Már nem jelent halálos ítéletet a HIV-fertőzöttség

A kutatók kimutatták, hogy egy húsz éves HIV-pozitív felnőtt, aki retrovírus ellenes terápiában részesül, előreláthatóan hetvennél is több évig elélhet. Ez a várható élettartam megközelíti az általános amerikai népességét. A korábban intravénás kábítószereket használó, illetve a nem fehér betegekben azonban alacsonyabb a várható élettartam.

A North American AIDS Cohort Collaboration on Research and Design kutatóintézet és a British Columbia Centre for Excellence in HIV/AIDS központ kutatói közel 23 ezer huszonéves beteget vizsgáltak, akik retrovírus ellenes kezelésben részesültek. Ez a terápia legalább három retrovírus elleni gyógyszer kombinációjából áll, amelyek a lehető leghatékonyabban nyomják el a HIV vírust, és lassítják le a betegség előrehaladását. A 2000 és 2007 közötti várható élettartam változást a HIV-pozitív betegekben kiválasztott szociodemográfiai és klinikai jellemzők alapján értékelték ki.

PLOS ONE szakfolyóiratban közzétett tanulmányból az derült ki, hogy 20 éves korban a várható élettartam 36,1 év volt 2000-2002-ben, majd ez a szám 51,4 évre ugrott 2006-2007-re. A férfiak és a nők a 2006-2007-es időszakot leszámítva hasonló várható élettartamra számíthattak.

A sugárbomba, ami kisöpri a HIV vírust a betegek szervezetéből

Az orvosok évek óta retrovírus elleni gyógyszerekkel kezelik a HIV-pozitív betegeket, melyek hatása időnként vegyes. A New York-i Albert Einstein Orvosi Egyetem kutatói azonban Dr. Ekaterina Dadachova vezetésével azzal kísérleteznek, hogy magas sugárdózissal hatékonyabbá tehető-e a kezelés. Eredményeik eddig biztatók. A kutatók a múlt héten arról számoltak be, hogy azokban a betegekben, akiket a retrovírus ellenes terápia és a sugárkezelés kombinációjával kezeltek, még hatékonyabbnak bizonyult a kezelés, és a HIV vírus szintje kimutathatatlanná vált a szervezetükben.