A cseresznye – kis, kerek egészség

Míg áprilisban és májusban a virágzó cseresznyefák látványukkal varázsolnak el, júliusban és augusztusban mindenütt megvehető az érett, szaftos vitaminbomba. Itt van a cseresznyeérés ideje, és bár ez a szélsőséges időjárás nemigen kedvez az érésnek, most van a szezonja, együnk belőle minél többet! Mindegy, hogy lekvár, kompót, lé, pálinka, süteménybetét, gofrifeltét, vagy egyszerűen, nyersen fogyasztva – a cseresznye nemcsak remek ízű, hanem egészséges, zsírszegény és vitaminnal teli.

Kalória, tápanyagok

Kalória szinte nincs a cseresznyében: 100 gramm meggy kalóriatartalma pl. 22 kcal, a cseresznyéé 52 kcal. A cseresznyének nincs utóérése, ezért éretten szedik, és célszerű hamar elfogyasztani. Két-három napig tartható hűtőszekrényben, utána megbarnul és élvezhetetlenné válik. Evés előtt óvatosan mossuk meg egy edényben, mivel vékony héja erős vízsugár alatt hamar felszakad. A cseresznye héja alatt sok egészséges anyag rejtőzik. Különösen az alábbiak értékesek:

  • B-vitamin
  • C-vitamin
  • folsav
  • vas
  • kálium
  • kalcium
  • magnézium

A fentieken kívül, mint minden gyümölcsben, másodlagos növényi anyagok is találhatók a cseresznyében, melyek az immunrendszert erősítik. Aki akar, nyugodtan ihat vizet a cseresznyefogyasztás után. Legfeljebb annak fáj a hasa, aki túl sok cseresznyét evett, ugyanis mint minden gyümölcs, ez is puffadást okozhat nagy mennyiségben.

Mint minden csonthéjas gyümölcsnek, a cseresznyének is kemény, rózsaszínű magja van, amit egyszerűen ki kell köpni, vagy el kell távolítani. Vannak alaptalan előítéletek, miszerint a magot nem szabad lenyelni, mivel az a bél egyik kiöblösödésében megmaradhat. Ez nem más, mint dajkamese. Ugyanígy hamis a figyelmeztetés is, hogy a mag kettéharapásával életveszélyes kéksav (hidrogén-cianid) szabadul fel. Van ugyan a cseresznyemagban kéksav, de olyan kis mennyiségben, amelynek semmi befolyása nincs szervezetünkre. A cseresznyemag szétharapása csak a fogunkra nézve veszélyes…

Tartósítás, recept

Aki a friss cseresznyét nem akarja egyszerre megenni, lefagyaszthatja (maggal, vagy mag nélkül), befőzheti, kandírozhatja, vagy lekvárt főzhet belőle. Főzéskor célszerű besűríteni.

Tegyük a kimagozott cseresznyét egy edénybe, de 3-4 evőkanál lét tartsunk vissza. Adjunk hozzá ízlés szerint cukrot, és főzzük fel. A félretett 3-4 evőkanál lét keverjünk el háztartási keményítővel, folyamatos kevergetés közben adjuk a cseresznyéhez és hagyjuk főni. A kész masszát kihűlés után önthetjük ostyára, vagy adhatjuk fagylalthoz, süteményhez. Kevés cukor nem árt neki, és már tálalható is.

Cseresznyetorta

20 dkg vajat, 17,5 dkg cukrot, 1 csomag vaníliás cukrot és 3 tojást kavarjunk habosra. Ezután adjunk hozzá 20 dkg lisztet, 2 teáskanál sütőport és 2 evőkanál tejet. Töltsük a tésztát tortaformába, és fedjük be a tetejét cseresznyével. Süssük 180 fokon 50 percig, majd szórjunk a tetejére kevés cukrot és madulapelyhet, és süssük további 10 percig. Kivétel után hagyjuk hűlni, mielőtt felszeleteljük. Fogyaszthatjuk tejszínhabbal.

(Németből fordította: Koncz László)