Merevedési zavarok
A potenciaprobléma sok hálószoba állandó kísérője. Minden tizedik férfi tapasztalt már merevedési zavar miatt bekövetkezett nem befejezett szexuális aktust, mert pénisze nem elegendően merev, vagy mert az erekciója csak rövid ideig tartó volt. Mindez tabutémának számít az egész világon. A merevedési zavart azonban komolyan kell venni, mivel jele lehet komoly testi megbetegedésnek is.
A merevedési zavar, vagy köznyelven az impotencia gyakori, és gyakorisága a korral növekszik. A 20-30 évesek között kereken 2 százalék, 60 éves kortól a férfiak 25-50 százaléka érintett. Ezek becsült adatok, mivel nem minden férfi keresi fel az orvost erekciós zavarral. Tény azonban, hogy a merevedési zavar a leggyakoribb szexuális zavar, amely miatt szakmai tanácsadásra van szükség. Az okok sokrétűek. Lehetnek lelki, vagy testi okai, gyakran több tényező együttes meglétének hatása. A kezeléshez különböző lehetőségek állnak rendelkezésre – az erekciót erősítő tablettáktól kezdve, mechanikai segédeszközökön át az operatív beavatkozásig. Az okoktól függően szexuálpszichológiai tanácsadásokra is sor kerülhet. A merevedési zavart komolyan kell venni, mivel jele lehet komoly testi megbetegedésnek is.
A merevedési zavar okai
Az esetek jó kétharmada testi okokra vezethető vissza. Ennek ellenére a psziché majdnem mindig fontos szerepet játszik, még akkor is, ha nem ez az elsődleges kiváltó ok, mert elindíthat egy ördögi kört, amelyben a kudarcától való félelem erősíti az impotenciát, mielőtt még az bekövetkezne.
Az első helyen állnak a keringési rendellenességek, a szív-érrendszeri betegségek, mint pl. a magas vérnyomás, érelmeszesedés. Ezt követi a cukorbetegség, amely szintén a merevedési zavart erősíti. További kiváltó tényező lehet a zsíranyagcsere-zavar, a dohányzás, az elhízás és a testmozgás hiánya. További testi okok lehetnek a lezajlott operációk, mindenekelőtt prosztatarák- és hólyagrákműtétek, krónikus veseelégtelenség, gerincbetegségek, hormonzavarok (mindenekelőtt tesztoszteronhiány), valamint idegbetegségek, különösen a sclerosis multiplex. Bizonyos gyógyszerek és az alkoholfogyasztás is kiválthatnak impotenciát. Tisztán pszichés okok az esetek negyedrészénél állnak fenn: pl. munkahelyi nyomás és stressz, kapcsolati konfliktusok, hiányzó önbizalom, beteljesületlen szexuális előjátékok, de szorongásos rendellenességek és depresszió is. Tanulmányok kimutatták, hogy a kerékpárnyereg hozzájárulhat a merevedési zavar előidézéséhez: A kerékpáron üléskor a testsúly erősen terhelt a végbélnyílás és a külső nemi szervek területét, és ezáltal korlátozza a pénisz vérellátását.
Tünetek és diagnózis
Az impotencia ismertetőjegye, hogy a pénisz egyáltalán nem, nem elegendő mértékben, vagy nem elegendő ideig merev, úgyhogy a nemi aktus nem, vagy csak korlátozottan hajtható végre. A normális merevedési funkció és a merevedési zavar közötti átmenet nem egyértelműen tisztázott. Éppen idősebb korban a férfiaknak kifejezetten több és hosszabban tartó ingerre van szüksége az erekció létrejöttéhez.
Impotencia áll fenn, ha a nemi aktus nem végződik kielégüléssel. Fontos tudni, hogy az impotencia lehet az első jele a cukorbetegségnek és érelmeszesedésnek. Ezért akkor is, ha nehezére esik az érintettnek, feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Gyakran fellépő erekciózavar esetén célszerű urológust felkeresni.
Az impotencia kezelésére több lehetőség van. Feltétlenül szükséges – ha fennáll – az alapbetegség kezelése. A pszichológiai tanácsadás támogatást jelenthet a tisztán fizikai okú a merevedési zavar esetén is.
Megelőzés
A férfiak sokat tehetnek az ellen, hogy az erekciózavar egyáltalán ne következzen be: kiegyensúlyozott táplálkozás, a normál súly elérése, vagy annak tartása, alkoholfogyasztás csak mértékkel, lemondás a dohányzásról, valamint rendszeres testmozgás a sarokkövek. Ügyelni kell a kiegyensúlyozott életmódra, ahol a stresszes időszakok egyensúlyba kerülnek a regenerációval. Az ilyen életvitel csökkenti az impotencia kockázatát, azért is, mert egyidejűleg megelőzik az érelmeszesedés, magas vérnyomás és cukorbetegség kockázatát.
Ha ilyen betegségek már léteznek, azokat megfelelően kell kezelni, emellett kerülni kell az olyan veszélyeket, melyeket a szexboltokban beszerezhető segédeszközök, vagy az interneten vásárolható potencianövelő tabletták vásárlása okozhat. A receptköteles gyógyszerek használatát az orvosnak nyomon kell követnie, egyébként fennáll annak a kockázata, hogy a más úton megszerzettek hamisak, hamisítottak, vagy – legjobb esetben – nem hatásosak. Minden esetben segít, ha nemcsak az orvossal, hanem a szexuális partnerrel is nyíltan beszélünk a problémáról. Már ez önmagában is feszültségoldó lehet, és javulást hozhat az impotencia tüneteinek megszüntetésében.
(Németből fordította: Koncz László)