Nehézláb-szindróma
A lábunk súlyos, mint az ólom, dagad, bizsereg, viszket és fáj – valószínűleg mindannyian ismerjük ezt az érzést, amikor fáradt és nehéz a lábunk. Ezek a tünetek utalhatnak egyrészt erősen megterhelt, de egészséges lábakra, másrészt lehet az ok betegség, pl. a vénás keringés elégtelenségének jele. Kerüljük a hosszan tartó állást és ülést. A fájó lábat lehetőleg helyezzük magasra, a fájdalmak enyhítésében váltózuhany is segít.
Különösen veszélyeztetettek a túlsúlyosak, akik túl keveset isznak és túl keveset mozognak. Rajtuk kívül hasonló tüneteket érezhetnek azok, akiknek kocogás után vagy terhesség alatt jelentkeznek a „nehéz láb” jelei. Mi segít? A különböző okok miatt a kezelések is különbözőek, többnyire segíthet a lábak felpolcolása, valamint a hideg-meleg fürdő.
Gyakori ok a vénaelégtelenség
Aki a „nehéz lábaktól” szenved, csak ritkán gondol arra, hogy az ok vénabetegség is lehet. (Németországban több millió ember küzd kisebb-nagyobb vénaproblémával.) Ha nem teszünk valamit időben, ez súlyos következményekkel járhat, a visszértágulatoktól a fekélyen át a trombózisig terjedhet a skála.
A gyenge vénákra utaló tünetek közé tartozik a bokadagadás, valamint viszketés és bizsergő érzés. Szúró fájdalom is lehet a vénagyengeség jele. Akinek sok ún. seprőere, látható visszere van, feltétlenül figyeljem oda!
A vénák gyengeségének sok oka van, az örökletes tényezők éppen úgy szerepet játszanak, mint a kevés mozgás, vagy az egészségtelen életmód. Ilyenkor az erek kitágultak, amitől azután megakadályozza a vér visszaáramlását a lábakba. Ha a „szelepek” nem jól záródnak, a vér visszaáramlik, ez pedig a vénák további tágulatát okozhatja. Idővel a megnövekedett vénás vérnyomásos szakaszokból folyadék szivároghat ki, ami ödémát okozhat – amit, ha nem kezelnek, súlyos szövődményeket okoz.
Teendő
Ha a „nehéz lábak” oka vénabetegségre vezethető vissza, kerülje a hosszan tartó állást és ülést. Fájó lábát lehetőleg helyezze magasra, amilyen gyakran csak lehet. Váltózuhany is segít a fájdalmak enyhítésében.
A visszereket speciális vénatornával lehet erősíteni. A gimnasztika segítségével a vérerek rugalmasak maradnak és a szelepek ismét jól zárnak. Ennek másik előnye, hogy a vér visszaáramlása a szívbe könnyebbé válik. Mivel a vénagimnasztika során az izmok a comb és a vádli alatt nyomják a vénákat, azok összenyomódnak, és elősegítik a vér szív felé való áramlását.
Ha különösen sok seprűere van, forduljon orvoshoz, ő kompressziós harisnyát írhat fel. Ez támogatja a vénafunkciókat azáltal, hogy külsőleg gyakorol nyomást a vénákra.
Nehéz lábak kocogás után
Sport után a legtöbb ember tapasztalta már, hogy „nehéz” a lába. Akinél viszont ez rendszeres, feltétlenül figyeljen oda. Ha kizárható a szervi ok, betegség, nagyító alá kell venni az edzésprogramot.
A leggyakoribb ok sportolás után a kemény tréning, vagy a rövid pihenőidő. A kocogás utáni nehézláb-érzés az izomzat elfáradására utal. Jelzi a szervezetnek, hogy kerülni kell a nagy terhelést. Aki elegendő regenerációs szakasz ellenére is problémákkal küzd, készíttessen vérképet, az ásványi anyagok hiánya (vas, magnézium, kalcium) is okozhat nehéz lábakat. Ha erről van szó, sportolás után megfelelő módon fel kell tölteni az ásványisó-raktárakat.
