Fájdalomcsillapítók helyett vízivással a fejfájás ellen
Holland kutatók szerint a rendszeres vízfogyasztás segíthet enyhíteni a fejfájást és a migrént, ezzel is csökkentve a napi gyógyszeradagot. A Maastricht Egyetem tudósai szerint már napi hét pohár víz is elegendő ahhoz, hogy az állandó fejfájással küzdő páciensek életminősége javuljon és tüneteik enyhüljenek. A kutatás vezetője, Dr. Mark Spigt és kollegái több mint 100 fejfájásos beteget kértek fel a vizsgálatban való részvételre.
A páciensek mind különböző tippeket kaptak a fájdalmuk enyhítésére, többeknek az alvásminőség javítását, a koffein elhagyását és a stresszmentes életet javasolták a szakértők, emellett azonban a résztvevők felét megkérték, hogy napi folyadékfogyasztásukat toldják meg további másfél liter vízzel.
Három hónappal később a résztvevőket megkérték, töltsék ki a Migrén-Specifikus Életminőség tesztet, ami egy, a krónikus fejfájással élők állapotát mérő kérdőív. A Family Practice című orvosi szaklapban nyilvánosságra hozott eredmények szerint a több vizet fogyasztó fejfájósok sokkal jobb eredményeket értek el a teszten, mint azok, akik csak tanácsadást kaptak.
„Úgy tűnik, a krónikus fejfájással küzdők javíthatnak életminőségükön a napi vízfogyasztás növelésével, így mindenképp érdemes kipróbálni az ivókúrát, még azoknak is, akik amúgy nem hisznek benne” – írják a kutatók.
Dr. Fayyaz Ahmed, a brit Migraine Trust munkatársa szerint a vízfogyasztás növelésének fájdalomcsillapító hatása csak placebo. „Persze a megfelelő hidratáció rendkívül fontos és valóban lehetséges, hogy ez javítja egyesek általános kedélyállapotát.”