Növelheti a szívroham és az agyérgörcs kockázatát az álmatlanság
Tajvani kutatók azt állítják, hogy az álmatlanságban szenvedő emberekre a jó alvókhoz képest a szívroham és az agyérgörcs kétszer magasabb kockázata leselkedhet. Régóta tudjuk, hogy az alvás és az egészség összefügg egymással. Számos kutatás kimutatta, hogy az alvászavarok olyan testi és lelki rendellenességek kialakulásához járulhatnak hozzá illetve okozhatnak, mint például az elhízás, a depresszió, a magas vérnyomás, vagy akár memóriazavarok.
Fordítva is igaz lehet, vagyis maguk az egészségügyi panaszok (fájdalom, gyomorégés, nyugtalan láb szindróma vagy szorongás) is okozhat álmatlanságot.
A Tajpeji Veterán Kórház kutatói Dr. Chien-Yi Hsu vezetésével 2 millió főt számláló országos adatbázist elemeztek. A depresszióban, szorongásban, alvási apnoéban, epilepsziában és kábítószer-függőségben szenvedők kizárását követően körülbelül 11 ezer 45 éven felüli személyt azonosítottak, akik álmatlanságban szenvedtek, és több mint 32 ezret, akit nem érintett a rendellenesség. Körülbelül négyéves utánkövetés után a kutatók kimutatták, hogy az álmatlanságban szenvedők 1,6 százalékát sújtotta szívroham, míg a jól alvók körében ez az arány csak 0,76 százalék volt. Hasonlóan, az álmatlanságban szenvedők 11,2 százaléka esett át agyérgörcsön, míg a jól alvók közül csak 6,5 százalékot sújtott stroke.
Az Amerikai Szív Társaság Los Angeles-i konferenciáján bemutatott tanulmány szerzői eredményeik összefoglalásaként kijelentették, hogy az álmatlanság összefüggésben áll az olyan jövőbeni szív-érrendszeri eseményekkel, mint a szívroham és az agyérgörcs.
Dr. Aparajitha Verma, a houstoni metodista kórház szakértője azonban aggályosnak tartja, hogy a kutatók nem tettek különbséget az álmatlanság típusai között. Nem választották külön, hogy a résztvevők nem alszanak elég hosszú ideig, vagy alvásuk fragmentált, esetleg nehezen alszanak el. „Ha mindenkit egy kalap alá veszünk az álmatlanságon belül, nem veszik figyelembe például azt sem, hányan szenvednek alvási apnoéban, ami szintén szoros összefüggésben áll a szívkoszorúér betegség megnövekedett kockázatával” – magyarázta Verma. Bár a kutatók nem tudják pontosan, hogyan befolyásolja ennyire az alváshiány a szív-érrendszeri betegségeket, a többség úgy véli, hogy a kevés alvás meggyengítheti az immunrendszert, ami egyfajta folyamatosan romló gyulladásos láncreakciót válthat ki.
A kutató éppen ezért azt tanácsolja mindenkinek, hogy az alvás az első helyen álljon a fontossági sorrendben.