B5-vitamin – a mindenes
A B5-vitamin (pantoténsav) a B-vitaminok családjába tartozik. Fő alkotóeleme a koenzim A (CoA), amely a szervezet számos lényeges metabolikus folyamatában vesz részt. A B5-vitamin neve, a pantoténsav görög szóból származik, jelentése: mindenhol. A pantoténsav minden állati és növényi eredetű élelmiszerben megtalálható, és mindenütt szükség van rá az emberi szervezetben.
Miért fontos a B5-vitamin?
A B5-vitamin az A-koenzim egyik összetevője és részt vesz a zsírok, szénhidrátok és fehérjék lebontásában, és ezzel a táplálékból származó energia felszabadításában. Emellett fontos szerepet játszik a koleszterin szintézisében, amely aztán a szteroid hormonok képzéséhez szükséges. Ilyenek a nemi hormonok, az antistressz hormonok és a D-vitamin. Ezen kívül a B5-vitamin hozzájárul a különböző neurotranszmitterek és a hemoglobin termeléséhez, így közvetve az ingerület agyba történő továbbítását, valamint az oxigénszállítást teszi lehetővé a vérben.
B5-vitamin az élelmiszerekben
A felnőtt ember napi szükséglete ebből a vitaminból 5-6 mg. Különösen gazdagok B5-vitaminban az állati belsőségek és a teljes kiőrlésű gabonatermékek. Emellett a méz, avokádó, tojás és a diófélék is fontos B5-vitamin szállítók. A napi szükségletet fedezik pl. az alábbi élelmiszerek:
- 100 g borjú- vagy marhamáj
- 500 g csirke
- négy tyúktojás
- 550 g zabpehely
- 400 g lencse (száraz súly)
- 3 avokádó
- 500 g brokkoli
Az elkészítésnél tudni kell, hogy a B5-vitamin vízben oldódó és hőre érzékeny. Így főzéskor a veszteség akár 30% is lehet.
B5-vitaminhiány
A B5-vitaminhiány igen ritka. Ha egyáltalán előfordul, akkor más B-vitaminok hiányával együtt jelentkezhet. Vannak azonban nagy kockázatnak kitett csoportok, mint például az alkoholisták, cukorbetegek, dialízisre szoruló betegek és a bélbetegek, akiknél nagyobb az alultápláltság veszélye.
A vitaminhiány gyakran jelentkezik olyan tünetekkel, mint a fejfájás, fáradtság, alvászavar, emésztési zavarok, zsibbadás és bizsergő érzés a kézen és a lábon. Az úgynevezett „égő láb szindróma” lehet a következménye több hónapon át tartó B5-vitaminhiánynak. A panaszok a kezek és lábak kezdeti zsibbadásától az égető, szúró érzésig terjedhetnek. Ez a szindróma a II. világháború alatt vált ismertté Burmában és Japánban a hadifoglyoknál. B5-vitamin adagolásával a szindróma gyógyítható volt.
Az adagolásnak nem ismert felső határa, mivel semmiféle toxikus hatás nem jelentkezik, és mellékhatások sem figyelhetők meg. Napi 10 grammot meghaladó mennyiség okozhat emésztési zavarokat, esetleg hasmenést.
Akné kezelése B-vitaminnal
A B5-vitamin terápiás célokra is használható. Különösen akné kezelésére, valamint a sebgyógyulás támogatására használják. A bőrvitaminok királyána’ is nevezik. A B5-vitamin lefojtja a bőr faggyútermelését, miközben bizonyos hormonokat és zsírsavakat közvetve szabályoz. Következésképp csökken a pattanások és mitesszerek képződése, a pórusok pedig finomabbá válnak. Célszerű e kezelésmódnál szisztematikusan növelni a dózist.
A sebgyógyulás segítése
Számos tanulmány kimutatta, hogy a B5-vitamin javítja a bőr regenerációs képességét, és így hatékonyan segíti a sebgyógyulást. Elősegíti a sejtszaporodást, ezáltal új bőrfelület létrejöttét. Így például segít a horzsolások és az égési sérülések gyógyulásában, javítja a sebgyógyulást a diabéteszes gyulladásoknál, mint pl. a fekélyeknél, nedvező sebeknél. Sok seb- és gyógykenőcs panthenol vagy dexpantenol hatóanyagot tartalamz, melyet a szervezet B5-vitaminná alakít át.
Mire képes még a B5-vitamin?
Pozitív súlyszabályozó szerepe van. Fokozott adagban elősegíti az A-koenzim képződését, amely fokozza a zsíranyagcserét. Így diétás étrend keretében is használható.
Vitatott a hatása a hajsamponokban. Állítólag – ígéri a kozmetikai ipar – hosszan tartó nedvességet és ragyogást ad a hajnak és véd a hajkárosodásoktól. A kritikusok azonban rámutatnak, hogy ez a hatás még nem egyértelműen bizonyított.
(Németből fordította: Koncz László)