Hogyan enyhítsük a köhögést?
Ha félrenyelünk és a morzsa rossz útra téved, a köhögés a szervezet fontos védekező mechanizmusa. Mostanában, ebben a ködös, nyálkás időben azonban számtalan baktérium támad, nagyon sok a felső légúti megbetegedés, és a leggyakoribb tünet a köhögés. Hogyan segítsünk szervezetünknek megszabadulni ettől a kínzó tünettől? Próbáljunk ki gyógynövényeket, pakolást!
A köhögés okai
A köhögés nem betegség, hanem tünet, különböző megbetegedések jele lehet. Ha a köhögés több, mint 8 héten át tart, krónikus köhögésről beszélünk. Ha köhögünk, összehúzódik a rekeszizmunk, és a tüdőben lévő levegő robbanásszerűen kilökődik – a levegővel együtt a légutakba került apró idegen testek, por, kórokozók, vagy nyálka is kilökődik. Néhány betegség, melyeknél köhögés lép fel:
- hörghurut (Bronchitis)
- megfázás
- allergia, asztma
- orrmelléküreg-gyulladás
Így tehetünk ellene
Kerüljön mindent, ami a légutak nyálkahártyája számára további stresszt jelent: ne dohányozzon, illetve kerülje a dohányfüstös helyiségeket. Igyon sokat, legjobb naponta 3 litert, ezáltal a hörgők nyálkahártyája nedvesebb lesz. A túlfűtött és száraz levegőjű helyiség méreg a hörgők számára – legjobb, ha párologtató készüléket használ, alternatívaként felakaszthat nedves törölközőket is.
A gyógyfüvek kívülről és belülről is hatásosak
A gyógyteákkal két legyet üthetünk egy csapásra: ezek gondoskodnak az elegendő folyadék-utánpótlásról, és kihasználják a gyógynövények gyógyító erejét. A köhögést enyhíti a mályvavirág- vagy levélből készült, vagy útifűből főzött gyógytea. A nyálka feloldására készítsen főzetet eukaliptuszlevelekből, bodzából és kakukkfűből. A méz nemcsak édesíti a teát, hanem a hörgőkben lévő nyálkát is fellazítja. A csalánból, édesgyökérből, gyömbérből, édesköményből, vagy ánizsból készült tea szintén köhögéscsillapító hatású. Az eukaliptusz olajat külsőleg, bedörzsölésre is használhatja. Vehetünk forró fürdőt is, néhány csepp olaj felhasználásával. Az eukaliptuszos fürdő gyermekek számára nem ajánlott, mert légszomjat okozhat.
A priznic is segít
A nyak és a mellkas „becsomagolása” már nagyanyáink korában is enyhítette a köhögést. Az akut köhögés ellen próbálkozhat torokra tekert kendőben meleg burgonyapürével vagy apróra vágott, felmelegített hagymával.
Mikor forduljunk orvoshoz?
A köhögés kezeléséhez fontos ismerni a (legtöbbször ártalmatlan) okot, és az alapbetegséget kell gyógyítani. Rendes körülmények között a panaszok hamar elmúlnak, ha aktívan támogatja szervezetét a gyógyulásban. A következő esetekben feltétlenül menjen orvoshoz:
- ha nem tudja, miért köhög
- ha több mint két hétig köhög
- ha zöldes, vagy sárgás váladékot, vagy vért köhög fel
- ha a köhögés mellett magas láza is van
- ha légzészavarai vannak
Legjobb megelőzni
Sok megfázás elkerülhető, ha immunrendszere erős és néhány egyszerű szabályt követ:
- Ügyeljen a kiegyensúlyozott táplálkozásra és aludjon eleget.
- Igyon naponta 2-3 liter vizet.
- Lehetőleg ne dohányozzon.
- Erősítse szervezetét hideg-meleg zuhanyozással és szaunával.
- Mosson gyakran kezet, ha beteg személlyel tart kapcsolatot.
(Németből fordította: Koncz László)