Nehéz lábak nyáron
Nyáron különösen sok nő panaszkodik a nehéz lábak miatt. Ennek oka a magas hőmérséklet, amely kitágítja a vénákat. Az értágulattal a bőr vérellátása megnő, és megnövekszik a hőcserélő felület. Ezáltal a test több hőt képes leadni. Ennek a szabályozásnak azonban van egy hátránya: előfordulhat, hogy a vénák kitágulása következtében a véna-szelepek már nem jól zárnak, és a vér egyes helyeken felgyülemlik, emiatt érezzük nehéznek a lábunkat. Emellett a nyári meleg miatt a test éppen a magas hőmérséklet miatt sok folyadékot veszít, a vér viszkózussá, sűrűbbé válik, és a véráramlat lassúbbodik. Ez is előidézheti a vér pangását a lábakban. A megoldás: nyáron különösen sokat kell inni, így a vér folyékonyabb lesz. Pihenjünk árnyékban, a lábakat kissé magasabbra helyezzük.
Nehéz lábak utazáskor
A vénagyengeségben szenvedők hosszú utazáskor (autó, repülőgép) ügyeljenek néhány szabály betartására. Mivel a hosszú ülés alatt sok vér gyűlik fel a lábakban, fokozott a trombózis veszélye. Feltétlenül tartsák be az alábbiakat:
- Fogyasszon elegendő folyadékot.
- Ülés közben érintse meg többször a bokáját, és ne tegye egymásra a lábait.
- Iktasson be minden órában egy kis szünetet, járkáljon egy keveset. Ezt megteheti repülőgépen és vonaton is.
- Viseljen gumírozott harisnyát/zoknit
Nehéz lábak terhesség alatt
Terhesség alatt különösen sok nő panaszkodik a nehézláb-tünetek miatt. Ez a megváltozott hormonháztartásra vezethető vissza, amely gondoskodik arról, hogy az érrendszer a szokásosnál jobban táguljon. Mintegy 20 százalékkal több vér áramlik át az ereken, ilyenkor a vénás szelepek rosszabbul záródnak, és vérpangás keletkezhet az vénákban. A növekvő testsúly következtében a vénák is nagyobb terhelésnek vannak kitéve, fájdalmas visszértágulatok keletkezhetnek.
Teendő
Gyakrabban helyezze magasabbra lábait, ez éjjelre is javasolt. Napközben kerülni kell a hosszas állást és ülést. Aki ezt mégsem kerülheti el, ügyeljen arra, hogy időről időre megmozgassa lábait. A terhesség alatti mozgás is segít a nehéz lábak ellen: különösen ajánlható a kerékpározás, úszás, terhességi gimnasztika és sok séta. Ajánlatos kompressziós harisnyát viselni terhesség alatt.
12 tipp a nehézláb-tünetek ellen
Az alábbi hétköznapi tanácsok segítségével a nehézláb-tünetek egyszerűen kezelhetők.
- Kerülje a hosszas ülést vagy állást. Ha ez nem megoldható, járkáljon közbe-közbe, és ne fektesse egyik lábát a másikra.
- Tegye gyakrabban magasra lábait, pl. munka közben, olvasáskor, tévénézéskor vagy alváskor.
- Masszázs is segíthet: a lábat mindig alulról felfelé masszírozzuk, hogy segítsük a vér visszaáramlását a szív felé.
- Viseljen gumírozott harisnyát.
- Kerülje a szoros öltözéket. Különösen zokni viselésekor kell ügyelni arra, hogy a gumírozott rész ne vágjon be a bőrbe.
- A túlsúlyosak próbáljanak fogyni.
- Hordjon lapos cipőt.
- Kerülje – ha teheti – a nyári hőséget.
- Igyon sokat, hiszen a folyadék javítja a vérkeringést.
- Járkáljon gyakrabban mezítláb.
A rendszeres mozgás edzi a vénákat és megelőzi a nehéz lábakat. Elsősegély lehet duzzadt lábak esetén jégkocka-, hideg vizes, almaecetes borogatás. Ha a fentiek ellenére sem múlik el a duzzanat, fájdalom, feltétlenül forduljon orvoshoz, természetgyógyászhoz.
(Németből fordította: Koncz László)