Testmozgással megelőzhető a migrén
A rendszeres testmozgás éppen olyan hatásos lehet a migrénnel szemben, mint egy relaxációs terápia, vagy éppen a mindennapi gyógyszeres kezelés, állítják egy új svéd tanulmány. A Göteborgi Egyetem kutatói megállapították, hogy a három kezelési módszer, a relaxációs terápia, a gyógyszeres kezelés és a rendszeres testmozgás körülbelül egyforma mértékben bizonyult hatásosnak a migrén megelőzésében, ugyanis mindhárom esetben az erős fejfájásrohamok gyakorisága nagyjából háromnegyedével csökkent.
Dr. Emma Varkey, a kutatás vezetője összesen 91 migrénes nőt vizsgált meg egy svédországi fejfájás klinikán. A vizsgált személyek 18 és 65 év közöttiek voltak, és átlagosan havonta 2-8 fejfájási rohamuk volt. A véletlenszerűen kiválasztott tesztalanyok a háromféle kezelés valamelyikében részesültek: heti háromszori 40 perces szobabiciklizés, relaxációs terápia, illetve napi rendszerességgel topimarát, a migrénes rohamokat gátló gyógyszer szedése.
Korábbi tanulmányok már bebizonyították, hogy a relaxációs terápia és gyógyszeres kezelés egyaránt hatásosak a migrén megelőzésében, de a mostani kutatás eredményeiből az is kiderült, hogy a rendszeresen végzett testmozgás ugyanolyan hatásos lehet a migrénnel szemben.
A relaxációs terápiában részesülő és a testmozgást végző csoport tagjai egyáltalán semmiféle mellékhatásról nem számoltak be, miközben a topimaráttal kezelt páciensek közül nyolcan, tehát a gyógyszeresen kezelt csoport mintegy egyharmada mellékhatásokra panaszkodott. A gyógyszeres kezelés következtében fellépő mellékhatások jellemzően a fásultság, szédülés, és depressziós hangulat voltak, mondta Dr. Varkey.