeürömfű gyökér, bazsalikom. Ezeket belsőleg alkalmazhatjuk például a következő recept szerint: diólevél (100 g), bazsalikom (50 g) és babérlevél (20 g). A keverékből egy evőkanálnyit forrázzunk le 2 dl vízzel, 15 perces ázás után szűrjük le. Naponta kétszer igyunk ilyen teát két étkezés között, frissen készítve. (Dr. Nagy Géza)

Használhatjuk ezeket a növényeket lábáztatáshoz is. Diólevélből, babérlevélből és feketeürömfű gyökeréből vegyünk 100-100 grammot, a keverékből 3-4 evőkanálnyit főzzünk 2-3 liter vízben 5 percig. A szűrlethez tegyünk annyi langyos vizet, hogy a lábfejet ellepje, és adjunk hozzá 1-2 evőkanálnyi almaecetet. A lábat 20-30 percig áztassuk, majd szárítsuk meg a lábujjak közét is, és hintsük be gombaölő hintőporral vagy kenjük be hasonló hatású krémmel. Jó gombaölő hatása miatt alkalmazhatunk propoliszos kenőcsöt vagy diólevélből készített krémet.

A népi gyógyászatban régóta alkalmazott gomba- és baktériumellenes növény a kamilla és a cickafark. A kamilla előnye, hogy egyben meg is nyugtatja az irritált bőrfelületet, csökkenti a viszketést.

Számításba jöhet még a kakukkfű vagy/és az apróbojtorján. Vegyünk 2-3 evőkanálnyi növényt, forrázzuk le fél liter vízzel, és ebben fürdessük naponta a lábat, kissé bedörzsölve az ujjak közötti részt. (Barbara Griggs)

Segíthet a beteg testrész hígított ecettel való bedörzsölése napjában kétszer. (Szalai Miklós halimbai esperes)

Lábgombásodás megelőzésére ajánlott a Zeodry hintőpor, sőt bármelyik izzadó testrészünket behinthetjük vele. A lábujjak közeinek beszórása fürdés után javasolt.

Az érintett gombás testfelületre tehetünk fokhagymapépet is, mézzel váltogatva.

Illóolajok

Hatékony illóolajok: borsmenta, citronella, fahéj, kakukkfű, kamilla, kámfor, levendula, mirha, mirtusz, niauli, pacsuli, szegfűszeg, teafa.

Külön figyelmet érdemel a teafa-olaj, amelynek hatását különösen szerteágazó tudományos kutatás igazolta. Előnye, hogy nemcsak gombák, hanem baktériumok ellen is hatékony, sőt olyankor is segít, amikor az antibiotikumok alkalmazása nem vezet eredményre. Bizonyították, hogy a lábujjak közötti kipállást, a gombás körömfertőzést és a lágyékhajlat gombásodását okozó Trichophyton gomba ellen éppúgy jó, mint a hüvelyfertőzést kiváltó Candida albicans gomba és a Trichomonas vaginalis nevű egysejtű ellen is. A lábujjak közének vagy körömfertőzésnek a kezelésére 1-2 csepp tiszta, tömény teafa-olajat tegyünk az érintett bőrfelületre, és gyengéden dörzsöljük bele. Alkalmazásakor ritkán előfordulhat kiütéssel járó allergia, ilyenkor inkább semleges hordozóolajban (mandula- vagy jojobaolaj) oldjuk fel.

Reflexológia (talpmasszázs)

Kezelendő zónák: vese, mellékvese, húgyvezeték, húgyhólyag, hipofízis, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy.

Akupresszúra

Testen kezelendő pontok: Vab-4 (a hüvelykujj és a mutatóujj kézközépcsonti találkozásánál lévő mélyedésben), Vab-11 (az immunrendszer erősítésére, a könyökhajlat külső szélénél), L-10 (a viszketés csillapítására). Az utóbbi akupont megtalálásához behajlított térdnél a tenyerünkbe fogjuk a térdkalácsot, és azt a pontot kezeljük, ahová a hüvelykujjunk ér a comb belső felszínén.

Hasznos táplálékkiegészítők

A leglényegesebb, hogy belsőleg áthangoljuk a szervezetet, kedvezőtlen táptalajt teremtve a gombáknak. Kiválóan alkalmazható az úgynevezett barátságos bélbaktérium, vagyis az Acidophilus, valamint más pre- és probiotikumok.

A B-vitamin komplex ugyancsak hozzájárul a baktériumok megfelelő egyensúlyához a szervezetben.

A C-vitamin az immunrendszer működését javítja, akárcsak az E-vitamin és a cink bevitele. Az utóbbi a gyógyulást is gyorsítja, hasonlóan az A-vitaminhoz, illetve annak elővitaminjához, a béta-karotinhoz.

Gyulladáscsökkentés céljából érdemes az esszenciális zsírsavakat tartalmazó tengerihal-olajat, ligetszépe-olajat vagy lenmagolajat is bevinnünk a szervezetbe.

Más előnyös tulajdonságai mellett gombaölő hatásáról ugyancsak ismert a fokhagyma, amit szagtalanított formában, táplálékkiegészítőként is magunkhoz vehetünk.

Homeopátiás szerek

Az izzadást csökkenthetjük többek között az alábbi homeopátiás szerekkel:

  • Thuja (általános izzadékonyságra), C9 vagy 9 CH potenciában, napi 1×5 golyócska;
  • Silicea (bőséges, rossz szagú izzadás, főleg a fejen és a lábon), C9 vagy 9 CH potenciában, napi 1×5 golyócska;
  • Sepia (az egész test, főleg a tenyér erős izzadása – a fejé nem! –, az izzadság a hónaljban ittitáló és rossz szagú), C9 vagy 9 CH potenciában, napi 1×5 golyócska;
  • Sulfur (savanyú, irritáló, bűzös izzadásnál), C9 vagy 9 CH potenciában, napi 1×5 golyócska.

Kürti Gábor
A szerző természetgyógyász.
Kapcsolatfelvétel, konzultáció, jelentkezés hét végi, egynapos öngyógyító, gyógyító tanfolyamokra:
kurti.gabor@natursziget.com és 06-30-996-2787.