Nézzük a nyelvünket!

Nyelvünk elengedhetetlen a beszédhez, az ízleléshez és a nyeléshez.Ám a nyelvünkön azonnal felismerhető, hogy testünk egészséges-e, vagy nem. Ha a nyelv lepedékes, ég és fáj vagy duzzadt, az fontos jelzés lehet testi megbetegedésekre. Milyen is az egészséges nyelvnek, mi rejlik a fehér, sárga, vagy barna lepedék mögött, és mit tehet, ha duzzadt vagy fáj a nyelve.

A nyelv funkciói

A nyelvnek több fontos funkciója van. Először is fontos az evésnél, gondoskodik ugyanis arról, hogy a táplálék mozogjon a szájban, így aprózódik fel és keveredik a nyállal. Nyeléskor a nyelv gondoskodik arról, hogy a felaprított táplálék a nyelőcsőbe jusson.

A nyelvnek azonban nemcsak a táplálék feldolgozásában, hanem az ízlelésben is jelentősége van: Összesen öt ízt különböztetünk meg: édes, savanyú, keserű, sós, umami. (A keleti konyhákban az umami alapvető fontosságú, nyugaton leginkább „erőteljesen kellemes ízként”, „kínai ízként” vagy „húsízként” jellemzik.) Ma már tudjuk, hogy nincsenek állandó ízhatárok, a különböző ízek nyelvünk más és más területein jelennek meg:

  • édes a nyelv hegyén
  • savanyú és sós a nyelv szélein
  • keserű a nyelv hátsó részén
  • umami a nyelv közepén.

Az ízlelés és nyelés mellett a nyelv a beszédhez is nélkülözhetetlen. Így pl. a Parkinson-kóros betegeknél, akinél a nyelv mozgékonysága idővel hanyatlik, a beszéd is egyre érthetetlenebbé válik.

Nyelv és egészség

Nyelvünk visszatükrözi egészségi állapotunkat: ha betegek vagyunk, az gyakran felismerhető nyelvünkön is. Ezért fontos, hogy nyelvünket rendszeresen ellenőrizzük – legjobb ezt egy tükör előtt, nappali fénynél megtenni.

Legjobb, ha közvetlenül felkelés után, de még fogmosás előtt ellenőrizzük a nyelvünket. Nézzük meg, hogy látható-e a nyelv színében és formájában változás.

Ha lepedékes

Egészséges állapotban nyelvünk halványpiros, sima és nedves. Vékony fehéres bevonata van, amely baktériumokból, ételmaradékokból és elhalt sejtekből áll. Evés közben, vagy gondos szájhigiénia révén azonban ez ledörzsölődik.

Ha a nyelv erősen bevonatos, ez többnyire testi megbetegedésre utal. A lepedék színe szerint különböző megbetegedések jöhetnek szóba:

fehér lepedék: ez gyakran gyomor-bélproblémákra utal. Ha a fehér bevonat csak a középső nyelvcsatorna jobb és bal oldalán jelentkezik, az utalhat hasnyálmirigy-zavarra is.

  • sárgás lepedék: feltehetően gombafertőzés az oka. Gyakran társul „szőrérzékeléssel”, amikor úgy érezzük, hogy valami szőr- vagy hajszerű van a szánkban. Az erősebb sárgás árnyalat az epe vagy a máj zavarára utalhat.
  • vörös bevonat (málnanyelv): ez gyakran fertőző betegség során (pl. skarlát) lép fel. Tipikusan kis duzzanatok is jelentkeznek a nyelven. Ha további tüneteket is tapasztalunk, mint pl. fejfájás, hasfájás, vagy bordatájéki fájdalom, ez utalhat a gyomor-bél traktus megbetegedésére, de lehet tünete a máj, vagy a szív betegségének is. Ha ég is a nyelvünk, az nyelvgyulladás jele lehet. Emellett a vörös nyelv B12-vitaminhiányt is jelenthet.
  • barna lepedék: ez többnyire a belek zavarai miatt keletkezik. Ha a nyelv ráadásul még duzzadt is, az okok között meghúzódhat veseelégtelenség is. A barnás bevonatot okozhatják bizonyos élelmiszerek és élvezeti szerek mérgei is.
  • szürke lepedék: ha a nyelv szürkés bevonatúvá válik, annak az oka lehet vashiány, illetve annak következtében fellépő vérszegénység.
  • fekete lepedék: ezt szőrös nyelvnek is nevezik, mert a papillák úgy néznek ki, mintha apró szőrszálakkal lennének bevonva. Ez a fajta lepedék felléphet antibiotikumos kezelés következtében is, de utalhat az immunrendszer gyengülése miatt fellépő komoly betegségre is.

