A 20 leggyakoribb rákkeltő anyag
Egy mértékadó forrásból származó egészségügyi jelentés 20 olyan anyagot és tényezőt azonosított, amelyek rákot okozhatnak, a felsorolásban olyan ismerős nevek is szerepelnek, mint a kloroform vagy a formaldehid, de olyan, elnevezéséről kevésbé ismerős, mégis sokak környezetében megtalálható elemek is, mint a lapos kijelzők és LCD televíziók egyik alkotóeleme, az indium-foszfid.
Az Amerikai Rák Társaság (ACS) és három másik amerikai állami egészségügyi szervezet legfrissebb vizsgálatai a rák kialakulásáért potenciálisan felelős 20 okot nevezett meg a közelmúltban, amelyek között 19 vegyületet és a többműszakos munkát sorolták fel. A jelentés nyilvánosságra hozatalát több nemzetközi hírű szakértő támogatta, akik mind úgy vélekedtek, hogy ez a 20 potenciális veszélyforrás további, beható vizsgálatok tárgyává kell, hogy váljon, mivel az eddig feltárt bizonyítékok arra utalnak, hogy a felsorolt anyagok valóban rákkeltő hatásúak lehetnek.
A 20-as lista számos ismert anyagot tartalmaz, olyanokat, mint a kloroform, a formaldehid és a poliklórozott bifenilek (PCB), de akadnak olyan új elemek is, amelyeknek eddig ismeretlen volt a karcinogén hatásuk. Ilyen például a lapos képernyős televíziókban használt indium-foszfid is.
Az elemeket az ENSZ rákkutató szervezete, az IARC már be is sorolta a lehetséges rákkeltő anyagok lajstromába.
A 20 leggyakoribb rákkeltő anyag:
- Ólom és ólomszármazékok
- Indium-foszfid
- Wolfram-karbidot tartalmazó kobalt
- Titán-dioxid (számos gyógyszer külső bevonata tartalmazza SEPIFILM „fedőnéven” – a szerk.)
- Hegesztőgázok
- Refrakter (tűzálló) kerámiarostok
- Dízel kipufogógázok
- Amorf szén, szénszínezék
- Sztirol-7,8-oxid és sztirol
- Propilén-oxid
- Formaldehid
- Metaldehid (acetaldehid)
- Metilén-klorid (diklór-metán vagy DCM))
- Triklóretilén (TCE)
- Tetraklóretilén (PCE)
- Kloroform
- Poliklórozott bifenilek (PCB)
- Di-(2-etil-hexil-)ftalát (DEHP)
- Atrazin
- Többműszakos munka
Az Amerikai Rák Társaság szerint ezek potenciális (vagyis lehetséges) rákkeltő anyagok – de ennek bizonyítása további kutatásokat igényel.
(Forrás: cancer.org)