Égő nyelv

A németek két-három százaléka visszatérően szenved égő érzéstől a nyelven. Különösen érintettek a változó korban lévő nők. Az égés általában a nyelv két oldalán és a hegyén érzékelhető. Gyakran társul szájszárazsággal, ízlelészavarral. Az égő érzésnek sok oka lehet, amelyek közé tartoznak elsősorban a szájüreg vagy a fogak betegségei, rendellenességei – például fogszuvasodást, szájnyálkahártya- vagy fogíny-gyulladás és rosszul illeszkedő fogprotézis. Gyakran okozza élelmiszer-allergia, vagy penészgomba-fertőzés. Előfordulhat, hogy az égő érzést belső szervi megbetegedés, vagy az idegrendszer megbetegedése okozza. Ide tartozik a cukorbetegség, pajzsmirigy-betegségek, emésztőrendszer betegségei, sclerosis multiplex. Lehet a nyelvégés oka vas- vagy B12-hiány, de okozója lehet pszichés ok is.

Gyulladt nyelv

Ha a nyelv gyulladt, rendszerint egyéb tünetek is jelentkeznek: a nyelv duzzadt, élénkpiros, fájdalmas és gyakran apró hólyagokkal fedett. Az okok hasonlóak a nyelv égető érzéséhez, többnyire helyi irritációk okozzák. Kiválthatja azonban vas-és vitaminhiány, cukor- vagy májbetegség. A panaszok enyhítésére célszerű kamillateával gargarizálni.

A nyelv jóindulatú gyulladásos felületi elváltozásait nevezik térkép-nyelvnek. A nyelv felületén ugyanis térképhez hasonló elváltozások látszanak: vörös foltok keletkeznek, melyeket fehér gallér vesz körül. A térkép-nyelv részben további tünetek nélkül jelentkezik, gyakran azonban égő fájdalommal együtt. Gyakran jelentkeznek mély hornyokkal teli redők a nyelven.

Duzzadt nyelv

Ha a nyelv hirtelen erősen megduzzad, gyors cselekvésre van szükség. Ilyenkor ugyanis gyakran allergiás reakcióról van szó, mely életveszélyes is lehet. Ilyen esetben azonnal orvoshoz kell fordulni.

Ha a nyelv csak a szélein duzzadt és fognyomok keletkeznek rajta, ez utalhat a máj, vagy a pajzsmirigy megbetegedésére. Okozhatja azonban a gyomor-béltraktus betegsége is. Ezekben az esetekben is ajánlatos orvoshoz fordulni.

Hólyagocskák és pattanások a nyelven

Ha kis hólyagocskák keletkeznek a nyelven, azt többnyire afta okozza, ugyanúgy, mint a nyálkahártya gyulladását is, mely többnyire néhány nap múlva magától elmúlik. Az aftának tejszerű színe van és vörös szél szegélyezi. A fájó tünetek enyhítésére fertőtlenítő hatású szerek, gyógynövények alkalmasak.

A kis hólyagocskák és pattanások utalhatnak gyomor- és bélproblémára, valamint allergiára is. Ha a panaszok hosszabb ideig fennállnak, célszerű orvoshoz fordulni.

A nyelv tisztítása

Ha nyelve hajlamos lepedékképződésre, tisztítsa rendszeresen. Természetes módon tisztítsa meg nyelvét az ételmaradékoktól és elhalt sejtektől: használhat különösen puha fogkefét, vagy különleges nyelvkaparót, sőt kapható olyan fogkefe, amelyen nyelvtisztító göböcskék, rücskök vannak. Ügyeljen arra, hogy a tisztítás hátulról előre történjék, és ne sértse fel a nyelvet.

(Németből fordította: Koncz László)